Szukaj w:

11 nieznanych sposobów zatrzymania top managerów w Twojej firmie

Czas czytania artykułu: 4 minuty

Jeśli przyjrzymy się najlepszym pracodawcom, uznamy, że każdy z nich ma inną strategię w kwestii zarządzania ludźmi. Ich jedyną wspólną cechą charakterystyczną jest umiejętność utrzymania najlepszych pracowników na pokładzie.

Oto przegląd najskuteczniejszych sposobów, jakie najlepsi pracodawcy stosują, aby zdobyć lojalność najcenniejszych członków zespołu.

1. Nadawaj dodatkowe przywileje.

Uwolnij głowy swoich najwybitniejszych pracowników od monotonnych obowiązków. Osobista, wirtualna asystentka – to przywilej wyjątkowo z klasą i na czasie. I wbrew pozorom, nie jest to wcale bardzo kosztowne. Decydując się na Brellę, organizujesz asystę na zasadzie abonamentu. Nie obawiaj się – nie musisz nikogo zatrudniać, ani przygotowywać nowego miejsca pracy! Abonament daje ci dostęp do zespołu asystentek, wykwalifikowanych w różnych dziedzinach (administracja, usługi kreatywne, IT, opieka) . Do wyboru masz różne typy abonamentów. Dla swoich największych gwiazd możesz wykupić pakiet bez ograniczeń.
Przywilej posiadania wirtualnej asystentki daje liczne korzyści. Po pierwsze zabezpiecza twoich najlepszych ludzi przed przepracowaniem i wypaleniem, po drugie – daje im nowe narzędzia pracy do eksplorowania nieznanych obszarów działania. Po trzecie – dodaje prestiżu!

2. Wspieraj w rozwoju.

Najambitniejsi pracownicy nie są odporni na stagnację. Jeśli tylko ją poczują, będą skłonni opuścić twój statek i udać się tam, gdzie dzieje się więcej i ciekawiej. Dlatego inwestuj w profesjonalny rozwój swoich najwybitniejszych pracowników.

3. Stwórz niestandardową ścieżkę kariery.

Nie ma nic gorszego jak pracownik bez perspektyw na przyszłość, który nie wie jakie umiejętności lub cele dzielą go od upragnionego awansu bądź podwyżki. Skonsultuj ścieżkę kariery ze swoim HR-owcem albo zewnętrznym konsultantem. Możesz poszukać wsparcia w Brelli. Ścieżka kariery musi być motywująca, różnorodna i perspektywiczna. Ustal cele i przywileje, których zdobycie jest realne w krótkim czasie – np. pół roku, rok, dwa. Niech ścieżka opisuje też 10, a może 30 rok kariery – pokaż, że o najlepszych myślisz długofalowo.

4. Komunikuj. Graj w otwarte karty.

Pracownicy, którym zależy na losie firmy, chcą wiedzieć o wszystkich ważnych zmianach w biznesie. Musisz im dać poczucie, że liczysz się z ich opinią, że mogą oni mieć swój wkład w kształt zmian i kierunku rozwoju firmy. Włączając najbardziej zaufanych pracowników w budowanie strategii i informując ich o ważnych krokach inwestujesz w budowanie trwałych relacji z nimi.

5. Dbaj o konkurencyjność wynagrodzeń.

Regularnie monituj poziom wynagrodzeń w branży i utrzymuj standardy. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie być w czołówce najlepiej płacących pracodawców, dopieszczaj swoich najlepszych pracowników dodatkowymi świadczeniami lub niestandardowymi korzyściami z pracy w twojej firmie. Może to być wysoko ceniony wśród młodego pokolenia flextime lub możliwość pracy zdalnej z domu w określonych sytuacjach.
Innym przywilejem może być możliwość korzystania z wirtualnej asystentki albo pakietu ubezpieczeniowego.

6. Unikaj przeciążania.

O to jest, niestety, bardzo łatwo. Przeciążanie projektami najlepszych pracowników to dość typowa pułapka, w którą wpada wielu pracodawców, a wraz z nimi – ich najwybitniejsi specjaliści. Trafiają do nich wszystkie te sprawy, których nie udało się rozwiązać innym. Wkrótce na ich barkach ląduje ciężar niemożliwy do uniesienia. Efekt? Stres, niemożność zrealizowania celów, przekraczanie terminów i ostatecznie – wypalenie zawodowe. Dlatego bardzo ważna jest higiena pracy szczególnie wokół najlepszych peformerów. Pamiętaj, aby zawsze mieć ustalone priorytety i pilnować poziomu obciążenia zadaniami swoich top managerów. To twój najcenniejszy zasób więc dbaj o niego.

Zaciekawi Cię również:  Szczęśliwa 7-ka inspirujących kobiet polskiego biznesu

7. Zachęcaj do feedbacku.

Zadbaj o stworzenie otwartej atmosfery w miejscu pracy. Niech twoi najlepsi pracownicy czują się na tyle komfortowo, aby chętnie wnosili swoje spostrzeżenia i bez obaw dyskutowali o problemach, które wymagają rozwiązania, zanim spowodują jakąkolwiek szkodę. Zachęcaj do wypowiadania się na temat tego, jak można usprawniać procesy w firmie, wprowadzać zmiany i poprawiać wyniki. Słuchaj, analizuj i konfrontuj. Nie ma nic gorszego niż blokady w komunikacji.

8. Okazuj uznanie.

Pamiętaj o tym, aby wyrażać uznanie za dobrze wykonaną pracę. Uważaj, aby nie przyzwyczaić się do tego, że twoi najlepsi pracownicy zawsze realizują cele na 100 %. Tobie może się to po pewnym czasie wydać oczywiste ale wcale takie nie jest. Top performerzy muszą czuć się doceniani. To utrzymuje ich motywację. Zwyczajne, nieformalne „dzięki” jest nie do przecenienia. Nigdy o tym nie zapominaj.

9. Regularnie aktualizuj dane.

Aby wszystkie twoje wysiłki zatrzymania najlepszych pracowników w firmie nie poszły na marne, pamiętaj o regularnym przeglądzie tego tematu. Sprawdzaj jak najczęściej, co w trawie piszczy. Rozmawiaj, pytaj, interesuj się tym, co jest najważniejsze dla twoich ludzi. Dzisiejsze odpowiedzi mogą róznić się o tych w zeszłym roku. Pamiętaj o tym.

10. Inspiruj! Pozwól na osobisty rozwój.

Każdy z Twoich pracowników ma w głowie przynajmniej kilka pomysłów na biznes. To, że go nie rozwija, zależy w głównej mierze od finansów albo czasu na jego wykonanie. Ogłoś konkurs na realizację projektu o wartości X tysięcy złotych niezwiązanego z tematyką firmy, który zasponsorujsz. W zamian za inwestycję weź 20% udziałów, w ramach których będziesz służył swoim know-how oraz kontaktami.

11. Time for fun!

Nie ma nic bardziej demotywującego jak monotonia. Czasem trzeba się pośmiać i przestać mysleć o celach. Zorganizuj rozrywkę. Pokaż swoje nieformalne oblicze. Przygotuj turniej w mortal kombat na konsoli. Zdrowa, niezawodowa rywalizacja przyda się wszystkim. Zrób przerwę na oglądanie kreskówek. To bardzo pobudza wyobraźnię, poza tym jest po prostu zabawne. Zaaranżuj zajęcia sportowe. Zaproś na nie swoich pracowników z rodzinami. Tego typu gesty bardzo zapadają w pamięć pracownikom. Przede wszystkim jednak budują one kulturę firmy i wzmacniają duch zespołowy.

Ostatecznie chodzi o to, aby twoi ludzie czuli, że pracują w wyjątkowym miejscu, oraz że działają dla kogoś, kto o nich zawsze zadba. Na szczęście takich firm jest coraz więcej, bo mądre i świadome zarządzanie personelem zyskuje coraz większe uznanie i jest skuteczne. Jeśli masz w sobie to coś, czeka cię ogromna satysfakcja i poczucie spełnienia.

Masz inne ciekawe pomysły na tworzenie inspirującego miejsca pracy? Podziel się nimi z nami!

Brella Magazyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *