Szukaj w:

15 zaskakujących rzeczy, które robią najbardziej produktywni ludzie

Czas czytania artykułu: 3 minuty

Przedstawiamy listę 15 nawyków cechujących najbardziej produktywnych ludzi. Zobacz prezentację:

15 zaskakujących rzeczy, które robią najbardziej produktywni ludzie – www.brella.pl

1. Koncentrują się na minutach, a nie na godzinach

Każdy produktywny człowiek wie, że doba składa się z 1440 minut i że każdą z tych minut należy wykorzystać do cna, bo pieniądze można stracić i zyskać na nowo, ale każda mijająca minuta jest nie do odzyskania. Dlatego naprawdę produktywni ludzie dzielą swoje grafiki na godzinne lub półtoragodzinne bloki i poświęcają każdemu zadaniu od 60 do 90 minut w pełnym skupieniu.

2. Skupiają się tylko na jednej rzeczy

Ultraproduktywni ludzie skupiają się na najważniejszych zadaniach maksymalnie przez dwie godziny z samego rana. Wtedy nie pozwalają sobie przeszkadzać ani sami siebie nie rozpraszają. To pozwala osiągnąć im największą efektywność w myśl słów Tima Ziglara: „Zainwestuj pierwszą część swego dnia w zadania, które w kluczowy sposób pozwolą ci rozwinąć twój biznes”.

3. Zrezygnuj z listy „to do”

Brzmi nieprawdopodobnie, ale okazuje się, że tylko 41% rzeczy znajdujących się w listach „to do” jest faktycznie realizowanych. Niezałatwione sprawy powodują niepotrzebny stres. Dlatego listę zadań lepiej jest zastąpić kalendarzem, do którego można wpisywać każde istotne i zaplanowane na dany dzień zadanie.

4. Toczą walkę ze sobą z przyszłości

Zdarzyło ci się kiedyś kupić przyrząd do ćwiczeń, a potem nie skorzystać z niego ani razu? Albo zawalić lodówkę świeżymi warzywami z myślą o jedzeniu zdrowej sałatki każdego dnia, a potem wyrzucać zgniłe produkty, bo cały tydzień jadłeś na mieście? Naprawdę produktywne osoby przewidują swoje zachowania w przyszłości i opracowują taktykę, które nie pozwoli im na taki autosabotaż.

5. Zawsze wracają do domu na kolację

Pewnie, że zawsze jest do zrobienia coś więcej, a powodów, by zostać w pracy do późnej nocy nigdy nie brakuje. Jednak naprawdę produktywne osoby zdają sobie sprawę, że 1440 minut w ciągu dnia należy rozplanować na tyle mądrze, by niczego nie stracić i nikogo nie zaniedbać. Dlatego rezerwują swój czas także dla najbliższych.

6. Korzystają z notatników

Richard Branson przyznał, że nie stworzyłby Virgin bez zwykłego notatnika, który zawsze nosi przy sobie. Grecki magnat, Arystoteles Onassis powiedział kiedyś, że zawsze należy mieć przy sobie notatnik, by zapisywać w nim wszystko z góry na dół. Tego nie uczą w szkołach, ale prawdą jest, że najbardziej wydajni ludzie uwalniają swój umysł zapisując wszystko w notatniku.

7. Odbierają e-maile najwyżej kilka razy dziennie

Osoby ekstremalnie wydajne nie sprawdzają maili na bieżąco, nie reagują na każdy dźwięk, czy wibrację. Nie pozwalają sobie na tego typu rozpraszanie. Zamiast tego planują porę i czas spędzony na mailowaniu. Dla niektórych to raz dziennie, dla innych dwa, maksymalnie trzy.

8. Za wszelką cenę unikają spotkań

Mark Cuban radzi, by dla dobra własnej produktywności nie chodzić na spotkania, o ile nie wiążą się one z podpisaniem czeku. To nieprawdopodobne, ale okazuje się, że spotkania są niezwykle nieproduktywne. Zazwyczaj zaczynają się z opóźnieniem, uczestniczą w nich nieodpowiednie osoby, a tematy ciągną się nieskończoność i pozbawione są konkretów. Produktywna osoba unika spotkań i uczestniczy tylko w tych, podczas których zabiera głos lub których naprawdę nie może uniknąć.

Zaciekawi Cię również:  Jak wirtualni asystenci pomagają w kreowaniu własnej marki?

9. Prawie zawsze mówią „nie”

Multimilioner Warren Buffet powiedział kiedyś, że różnica między człowiek sukcesu, a człowiekiem wielkiego sukcesu jest taka, że człowiek wielkiego sukcesu prawie zawsze mówi „nie”. James Altucher podkolorował to mówiąc, że jeśli coś nie jest „cholernie tak” (właściwie użył angielskiego hell yeah), to jest po prostu „nie”. Pamiętaj o tym dysponując swoimi 1440 minutami.

10. Przestrzegają reguły 80/20

Inaczej zwana zasadą Pareto – w większości przypadków 80% rezultatów jest efektem 20% działań. Bardzo wydajni ludzie doskonale wiedzą, które aktywności są skuteczne i na nich skupiają się w swojej pracy, eliminując pozostałe, bezużyteczne 80%.

11. Delegują niemal wszystko

Produktywne osoby nie pytają jak ja mogą wykonać dane działanie, zamiast tego pytają o to jak to zadanie ma zostać zrobione. Wyrzucają więc „ja” tak często, jak tylko to możliwe. Produktywne osoby nie działają jak mikromanagerowie, dlatego nie mają problemu z delegowaniem zadań na innych. Zwłaszcza, że zazwyczaj samo „zrobione” oznacza zrobione wystarczająco dobrze.

12. Oznaczają tematycznie dni tygodnia

Bardzo efektywni ludzie często oznaczają tematycznie dane dni tygodnia. Ustalają, że poniedziałek będzie dniem spotkań, wtorek dniem finansów, środa dniem ofert itd. W ten sposób zawsze wiedzą, na jakich tematach się skupić, maksymalizując tym samym swoją wydajność i skuteczność.

13. Dotykaj danej rzeczy tylko raz

Ile razy zdarzyło ci się odłożyć otwartą kopertę albo zamknąć odczytanego maila? Produktywne osoby unikają takich zdarzeń i starają się działać według zasady dotykaj danej rzeczy tylko raz. Jeśli więc rozwiązanie zadania zajmie od 5 do 10 minut, wtedy zajmują się nim natychmiast i zapominają, że takie zadanie w ogóle istniało.

14. Pielęgnują poranną rutynę

Wiele produktywnych osób traktuje poranek jako czas do pracy nad tym, by stać się kimś więcej, a nie osiągać więcej. Dlatego dużą wagę przywiązują do porannych rytuałów takich jak kąpiel, ćwiczenia, zdrowe śniadanie czy medytacja.

15. Energia jest wszystkim

Nie można zwiększyć liczby minut w ciągu dnia, ale można zadbać o odpowiedni poziom energii, by móc maksymalnie skupić się i uzyskać najlepsze z możliwych rezultaty. Dlatego ludzie sukcesu przykładają dużą wagę do zdrowych i regularnych posiłków, odpowiedniej ilości i jakości snu oraz wypoczynku. Poza tym starają się nie doprowadzać do wymęczających sprintów w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *