3 ćwiczenia poprawiające zdolność multitaskingu – czyli jak złapać skutecznie kilka srok za ogon?
Czas czytania artykułu: 2 minuty
Dzisiejsze tempo życia wymusza na nas szybkie odnajdowanie się w wielu różnorodnych zadaniach. Niejednokrotnie bywa tak, że będąc skupionym na jednym zadaniu, musimy szybko odpowiedzieć koleżance na pytanie, zupełnie niezwiązane z tematem, odebrać telefon od klienta, jednocześnie puszczając do druku ważny raport.
Część z nas potrafi płynnie dzielić swoją uwagę pomiędzy wiele małych zadań. Dostępność wielu technologii sprawia, że multitasking jest bardzo przydatny w dzisiejszych czasach. Przygotowujemy zestawienie dla klienta, jednocześnie sprawdzając pocztę, komentując zdjęcie znajomemu, w międzyczasie odbierając telefon od szefa.
Być może Cię zaskoczę. Multitasking nie istnieje. Tak naprawdę przerzucamy naszą uwagę szybko między wieloma czynnikami. W ostatnich latach coraz częściej mówi się o tak zwanym „switchtaskingu”, czyli szybkim zmienianiu między zadaniami i „background tasking”, czyli robieniu pewnych czynności w tle.
Powiesz pewnie „Jak to, widziałeś tę dziewczynę balansującą z 15 książkami na głowie, recytującą liczbę pi do 100 cyfr po przecinku i układającą kostkę rubika? Albo biegacza, który jednocześnie robi koc na drutach?”
Są to tak zwani supertaskerzy. Naprawdę potrafią równie szybko i efektywnie robić kilka czynności na raz, jak jedną. Wiele osób, które są zmuszone zajmować się wieloma rzeczami mówi, że multitasking to ich zaleta. Zrobił się ogromny trend na wielozadaniowość i wiele osób uważa taką umiejętność za ogromny atut.
Poniżej 3 ćwiczenia, które pomogą Ci sprawdzić, jak efektywny jesteś, dzieląc swoją uwagę pomiędzy wiele zadań.
1. Ok, to na rozgrzewkę ćwiczenie służące koordynacji półkul mózgowych.
- Połóż lewą rękę na brzuchu, drugą na głowie.
- Ręka na brzuchu kręci koła,
- Ręka na głowie stuka od góry w głowę
- Następnie po uspokojeniu i opanowaniu, zamieniamy ręce
Możemy to wykonywać szybko, wolniej, z zamkniętymi oczami, ważne jest skupienie i koncentracja. Założę się, że na początku będziesz się mylić, jednak jest to ćwiczenie do opanowania, prawda?
Możesz spróbować jednocześnie kręcić kwadraty lewą nogą i trójkąty prawą ręką – będzie to wymagało od Ciebie jeszcze większej uwagi – prócz kręcenia musisz skupić się na utrzymywaniu równowagi.
2. Rozgrzaliśmy się. Spróbujmy teraz w warunkach laboratoryjnych odtworzyć to, co dzieje się na co dzień w Twojej pracy.
- Podziel kartkę w linię na 3 części.
- Ustaw stoper.
- Twoim zadaniem będzie uzupełnienie kartki, tak jak na schemacie:
W jednej linii zacznij pisać kolejno 1, 2, 3… aż do 30. Następnie alfabet – A, B, C… Gdy skończysz w kolejno rysuj kwadrat, koło i trójkąt – na zmianę.
4. Zatrzymaj stoper i zapisz wynik.
5. Teraz zrób to samo, wypełniając po kolei wiersze: 1, A, kwadrat, 2,B, koło, 3, C, trójkąt. Gdy skończysz zatrzymaj stoper.
Sprawdź swój wynik według wzoru:
3. Sprawdź, czy jesteś supertaskerem.
Tylko 2-3 % ludzi ma umiejętność do bardzo szybkiego przerzucania uwagi pomiędzy czynnościami. Prezentuję ok. 40 minutowy test sprawdzający Twoją podzielność uwagi.
Wejdź na stronę i podążaj za instrukcją: www.supertasker.org
Przede wszystkim warto zadać sobie jedno ważne pytanie: czy multitasking naprawdę może mi zaszkodzić? Odpowiedź brzmi TAK! Uczeni z Uniwersytetu w Londynie zbadali, że multitasking może obniżyć Twoje IQ nawet o 15 punktów. Mieć IQ 105, a 90 to spora różnica, prawda? Więc jeśli możesz, przestań rozdzielać swoją uwagę na wiele małych elementów.