Szukaj w:

3 ćwiczenia poprawiające zdolność multitaskingu – czyli jak złapać skutecznie kilka srok za ogon?

Czas czytania artykułu: 2 minuty

Dzisiejsze tempo życia wymusza na nas szybkie odnajdowanie się w wielu różnorodnych zadaniach. Niejednokrotnie bywa tak, że będąc skupionym na jednym zadaniu, musimy szybko odpowiedzieć koleżance na pytanie, zupełnie niezwiązane z tematem, odebrać telefon od klienta, jednocześnie puszczając do druku ważny raport.

Część z nas potrafi płynnie dzielić swoją uwagę pomiędzy wiele małych zadań. Dostępność wielu technologii sprawia, że multitasking jest bardzo przydatny w dzisiejszych czasach. Przygotowujemy zestawienie dla klienta, jednocześnie sprawdzając pocztę, komentując zdjęcie znajomemu, w międzyczasie odbierając telefon od szefa.

Być może Cię zaskoczę. Multitasking nie istnieje. Tak naprawdę przerzucamy naszą uwagę szybko między wieloma czynnikami. W ostatnich latach coraz częściej mówi się o tak zwanym „switchtaskingu”, czyli szybkim zmienianiu między zadaniami i „background tasking”, czyli robieniu pewnych czynności w tle.

Powiesz pewnie „Jak to, widziałeś tę dziewczynę balansującą z 15 książkami na głowie, recytującą liczbę pi do 100 cyfr po przecinku i układającą kostkę rubika? Albo biegacza, który jednocześnie robi koc na drutach?”

Są to tak zwani supertaskerzy. Naprawdę potrafią równie szybko i efektywnie robić kilka czynności na raz, jak jedną.  Wiele osób, które są zmuszone zajmować się wieloma rzeczami mówi, że multitasking to ich zaleta. Zrobił się ogromny trend na wielozadaniowość i wiele osób uważa taką umiejętność za  ogromny atut.

Poniżej 3 ćwiczenia, które pomogą Ci sprawdzić, jak efektywny jesteś, dzieląc swoją uwagę pomiędzy wiele zadań.

1. Ok, to na rozgrzewkę ćwiczenie służące koordynacji półkul mózgowych.

  1. Połóż lewą rękę na brzuchu, drugą na głowie.
  2. Ręka na brzuchu kręci koła,
  3. Ręka na głowie stuka od góry w głowę
  4. Następnie po uspokojeniu i opanowaniu, zamieniamy ręce

Możemy to wykonywać szybko, wolniej, z zamkniętymi oczami, ważne jest skupienie i koncentracja. Założę się, że na początku będziesz się mylić, jednak jest to ćwiczenie do opanowania, prawda?

Możesz spróbować jednocześnie kręcić kwadraty lewą nogą i trójkąty prawą ręką – będzie to wymagało od Ciebie jeszcze większej uwagi – prócz kręcenia musisz skupić się na utrzymywaniu równowagi.

Zaciekawi Cię również:  Zawód: asystentka w 2020 roku. Przewodnik na czym polega praca, jakie są zarobki oraz obowiązki

 

2. Rozgrzaliśmy się. Spróbujmy teraz w warunkach laboratoryjnych odtworzyć to, co dzieje się na co dzień w Twojej pracy.

  1. Podziel kartkę w linię na 3 części.
  2. Ustaw stoper.
  3. Twoim zadaniem będzie uzupełnienie kartki, tak jak na schemacie:

W jednej linii zacznij pisać kolejno 1, 2, 3… aż do 30. Następnie alfabet – A, B, C… Gdy skończysz w kolejno rysuj kwadrat, koło i trójkąt – na zmianę.

4. Zatrzymaj stoper i zapisz wynik.
5. Teraz zrób to samo, wypełniając po kolei wiersze: 1, A, kwadrat, 2,B, koło, 3, C, trójkąt. Gdy skończysz zatrzymaj stoper.

Sprawdź swój wynik według wzoru:

3. Sprawdź, czy jesteś supertaskerem.

Tylko 2-3 % ludzi ma umiejętność do bardzo szybkiego przerzucania uwagi pomiędzy czynnościami. Prezentuję ok. 40 minutowy test sprawdzający Twoją podzielność uwagi.

Wejdź na stronę i podążaj za instrukcją: www.supertasker.org

Przede wszystkim warto zadać sobie jedno ważne pytanie: czy multitasking naprawdę może mi zaszkodzić? Odpowiedź brzmi TAK! Uczeni z Uniwersytetu w Londynie zbadali, że multitasking może obniżyć Twoje IQ nawet o 15 punktów. Mieć IQ 105, a 90 to spora różnica, prawda? Więc jeśli możesz, przestań rozdzielać swoją uwagę na wiele małych elementów.

Brella Magazyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *