Szukaj w:

5 wskazówek, jak skutecznie wyznaczać i osiągać cele

Czas czytania artykułu: 3 minuty

Wielkimi krokami zbliża się czas noworocznych postanowień – czas, w którym zastanawiamy się, co moglibyśmy zmienić w naszym życiu na lepsze. 

Powoli każdy z nas zaczyna snuć plany i wyznaczać sobie cele na przyszłość. Oczywiście głęboko wierzymy, że tym razem będzie inaczej, że teraz na pewno się uda. Jeśli jednak piąty rok z rzędu postanawiasz, że zaczniesz uczyć się francuskiego, schudniesz 10 kilogramów i będziesz regularnie chodzić na siłownię, istnieje duża szansa, że pod koniec stycznia zapomnisz o swoich planach.

Poniżej zamieszczamy kilka porad, które pomogą Ci wytrwać w postanowieniach:

1. Zacznij teraz!

Czy dieta, którą najczęściej stosujesz nazywa się „od poniedziałku” i zaczynasz ją średnio cztery razy w miesiącu? Czy w listopadzie stwierdzasz, że chciałbyś rzucić palenie, ale odkładasz to na styczeń, bo tak pod koniec roku to bez sensu? Nie marnuj czasu! Jeżeli chcesz coś osiągnąć, to zacznij najszybciej jak się da. Czekanie na konkretną datę czy dzień tygodnia sprawia, że często wpadamy w błędne koło i wciąż przesuwamy moment, w którym dokonamy zmian.

2. Nie od razu Rzym zbudowano.

Postanowiłeś, że weźmiesz udział w maratonie. Kupujesz sportowe obuwie, wygodny strój i idziesz pobiegać. Po kilku kilometrach nie możesz złapać tchu, jesteś przekonany, że grozi ci śmierć z przemęczenia i stwierdzasz, że maraton nie jest ci do szczęścia potrzebny. Gdzie popełniłeś błąd? Nie wyznaczyłeś sobie celów pośrednich i nie przygotowałeś się merytorycznie. Po pierwsze powinieneś poczytać o bieganiu lub poprosić fachowca o poradę. Po drugie powinieneś zastosować metodę małych kroków. Na początku nie myśl o tym, że chcesz przebiec maraton, ale skup się na tym, żeby móc z przyjemnością pokonać 5 kilometrów.

3. Uświadom sobie, dlaczego chcesz osiągnąć swój cel.

Postanowiłeś rzucić palenie. Brawo! Niestety walka z uzależnieniem nigdy nie jest rzeczą łatwą i przyjemną. Samo sprecyzowanie celu nie wystarczy. Aby ułatwić sobie zadanie musisz skupić się na tym, dlaczego chcesz rozstać się z papierosami i, co dzięki temu osiągniesz. Oblicz, ile miesięcznie wydawałeś do tej pory na swój nałóg i przeznacz te pieniądze na swoje hobby. Pomyśl o tym, że skończą się twoje problemy z nieświeżym oddechem, zadyszką po wejściu na drugie piętro i niezbyt ładnie pachnącymi ubraniami. Oczywiście rzucenie palenia niesie ze sobą o wiele więcej korzyści, głównie zdrowotnych, ale każdy powinien skupić się nad tym, co dla niego będzie najważniejsze.

Zaciekawi Cię również:  Podcasty - dlaczego warto ich słuchać?

4. Wizualizuj!

Jeżeli postanowiłeś, że zwiększysz swoją sprzedaż, ale już po dwóch dniach stwierdzasz, że jednak jest ci za ciężko i, że i tak się nie uda, to pomyśl o tym, jakie możliwości dadzą ci dodatkowe pieniądze. Wyobraź sobie swoją rodzinę na wymarzonych wakacjach lub nowy samochód, którego zazdrościć ci będą wszyscy koledzy. Pomocne mogą być zdjęcia przedstawiające rzeczy, na które będziesz mógł sobie pozwolić dzięki zwiększeniu sprzedaży.

5. Planuj i zapisuj!

Na początku spisz swoje wszystkie cele. Następnie zastanów się, jak mógłbyś je osiągnąć. Zrób szkic swojej drogi do sukcesu. Pamiętaj, aby zanotować swoje pośrednie cele i nie rzucać się na głęboką wodę. Jeśli postanowiłeś przeczytać wszystkie książki swojego ulubionego pisarza zaplanuj kolejność czytania poszczególnych pozycji oraz ile stron dziennie będziesz zgłębiał. Oczywiście w życiu zdarzają się różne rzeczy i nie jesteś w stanie przewidzieć, czy za pół roku będziesz prowadził dokładnie taki sam tryb życia. Dlatego bardzo ważne jest, abyś codziennie zapisywał, co udało ci się zrobić, aby przybliżyć się do swojego celu i, co będzie następnym krokiem. Doceniaj każde małe osiągnięcie, ale nigdy nie spoczywaj na laurach. Ponadto każdego ranka dokładnie planuj swój dzień – dobra organizacja to klucz do sukcesu.

Wytrwanie w postanowieniu i osiągnięcie celu nie jest proste, ale możliwe. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się pomocne. Jeśli macie swoje sprawdzone sposoby, które pomagają wam realizować plany i marzenia, to koniecznie opiszcie je w komentarzach.

Brella Magazyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *