Szukaj w:

7 aktywności, które sprawią, że staniesz się jeszcze mądrzejszy


Nie od dziś wiadomo, że ludzki mózg zachowuje się jak każdy inny mięsień – pozbawiony treningu, nie tylko traci szansę na rozwój, ale co gorsza, traci swoje właściwości, wiotczeje, gubi wątki, przestaje kojarzyć, zapomina… Przykre, prawda?

Dlatego, żeby nie wypaść z gry, warto dbać o rozwój intelektu i odżywiać go codzienną dawką ćwiczeń. Ćwiczeń, które według naukowców, pobudzą twój mózg dużo efektywniej niż kolejna kawa.

1. Czytaj

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do szeregu korzyści płynących z czytania. Czytanie, niezależnie od tego, czy mamy na myśli Harvard Business Review czy 50 twarzy Greya, pomaga rozwijać inteligencję, umożliwia zdobywanie nowej wiedzy, pomaga osiągnąć skupienie, ćwiczy koncentrację, rozwija wyobraźnię i potrafi wprowadzić nasz umysł w stan relaksu. Czytanie daje też nieocenione poczucie robienia dla siebie czegoś dobrego, a ponadto jest receptą na sukces.

Jak to? A no tak, że czytanie pozwala lepiej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość, co może przełożyć się chociażby na zwiększenie umiejętności budowania relacji z klientem czy z zespołem, którym zarządzasz. Zresztą nie bez powodu Will Smith za klucz do życia uznał czytanie i bieganie. Czytanie, bo są miliony ludzi, którzy żyli przed nami, nie ma więc żadnego nowego problemu, który możesz mieć, a który nie przydarzył się już komuś wcześniej i który nie został opisany w jakiejś książce. Bieganie, bo…

2. Uprawiaj sport

… za każdym razem, gdy biegniesz, mały człowieczek wewnątrz ciebie marudzi, że jest zmęczony, że ma dosyć, że nie da rady biec dalej. Pod wpływem jego narzekań masz ochotę zatrzymać się. Jednak, kiedy nauczysz się pokonywać tego małego człowieczka podczas biegania, wtedy nauczysz się nie poddawać, kiedy w Twoim życiu zdarzą się naprawdę trudne rzeczy. Nie lubisz biegać? Nie szkodzi, po prostu ćwicz regularnie. Aktywność fizyczna hartuje bowiem nie tylko ducha, ale dosłownie odżywia nasze mózgi.

Podczas ćwiczeń w komórkach pojawia się białko BDNF, które pobudza pamięć i koncentrację. Ruch czyni nas także szczęśliwszymi, ale o endorfinach nie trzeba przecież nikomu wspominać.

3. Ucz się języków

Czy to przypadek, że najtęższe umysły tego świata zazwyczaj władają biegle przynajmniej dwoma językami. Czy jest jakiś związek między tym, że naukowcy, biznesmeni czy artyści odnoszący spektakularne sukcesy za granicą potrafią bez kompleksów porozumieć się w obcym języku? Chyba nie. Okazuje się bowiem, że ludzie dwujęzyczni znacznie lepiej radzą sobie ze skomplikowanymi zadaniami, zagadkami czy łamigłówkami. W życiu przekłada się to na lepsze planowanie i rozwój umiejętności rozwiązywania problemów. Poza tym znajomość języka obcego znacznie poszerza horyzonty i daje możliwość monitorowania świata z zupełnie innej perspektywy. Z kolei sama nauka języka obcego pomaga trenować pamięć i koncentrację, a co najważniejsze nie musi wiązać się z czasochłonnymi lekcjami. Wystarczy jeden artykuł obcojęzyczny dziennie albo dziesięć minut zabawy z aplikacją typu Duolingo. Spróbuj! Co ci szkodzi?

4. Ucz się, powtarzając i drążąc głębiej

Wiesz dlaczego rzetelna nauka języków obcych jest tak skuteczna? Ponieważ ucząc się, stale powtarzasz, a następnie rozszerzasz kolejne zagadnienia. Poza tym symultanicznie przyswajasz wiedzę z zakresu gramatyki i słownictwa, co powoduje rozciągnięcie uwagi na szereg czynników, które następnie wykorzystujesz w komunikacji. W taki sposób można uczyć się nie tylko języków, tę metodę można stosować do rozwijania swojej wiedzy ogólnej czy managerskiej. Wystarczy, że oglądając film, będąc na szkoleniu, czy czytając na przykład literaturę szkoleniową, zaczniesz notować, wyciągać wnioski, na własną rękę zgłębiać zarysowane tematy, a następnie stosować zdobytą wiedzę w praktyce.

Zaciekawi Cię również:  Ubierz się w sukces

5. Graj na instrumencie

Gra na instrumencie wspomaga kreatywność, uczy analitycznego myślenia przydatnego w zarządzaniu i operowaniu liczbami, rozwija umiejętności motoryczne. To jednak nie wszystko. Już kilkanaście minut dziennie spędzone przy dowolnym instrumencie powoduje rozwój ciała modzelowatego, które tworzy nowe połączenia między półkulami mózgu. Wynikiem tego jest poprawa pamięci, zdolności rozwiązywania problemów i ogólnego funkcjonowania mózgu. Co ponadto? Duża dawka relaksu i kreatywnej rozrywki.

Więcej o ćwiczeniu koncentracji poprzez grę na instrumentach przeczytasz tutaj.

6. Medytuj

Medytacja od dawna przestała być tajemnicą mnichów z odległego wschodu. Dziś jest powszechną metodą pomagającą osiągnąć stan głębokiego wyciszenia i odprężenia oraz duchowej równowagi. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że medytacja pomaga także rozwijać mózg. Okazuje się bowiem, że uczy ona kontrolować własne fale mózgowe. Taka umiejętność przekłada się na rozwój zdolności kontrolowania siebie w warunkach stresu, czyli na przykład podczas trudnych negocjacji, uczy panowania nad sobą i pomaga pracować nad nękającymi nas słabościami. Nie bez powodu, tak wielu ludzi biznesu medytuje. Wystarczy wspomnieć Steve’a Jobsa, w którego życiu medytacja miała równie duże, jeśli nie większe, znaczenie co sukces.

7. Po prostu trenuj swój mózg

… i ciesz się tym! Niezależnie od tego, czy odprężasz się przy sudoku, krzyżówce, puzzlach, planszówkach, aplikacjach w stylu Lumosity czy grach komputerowych, nie pozbawiaj siebie tej odrobiny rozrywki. Rozrywki tym cenniejszej, że nie tylko odprężającej, ale też pozwalającej utrzymać twój mózg we właściwej formie. Wyobraź sobie, że każda tego rodzaju aktywność wymusza na twoim mózgu małą reorganizację szlaków między synapsami, a kiedy komórki zaczynają odpowiadać w nowy sposób, wtedy ty zaczynasz dostrzegać sprawy z innej perspektywy, zwiększasz swoją zdolność pojmowania i analizowania przyczyn oraz skutków zjawisk, zachowań i emocji. Podsumowując – podczas, gdy ty dobrze się bawisz, twój mózg staje się bardziej plastyczny, a ty mądrzejszy!

Najpiękniejsze jest to, że każda z wymienionych aktywności może przerodzić się w hobby, a nawet w wielką pasję procentując nie tylko w pracy, ale właściwie w każdej dziedzinie twojego życia, a pasja, jak wiadomo nadaje sens wszelkiemu działaniu. A jeśli ogranicza Cię brak czasu, oddaj nam część swoich obowiązków, chętnie pomożemy Ci postawić na rozwój Twoich nowe zainteresowania. Brella to unikatowe połączenie usług asystenckich i concierge.

Brella Magazyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *