Szukaj w:

8 nawyków milionerów, które kosztują całe … 0 złotych

Czas czytania artykułu: 3 minuty

Czy kiedykolwiek zastanawiało cię, co czyni życie bogatych ludzi ciekawszym od życia zwykłych śmiertelników?

Czy jest jakiś sekret w ich codzienności, który sprawia, że są tak skuteczni w osiąganiu sukcesów i budowaniu kapitału? Nie. Taki sekret nie istnieje, a przynajmniej nie jest nim nic, co byłoby niedostępne także dla ciebie. Oto najciekawsze nawyki milionerów, które kosztują dokładnie tyle, co nic.

1. Medytacja

Ray Dalio, założyciel Bridgewater Associates powiedział kiedyś, że „medytacja, bardziej niż cokolwiek w moim życiu, była największym składnikiem sukcesu jaki osiągnąłem”. Autor tych słów zapewne nie przecenia roli medytacji, skoro zgadzają się z nim tak barwne postaci świata biznesu, polityki i mediów, jak Oprah, Rupert Murdoch, Russell Simmons, Arianna Huffington, Bill Ford oraz Padmasree Warrior. Dbałość o swoją wewnętrzną harmonię, smakowanie w głębokim relaksie, przy jednoczesnym zdrowym odżywianiu i choćby odrobinie aktywności fizycznej to doskonały i zupełnie darmowy sposób, na wzmocnienie swoich szans na sukces w każdej dziedzinie.

2. Wczesne wstawanie

Wielu bogatych ludzi deklaruje, że są rannymi ptaszkami. Dlaczego opłaca im się zrywać z łóżka przed wszystkimi i dlaczego może się to okazać dobre także dla ciebie? Podczas gdy większość osób traci czas na bezcelowe wylegiwanie się do późna, Barack Obama, Irena Eris, Richard Branson czy Ursula Burns spędzają swoje poranki na ćwiczeniach, czytaniu czy obmyślaniu i realizowaniu swoich zawodowych planów, przez co każdego wieczoru są co najmniej o krok przed innymi.

3. Pielęgnacja kontaktów

Ludzie sukcesu zdają sobie sprawę, jak ważna jest starannie pielęgnowana i stale odświeżana sieć kontaktów. Dlatego starają się utrzymywać przydatne znajomości na odpowiednim poziomie. To bardzo ważne, bo zawsze warto dbać o ludzi, którzy znajdują się wokół, chociażby po to, by mogli ci się odwdzięczyć, gdy będziesz tego potrzebować. Poza tym, każdy nowo poznany człowiek to szansa na nowe doświadczenia, nową wiedzę i, kto wie, może także nowy biznesowy sukces.

4. Asertywność

Ludzie sukcesu wiedzą, kiedy i w jaki sposób odmawiać. Naucz się tego także ty i nie pozwalaj wchodzić sobie na głowę. Zamiast uprzejmie godzić się na wyręczanie kogoś z jego obowiązków lub branie na siebie czyjejś pracy, pomyśl o swoich celach i oceń, czy twój brak asertywności przybliża cię do ich osiągnięcia, czy może zupełnie odwrotnie – oddala. Oczywiście nikt nie każe ci odwracać się od ludzi w potrzebie, ale pamiętaj, by nie przesadzić, bo asertywność i zdrowy egoizm nie są niczym złym. A jeśli trudno ci w to uwierzyć, może przekonają Cię mądre słowa Warrena Buffetta: “The difference between successful people and really successful people is that really successful people say no to almost everything.”

5. Książka zamiast telewizora

Wielu bogatych ludzi przyznaje, że zdecydowanie częściej sięga po książkę lub gazetę niż po telewizyjnego pilota. Biorąc pod uwagę papkę jaką karmią nas producenci popularnych telewizyjnych seriali i programów, nie ma się co dziwić. Książki i gazety są doskonałym źródłem wiedzy, a dodatkowo pozwalają rozwijać kompetencje językowe i komunikacyjne – tak istotne w budowaniu relacji biznesowych. Oglądanie durnych reality show jest zwykłym marnotrawstwem czasu… no chyba, że jest coś, czego nauczyła cię rodzina Kardashianów?

Zaciekawi Cię również:  Sekrety Warrena Buffetta, czyli 5 rzeczy, których możesz się nauczyć od człowieka, który zainwestował miliard dolarów w Apple’a

6. Wizualizacja celów

Zdarzyło Ci się kiedyś czytać post Ewy Chodakowskiej lub innego trenera czy coacha, w którym mowa jest o wizualizacji stanu, który chcesz osiągnąć? „Pomyśl, jak twoje wysportowane ciało prezentuje się na plaży…” Taka prosta technika daje niesamowitego kopniaka naszej podświadomości i ukierunkowuje nas na dążenie do sukcesu. Dlatego milionerzy często stosują ją roztaczając w swojej głowie wizję wielkiego sukcesu. Wizualizacja świetnie sprawdza się także przed negocjacjami, dzięki niej możesz nie tylko zaprogramować się na sukces, ale także – w szerszym wariancie – przećwiczyć każdy możliwy scenariusz dochodzenia do wyznaczonego celu.

7. Zarządzanie swoim kapitałem

Bogaci ludzie są bogaci, ponieważ potrafią zarządzać swoimi pieniędzmi. Jest coś w powiedzeniu, że jeśli dasz biednemu tysiąc złotych, to go straci, ale jeśli ten sam tysiąc dasz bogatemu to zrobi z niego milion. Bogaci, wbrew pozorom, potrafią żyć oszczędnie lub inaczej – potrafią inwestować pieniądze, by budować kapitał, zamiast wydawać je zupełnie bez sensu. Bogaci ludzie, przez cały czas szukają nowych możliwości dla swoich pieniędzy, bo skoro oni ciężko pracują, by je zarobić, to pieniądze muszą pracować, by się zwielokrotnić. To bardzo mądre podejście, którego i ty możesz się nauczyć czytając odpowiednie publikacje, artykuły, a nawet blogi, na przykład jakoszczedzacpieniadze.pl.

8. Lista zadań

Ludzie sukcesu niejednokrotnie podkreślają, że skrupulatnie przygotowują się do każdego dnia, chociażby poprzez przygotowanie listy zadań do zrobienia. Taka lista niesamowicie działa na ludzką psychikę i pozwala maksymalnie skupić się na działaniu. Przede wszystkim, już podczas jej komponowania, w głowie rodzi się plan na realizację wyznaczonych zadań, poza tym lista nie pozwala pogubić się w ciągu dnia, a  każde wykreślone, czyli zrealizowane zadanie, to mały sukces przybliżający cię do wielkiego celu. Spróbuj i przekonaj się, jak odrobina planowania odmieni twoją codzienną pracę. Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek, sięgnij po książkę Zjedz tę żabę Bryana Tracy’ego lub skontaktuj się  z nami, bo organizacja czasu to nasz prawdziwy konik.

Jak widać, przejęcie nawyków milionerów jest całkiem proste i zupełnie darmowe. Jedyna rzecz, którą trzeba odrzucić, to własne lenistwo. Nie zaszkodzi też choćby delikatnie wychylić się ze swojej strefy komfortu. Ryzyko jest niewielkie, a zyskać można całkiem sporo. Jeżeli masz dodatkowe wątpliwości, zapytaj asystentki Brella o pomoc.

Brella Magazyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *