Szukaj w:

Boisz się przemawiać publicznie? Zawładnij każdą sceną! Poznaj sekrety najlepszych mówców TED

Czas czytania artykułu: 2 minuty

Wychodzisz na forum. Wyobraźnia podsuwa Ci najczarniejsze scenariusze. Suchość w gardle, nerwowe tiki, spocone i drżące dłonie ograniczają Twoje racjonalne myślenie. Co jeśli zapomnę tekstu? Albo wygłupię się? Co jeśli widownia nie będzie klaskać?

Wiedziałeś, że większość najwybitniejszych mówców to introwertycy i nieśmiałe osoby? Staw czoła scenicznej tremie dzięki 5 wskazówkom od najwspanialszych mówców konferencji o światowym zasięgu.

1. Skup się na publice, a nie na sobie.

Wydawać by się mogło, że najważniejsza jest autoprezentacja. Twój dobrze skrojony garnitur, wypastowane obuwie, dopasowana sukienka, ekstrawaganckie skarpetki lub krawat, czy najmodniejsza w tym sezonie fryzura. Masz wyglądać dobrze, ale na scenie o wiele bardziej liczy się przekaz i kontakt z publicznością. Poznaj swoich słuchaczy przed wystąpieniem – skąd pochodzą, czym się zajmują i jakie są ich zainteresowania. Spójrz na każdego z nich z osobna. Prosto w oczy. Postaraj się wejść z nimi w luźną, przyjazną interakcję w ciągu pierwszych 5 min wystąpienia, cały czas pamiętając o tym, że słuchacze mają wyjść zarażeni Twoją ideą po skończonej prezentacji.

2. Powtórz raz a zapomnisz, powtórz 100 razy a zwyciężysz!

Całe życie wpajano nam, że praktyka czyni mistrza i możemy próbować z tym polemizować, ale tylko odpowiedni trening daje oczekiwane rezultaty. Chcesz, żeby Twoje przemówienie płynęło niczym żaglówka po spokojnej tafli jeziora? Przygotuj się do niego. Napisz skrypt, dodaj ilustracje, śmieszne video czy rekwizyty, a następnie podkreśl kluczowe punkty i tezy Twojego przemówienia. Notatki pomogą Ci sporządzić szkielet i zaplanować ze szczegółami Twoje wystąpienie. Potem pozostaje Ci jedynie ćwiczyć je przed lustrem, w drodze do pracy, przez Skype’a czy używając kamerki. Poczuj się na chwilę jak aktor przygotowujący się do swojej życiowej roli.

3. Bądź ekspertem w tym temacie.

Odpowiedni research zgłębiający tematykę Twojego wystąpienia doda Ci pewności siebie oraz pozwoli Ci przemawiać zdecydowanie i z potrzebną każdej przemowie swobodą. Pomyśl, o co mogą zapytać Cię Twoi słuchacze i przygotuj się na zaskakujące pytania. Wyobraź sobie, że na widowni siedzi zdobywca nagrody Nobla w tej dziedzinie i zapewne będzie na tyle zainteresowany Twoją wywodem, że zada Ci kilka specjalistycznych pytań. Ty będziesz już jednak na nie gotowy.

Zaciekawi Cię również:  8 nawyków milionerów, które kosztują całe ... 0 złotych

4. Przekuj zdenerwowanie w radosną ekscytację!

Sportowcy na Olimpiadzie tuż przed startem wyglądają na poddenerwowanych: napięte mięśnie, drżące, niespokojne ręce i nogi oraz walące jak oszalałe serce. Na pierwszy rzut oka stwierdzamy, że to stres i nerwy, ale jeśli zapytasz ich samych oni odpowiadają jednak: „To podekscytowanie”. Objawy są zatem łudząco podobne. Oszukaj więc swój mózg i wychodząc przemawiać na forum powiedz do siebie na głos kilkukrotnie: „Nie jestem zdenerwowany, jestem podekscytowany!”. Ta metoda czyni cuda.

5. Zwolnij, wyluzuj i…oddychaj.

Coraz szybciej bijące w klatce serce sprawia, że Twoja mowa przyspiesza, więc pohamuj słowotok i daj wybrzmieć właściwie każdemu zdaniu. Zbuduj historię, podkreślając kluczowe momenty wypowiedzi bądź stwórz miejsce na nieoczekiwaną puentę. Nie bój się popełnić błędu lub przejęzyczenia, gdyż wszystko możesz zmienić na Twoją korzyść, bo jesteś wystarczająco inteligentny i dowcipny. Naprawdę, widownia jest o wiele bardziej wyrozumiała niż Ci się to wydaje. Weź więc głęboki oddech i nie zapominaj o oddychaniu przez cały czas. Tylko omdlenie może Cię powstrzymać.

Co gorszego niż omdlenie może przytrafić się podczas prezentacji? Podziel się swoją historią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *