Szukaj w:

Czy dron umie zrobić guacamole?

 

Czas czytania artykułu: 2 minuty

Każdy z nas zna podstawowe zastosowania bezzałogowych pojazdów powietrznych. Pełen wachlarz ich możliwości jest jednak ograniczony jedynie przez naszą wyobraźnię.

Jesteś pewien, że potrafisz trafnie ocenić potencjał dronów do wykonania poszczególnych zadań? Zobacz, co one potrafią!

Czy dron jest w stanie zlikwidować plamę oleju?

Nie całkowicie, ale prawie tak. Podczas pokazu niezależnych dronów zbudowanych przez naukowców z Uniwersytetu w Buffalo w USA, zamontowano na nich specjalistyczne kamery do zidentyfikowania rozlanych płynów (oleju, wody oraz granic oleju w wodzie morskiej podczas wycieku ropy naftowej). Użycie kilku takich pojazdów daje obietnicę szybkiego i opłacalnego zdalnego mapowania scenariuszy potencjalnych katastrof.

Czy dron może zbierać śmieci?

Bez żadnego problemu. The WasteShark – (Śmieciowy Rekin) tak nazywa się autonomiczny, wodny dron, który dosłownie pożera morskie śmieci. W trakcie tej czynności jest w stanie równocześnie gromadzić dane o warunkach pogodowych, jakości wody, ruchu morskiego oraz wiele innych.  Stadko takich „rekinów” może pracować w grupach i komunikować się za pomocą centralnej bazy danych. Wspólnymi siłami tworzą elastyczną, samoorganizującą się sieć, która wyłapuje odpadki zanim trafią one na otwarte wody oceanu bądź morza.

Czy dron może podwieźć Cię do wybranego punktu?

To wszystko zależy od tego, dokąd chcesz się udać. W tym roku podziwialiśmy debiut pasażerskiego drona w Dubaju. Wciąż jesteśmy jednak bliżej projektu niż masowej produkcji.  Jeśli szukasz jednak bardziej standardowego zastosowania, warto rozważyć patent Forda, który to zakłada powiązanie dronów z mapowaniem zagrożeń, jakie mogą wyniknąć z używania samochodów bez kierowcy.

Czy dron może hodować żywność?

W pewnym stopniu tak. Rolnicy od dawna korzystają z systemów satelitarnych i załogowych statków powietrznych, aby zbierać dane o uprawach, ale drony zdefiniowały pojęcie: „precyzyjne rolnictwo”, wysyłając rolnikom niemalże natychmiast niezwykle dokładne wyniki badań dotyczących warunków gleb i upraw. Wkrótce będziemy mogli podziwiać jak drony mapują pole i wskazują samobieżnym traktorom miejsca, w których mają one zasiać nasiona.

Zaciekawi Cię również:  Growth hacking – kim jest „haker wzrostu”

Czy dron umie zrobić guacamole?

Wciąż nie, ale może pomóc uratować ginące plantacje awokado. Uprawa tej rośliny przynosi rocznie pół miliarda dolarów zysku w samych Stanach Zjednoczonych. W ostatnich latach, plantacje są jednak zagrożone laurowym więdem – grzybem przenoszonym przez inwazyjne chrząszcze ambrozjowe. Drony przelatujące nisko nad sadami przenoszą kamery termiczne, które mogą wykryć stresujące się rośliny przed pojawieniem się jakichkolwiek wizualnych dowodów choroby, zapobiegając tym samym zniszczeniom roślin. Następnie rolnicy usuwają zarażone jednostki i zabezpieczają teren przed rozprzestrzenianiem się plagi.

Bezzałogowe statki powietrzne szturmem zdobywają popularność na całym świecie i żadna branża nie jest w stanie się im oprzeć. Zaprezentowane przykłady zastosowań dronów ukazują jedynie ułamkową część ich zdolności. Potrafisz przewidzieć w czym jeszcze wyręczą nas zdalne roboty za kilka lat?

Brella Magazyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *