Szukaj w:

Czy możemy się skontaktować z Twoim obecnym pracodawcą?

Czas czytania artykułu: 2 minuty

Czy na spotkaniach rekrutacyjnych spotykałeś się kiedyś z pytaniem: „Czy możemy zadzwonić/skontaktować się z Pani/a obecnym Przełożonym”? Dlaczego dział HR tak bardzo interesuje się Twoją poprzednią lub obecną pracą? Jak odpowiedzieć, jeżeli nie chcesz aby w Twojej firmie dowiedzieli się, że szukasz nowego miejsca zatrudnienia.

Rozmowa kwalifikacyjna to zazwyczaj zareklamowanie swojej osoby przed pracodawcą i „sprzedaż siebie” jako dobrego nabytku dla firmy. Życie jednak nas uczy, by nie ufać ślepo reklamom. Nowy pracodawca może mieć pewne wątpliwości co do reprezentowanych przez ciebie wartości i umiejętności. Czuje, że musi sprawdzić czy nie skłamałeś, czy w swoim CV na pewno zaznaczyłeś wszystkie swoje zdolności, czy Twój język angielski naprawdę jest na poziomie C1 lub czy słowa „dobrze pracuję w zespole” nie były tylko pustym stwierdzeniem.

Dlatego, żeby sprawdzić jak sprawowałeś się na starym miejscu, Dział HR czasami może zażyczyć skontaktować się z obecnym lub byłym pracodawcą w celu weryfikacji Twoich umiejętności oraz doświadczenia.

Ale co zrobić, jeżeli Twój obecny Szef nie wie, że chcesz odejść, a po rozmowie kwalifikacyjnej usłyszałeś właśnie to pytanie?

Po pierwsze, bądź szczery. Powiedz menedżerowi działu HR, że ukrycie poszukujesz pracy i niestety nie dajesz swojego pozwolenia na kontakt z obecnym szefem. Ogólnie, takie żądanie jest postrzegane jako nieprofesjonalne. Zaakceptowaną praktyką HR jest pozyskiwanie referencje od poprzedniego pracodawcy, ale nie od obecnego. Zawsze możesz dać kontakt do poprzedniego miejsca pracy i takie referencje powinny być wystarczające do zatrudnienia.

Po drugie, nowy pracodawca ma już dużo więcej informacji o Tobie niż Ty o nim. Ma Twoje CV i rekomendacje. Może przyjrzeć Twoje profile internetowe. W trakcie procesu rekrutacji Może Ci zadać każde pytanie. Tak więc śmiało możesz powiedzieć, że będą musieli podjąć decyzję o zatrudnieniu na podstawie tych informacji bez rozmowy z Twoim obecnym Szefem.

Zaciekawi Cię również:  Trudne rozmowy - 8 sposobów jak wyjść z nich mistrzowsko

Jeśli to wszystko nie wystarczy, być może po prostu nie zasługują na Ciebie? Znalezienie własnego głosu jest kluczowym krokiem dla każdego poszukującego pracy i osoby pracującej. Niezależnie od tego, czy będziesz zatrudniony czy nie, będziesz rozwijać nowe połacie swojej osobowości dzięki temu doświadczeniu.

Brella Magazyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *