Szukaj w:

Czy możemy się skontaktować z Twoim obecnym pracodawcą?

Czas czytania artykułu: 2 minuty

Czy na spotkaniach rekrutacyjnych spotykałeś się kiedyś z pytaniem: „Czy możemy zadzwonić/skontaktować się z Pani/a obecnym Przełożonym”? Dlaczego dział HR tak bardzo interesuje się Twoją poprzednią lub obecną pracą? Jak odpowiedzieć, jeżeli nie chcesz aby w Twojej firmie dowiedzieli się, że szukasz nowego miejsca zatrudnienia.

Rozmowa kwalifikacyjna to zazwyczaj zareklamowanie swojej osoby przed pracodawcą i „sprzedaż siebie” jako dobrego nabytku dla firmy. Życie jednak nas uczy, by nie ufać ślepo reklamom. Nowy pracodawca może mieć pewne wątpliwości co do reprezentowanych przez ciebie wartości i umiejętności. Czuje, że musi sprawdzić czy nie skłamałeś, czy w swoim CV na pewno zaznaczyłeś wszystkie swoje zdolności, czy Twój język angielski naprawdę jest na poziomie C1 lub czy słowa „dobrze pracuję w zespole” nie były tylko pustym stwierdzeniem.

Dlatego, żeby sprawdzić jak sprawowałeś się na starym miejscu, Dział HR czasami może zażyczyć skontaktować się z obecnym lub byłym pracodawcą w celu weryfikacji Twoich umiejętności oraz doświadczenia.

Ale co zrobić, jeżeli Twój obecny Szef nie wie, że chcesz odejść, a po rozmowie kwalifikacyjnej usłyszałeś właśnie to pytanie?

Po pierwsze, bądź szczery. Powiedz menedżerowi działu HR, że ukrycie poszukujesz pracy i niestety nie dajesz swojego pozwolenia na kontakt z obecnym szefem. Ogólnie, takie żądanie jest postrzegane jako nieprofesjonalne. Zaakceptowaną praktyką HR jest pozyskiwanie referencje od poprzedniego pracodawcy, ale nie od obecnego. Zawsze możesz dać kontakt do poprzedniego miejsca pracy i takie referencje powinny być wystarczające do zatrudnienia.

Po drugie, nowy pracodawca ma już dużo więcej informacji o Tobie niż Ty o nim. Ma Twoje CV i rekomendacje. Może przyjrzeć Twoje profile internetowe. W trakcie procesu rekrutacji Może Ci zadać każde pytanie. Tak więc śmiało możesz powiedzieć, że będą musieli podjąć decyzję o zatrudnieniu na podstawie tych informacji bez rozmowy z Twoim obecnym Szefem.

Zaciekawi Cię również:  Dodatek świąteczny do wynagrodzenia. Kiedy pracownik może liczyć na prezent do szefa?

Jeśli to wszystko nie wystarczy, być może po prostu nie zasługują na Ciebie? Znalezienie własnego głosu jest kluczowym krokiem dla każdego poszukującego pracy i osoby pracującej. Niezależnie od tego, czy będziesz zatrudniony czy nie, będziesz rozwijać nowe połacie swojej osobowości dzięki temu doświadczeniu.

Brella Magazyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *