Szukaj w:

Czy powinieneś rozpocząć własną działalność: filmowa inspiracja

Czas czytania artykułu: 2 minuty

To, czy powinieneś rozpocząć własną działalność, zależy przede wszystkim od tego, czy masz odpowiednią motywację, a także zdolności i osobowość potrzebne do zbudowania prosperującej firmy.

Możesz zainspirować się prawdziwymi historiami, na podstawie których zrealizowano trzy bardzo dobre produkcje filmowe: „The Social Network” (2010, reż. D. Fincher), „McImperium” (2016, reż. J. L. Hancock) oraz „Joy” (2015, reż. D. O. Russell). Filmy te idealnie obrazują fakt, że założenie firmy bywa trudne, a przed podjęciem odpowiednich kroków należy zadać sobie trzy bardzo ważne pytania.

1. Czy masz odpowiednią motywację?

Kiedy szukasz motywacji, upewnij się, że wykracza ona poza czas i pieniądze. Trzeba mieć prawdziwą pasję do produktu czy usługi, którą sprzedajesz i do swoich klientów. Bez tego nie będziesz w stanie utrzymać swojej energii przez czas potrzebny na odniesienie sukcesu.

Determinacja i konsekwencja Joy Mangano sprawiły, że stanęła ona na czele finansowego imperium wartego miliony dolarów. Zanim Joy została królową telezakupów była samotną matką ledwo wiążącą koniec z końcem. Jej początki zostały przedstawione w filmie „Joy”, gdzie główną rolę zagrała zdobywczyni Oscara – Jennifer Lawrence. Joy wymyśliła i opatentowała samowyżymającego się mopa. Mimo trudności związanych z telesprzedażą produktu, Joy nie poddała się i do końca walczyła o swoje racje. Mop okazał się strzałem w dziesiątkę, a Joy stała się nie tylko milionerką, ale i liderką w dziedzinie sprzedaży przedmiotów codziennego użytku.

2. Czy masz odpowiednie możliwości?

Identyfikacja możliwości

Jeśli zaczynasz działalność gospodarczą, kluczową umiejętnością jest zdolność do wizji i identyfikowania potrzeby na rynku. Oceń rynek, określ potrzebę konsumenta i rozwiąż jego problem odpowiednim produktem lub usługą. Strategia biznesowa jest bardzo ważna.

Ucz się tego, czego nie wiesz

Rozpoczęcie własnej działalności oznacza, że ​​będziesz musiał zrobić wiele rzeczy, których możesz nie wiedzieć. Może to być skonstruowanie biznesplanu, prowadzenie zespołu, tworzenie sieci kontaktów, zarządzanie finansami firmy, sprzedaż itp. Dlatego właśnie kluczową umiejętnością jest zdolność uczenia się, jak opanować nowe umiejętności.

Akceptowanie i zarządzanie ryzykiem

Ważną rzeczą jest nie tylko zaakceptowanie ryzyka, ale także umiejętność zarządzania nim. Ryzyko może przybierać różne formy: finansowe, związane z produktem lub rynkiem, gospodarką, konkurencja itp. Założyciel firmy powinien systematycznie zmniejszać ryzyko tam, gdzie może.

Zaciekawi Cię również:  Co wie o Tobie Biuro Informacji Gospodarczej? + Infografika!

Ryzyko niewątpliwie podjął Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka. Jego historia również stała się inspiracją do stworzenia filmu, który wyreżyserował słynny David Fincher, w główną rolę wcielił się Jesse Eisenberg. Pierwsza wersja słynnego portalu społecznościowego porównywała zdjęcia studentek Harvardu, a Zuckerberg został oskarżony o złamanie zabezpieczeń i praw autorskich, co poskutkowało zawieszeniem w prawach studenta. Ryzyko jednak opłaciło się, ponieważ do Marka odezwały się osoby zainteresowane jego pomysłem. Dzięki temu Zuckerberg stał się jednym z najmłodszych miliarderów w historii.

3. Czy masz odpowiednią osobowość?

Wszyscy wiedzą, że założenie firmy to ciężka praca. Aby rozpocząć udany biznes, musisz być twardy i działać. Niespotykaną osobowością XX wieku z pewnością jest Ray Kroc, założyciel korporacji McDonald’s, którego początki w świecie biznesu przedstawione zostały w filmie „McImperium”. W główną rolę wcielił się znany aktor Michael Keaton. Zanim powstała gigantyczna korporacja przynosząca duże zyski, Kroc był obwoźnym sprzedawcą blenderów. Niespodziewanie otrzymał zamówienie z małej restauracji braci McDonaldów. Kroc poznał ich rewolucyjny system podawania posiłków w 30 sekund od złożenia zamówienia i był nim na tyle olśniony, że namówił braci do stworzenia sieci restauracji fasfoodowych. W miarę rozrastania się imperium pojawia się pytanie: jak wiele jest w stanie poświęcić Kroc, żeby zbudować największą na świecie markę?

Pytając, czy powinieneś założyć własną firmę, upewnij się, że masz odpowiednie motywacje. Będziesz potrzebować również odpowiednich możliwości, takich jak znalezienie odpowiedniej okazji, samodzielne zdobywanie nowych umiejętności i zarządzanie ryzykiem. Najważniejsza jednak jest wytrwałość, dzięki temu osiągniesz swój cel.

Jeden komentarz na temat “Czy powinieneś rozpocząć własną działalność: filmowa inspiracja”

  1. pola skomentował:

    Ja cały czas się waham. Obecna sytuacja bardziej mnie oddaliła, niż przybliżyła od podjęcia decyzji. Mimo wszystko to nie jest takie łatwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *