Szukaj w:

Dlaczego czytanie książek powinno być Twoim priorytetem

Czas czytania artykułu: 2 minut(y)

Biblioteka Narodowa opublikowała raport, z którego wynika, że w 2017 roku aż 62% Polek i Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Ponadto jedynie 9% badanych zadeklarowało, że rocznie czyta 7 lub więcej książek. Jeżeli należysz do grona osób, które zdecydowanie zaniżają statystki dotyczące polskiego czytelnictwa, koniecznie powinieneś przeczytać ten wpis. Udowodnimy, że czytanie popłaca!

1. Rozwiń kreatywność.

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Toronto wykazały, że osoby czytające fikcję literacką wykazują się dużo większą kreatywnością w myśleniu niż osoby, które czytają literaturę naukową. Oczywiście dzięki niej przyswajają wiedzę oraz przyczyniają się do lepszego poznania danego zagadnienia, jednak to nie wystarczy, aby odnieść sukces. Lekarz posiadający encyklopedyczną wiedzę medyczną musi być kreatywny, aby móc zdiagnozować pacjentów, których objawy nie wskazują jednoznacznie na określoną chorobę, czy schorzenie.

2. Chcesz żyć dłużej? Czytaj!

W Yale przebadano 3 635 osób w wieku powyżej 50 lat i stwierdzono, że ludzie poświęcający na czytanie książek 30 minut dziennie żyją średnio o 23 miesiące dłużej niż ci nieczytający lub sięgający jedynie po czasopisma.

3. Odstresuj się.

Okazuje się, że czytanie redukuje nasz poziom stresu skuteczniej niż słuchanie muzyki, spacer, czy wypicie filiżanki ulubionej herbaty. Dzięki temu, że nasz mózg musi skupić się na lekturze, odrywamy się od rzeczywistości i naszych codziennych problemów. Już 6 minut poświęconych lekturze pozwoli nam się rozluźnić i zrelaksować.

4. Postaw na rozwój!

Czytanie to jedna z najprzyjemniejszych form rozwoju osobistego. Pozwala na poszerzenie wiedzy – nieważne, jaki jest Twój ulubiony gatunek literacki – romans, czy kryminał. Każda książka może sprawić, że poznasz nowe miejsca, postaci, czy zwyczaje panujące w innych krajach. Możliwości są nieograniczone. Dodatkowo poszerzysz zakres swojego słownictwa i rozwiniesz umiejętność pisania.

5. Naucz się znowu być skupionym.

Spróbuj sobie przypomnieć, kiedy ostatnio byłeś skupiony tylko na jednej rzeczy. Zapewne dosyć dawno? Czasy, w których żyjemy wymagają od nas ciągłego multitaskingu. Siedząc w biurze dzwonisz do klienta, jednocześnie piszesz maila, sprawdzasz coś w kalendarzu i odpowiadasz na pytanie osoby siedzącej obok ciebie. Po chwili przypominasz sobie, że miałeś jeszcze napisać do żony i mimochodem zerkasz na Facebooka. Istny koszmar. Przez ciągłą wielozadaniowość zatraciliśmy umiejętność bycia skupionym na jednej czynności. Często jesteśmy przez to mniej efektywni i przemęczeni z uwagi na zbyt dużą ilość bodźców. Ratunkiem może być dla nas czytanie! Oddając się ulubionej lekturze twoja uwaga będzie skupiona tylko na fabule, dzięki czemu wyciszysz się i odpoczniesz od ciągłego zgiełku. W dodatku poćwiczysz koncentrację i mniej rzeczy będzie cię rozpraszać podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Zaciekawi Cię również:  Sekrety Warrena Buffetta, czyli 5 rzeczy, których możesz się nauczyć od człowieka, który zainwestował miliard dolarów w Apple’a

6. Czytanie to coś, co łączy wszystkich ludzi sukcesu!

Pomimo ilości zajęć i obowiązków ludzie sukcesu codziennie znajdują czas na książkę. Niektórzy czytają  przy porannej kawie, inni tuż przed zaśnięciem, są również tacy, którzy słuchają audiobooków jadąc samochodem. Najczęściej są to lektury pozwalające im na zdobycie przydatnej wiedzy, dotyczące rozwoju osobistego oraz biografie inspirujących osób.

Czytanie książek to świetny sposób na zdobycie wiedzy, poszerzenie zakresu słownictwa oraz samorozwój. Warto jednak pamiętać, że ma to być dla nas również przyjemność! Zapewne znajdą się osoby, które stwierdzą, że chętnie sięgałyby po książki częściej, jednak nie mają na to czasu. Być może warto, aby zastanowiły się, czy nie wystarczyłoby czasami zamienić smartphona na lekturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *