Szukaj w:

Firma bez szefa czyli o turkusowych firmach

Czas czytania artykułu: < 1 minuta

Móc pracować bez szefa … Brzmi utopijnie prawda? I w cale nie mówię tutaj o prowadzeniu własnej firmy, gdzie sami sobie jesteśmy szefami, a o nowej formie budowania przedsiębiorstw.

Od 2014 roku na rynku pojawia się coraz więcej podmiotów, które w takim trybie działają. Turkusowe organizacje, bądź turkusowe firmy szczycą się tym, że brak u nich struktury organizacyjnej. Czyli nie ma szefa, działów, hierarchii – nikt nie ponosi większej odpowiedzialności, niż reszta. Ideą jest, że każdy pracownik jest tak samo zaangażowany w projekt i ponosi za niego pełną odpowiedzialność. Do tego potrzeba ludzi z tą samą misją, którzy będą wkładać w pracę całe serce.

Samozatrudnienie, samozadowolenie, energooszczędność – to trzy główne założenia tego modelu podawane przez jej twórcę, Fredericka Lalaouxa.

Dla kogo?

Wbrew pozorom model ten nie byłby taki cudowny, gdyby w firmie pracowały nieodpowiednie osoby. Nie mając nad sobą nikogo, łatwo wpaść w tryb: „Zrobię to jutro”, „Wcale mi się ten pomysł nie podoba, więc go nie zrobię, ale nie mam lepszego pomysłu”. W turkusowych firmach najlepiej odnajdzie się silna, niezależna jednostka, która nie lubi, gdy ktoś stawia jej granice, a przy tym ma spore ambicje i cel. Powinna być dobrze zorganizowana. Bez tego zespołu cech firma będzie zsuwać się równią pochyłą w dół.

Zaskakujące jest to, że brak szefa działa na pracowników motywująco – organizują się oni sami. Badacze rynku sugerują, że może to wynikać z chęci przetrwania firmy na rynku („jeśli nie będę pracować, firma w której pracuję zbankrutuje, a ja sam stracę pracę”). Zespół daje każdemu kredyt zaufania, co owocuje bardzo dużymi zyskami, praktycznie w każdym przypadku.

Zdaniem twórcy tej koncepcji turkusowe zarządzanie to ostatni i najlepszy, najbardziej świadomy model zarządzania organizacją. W Polsce zwolennikiem turkusowego zarządzania jest profesor Andrzej Blikle, który napisał o nim książkę „Można Inaczej” i propaguje ten model wśród pracodawców.

Zaciekawi Cię również:  Przeżywasz oblężenie Twojej strony www? Zwalcz to!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *