Szukaj w:

Inteligencja emocjonalna – Czy uczysz tego swoje dziecko?

Czas czytania artykułu: 4 minuty

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko wyrosło na szczęśliwego i odnoszącego sukcesy człowieka. Okazuje się, że do spełnienia tego marzenia dużo ważniejsza niż nauka pięciu języków jest umiejętność budowania i utrzymania dobrych relacji, która nie rozwinie się bez odpowiednio wykształconej inteligencji emocjonalnej.

Na nią z kolei największy wpływ ma postawa i model zachowania mentorów – rodziców. Jak być dobrym wzorem dla swojego dziecka i jak pomóc mu wyrosnąć na dobrego i szczęśliwego człowieka? Oto kilka wskazówek.

1. Pokazuj, że warto zwracać się ku drugiej osobie

Relacje międzyludzkie są bardzo dynamiczne i składają się z nieograniczonej ilości drobnych interakcji. Można wśród nich wyróżnić pewnego rodzaju „mikropostawy” i „prośby o uwagę”. Oferujemy uwagę osobom, na którym nam zależy, poprzez proste podtrzymywanie konwersacji i okazywanie zainteresowania. W ten sposób pokazujemy, że dana relacja jest dla nas istotna, a osoba, która w niej uczestniczy jest ważna i potrzebna. O co dokładnie chodzi? Prosty przykład, kiedy mówisz jakiejś osobie ze swojego otocznia, że dziś nauczyłeś się czegoś naprawdę fajnego, oczekujesz, że ta osoba zwróci się ku tobie, okaże ci zainteresowanie i poprosi, abyś o tym opowiedział, zamiast zbywać cię na przykład brakiem czasu. W bardzo prosty sposób możesz nauczyć swoje dziecko zwracania się ku innym, wystarczy, że sam będziesz zwracał uwagę na drobne rzeczy, którymi dzielą się z tobą inni, a przede wszystkim, twoje dziecko.

2. Naucz dziecko grzecznego odmawiania uwagi

Oczywistą rzeczą jest, że nie ruszylibyśmy z miejsca, gdybyśmy okazywali uwagę za każdym razem, kiedy ktoś nas o nią poprosi. Dlatego równie ważne jak zwracanie się ku drugiej osobie, jest grzeczne odmówienie uwagi w taki sposób, by nie było wątpliwości, że i tak bardzo zależy ci na drugiej osobie i waszej relacji. Jak to robić? Nigdy nie powinniśmy deprecjonować czyichś spraw, nawet jeśli nie do końca nas interesują. Jeśli zależy nam na drugiej stronie, wtedy wystarczy grzecznie i szczerze wyznać „Wybacz, nie mogę w tej chwili cię wysłuchać, ale chętnie porozmawiam z tobą później”. W ten sposób odpowiadasz asertywnie, ale uprzejmie i bez lekceważenia.

3. Pokazuj, że można czuć się przytłoczonym i nie zwariować

Negatywne sytuacje zdarzają się każdemu i nie da się ich uniknąć, dlatego tak ważne jest, by umieć sobie z nimi radzić lub inaczej, ważne, żeby umieć sobie radzić ze złymi emocjami, które towarzyszą takim negatywnym sytuacjom. Przecież to, że nie kontrolujemy tego, co się dzieje, nie oznacza, że nie możemy kontrolować naszych emocji, zwłaszcza jeśli mielibyśmy w ten przykry stan wciągać swoich bliskich, na przykład wyżywając się na nich. Dlatego, kiedy zdarzy się coś, co kompletnie cię przytłoczy nie wyładowuj frustracji na dziecku czy partnerze. Pokaż, że potrzebujesz wsparcia, że jest ci ciężko, ale nie pozwól, by żal i złość przejęły nad tobą kontrolę. Taka postawa będzie najlepszą lekcją dla twojego dziecka i na pewno pozwoli mu uwierzyć, że „dzisiejszy kryzys jest tylko żartem jutra”.

4. Ucz dziecko jak naprawiać

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakich musimy nauczyć się w życiu jest to, że czasem każdemu z nas zdarza się upaść i nie ma w tym nic złego. Po prostu tak jest. Wszyscy popełniamy błędy i każdemu z nas zdarza się czasem zranić bliską nam osobę. Nie ma co się łudzić, że nauczymy dziecko jak unikać błędów, dlatego lepiej nauczyć je ich naprawiania. Jako mentor i rodzić musisz więc pokazać młodemu człowiekowi, że należy przeprosić za swoje zachowanie, irytację czy lekceważący stosunek do innej osoby. Przepraszając pokazujemy, że naprawdę nam na kimś zależy i że jesteśmy w stanie pokonać swój wstyd i odrzucić dumę, byle tylko naprawić ważną dla nas relację. „Przepraszam” to bardzo ważne słowo.

Zaciekawi Cię również:  Zadania concierge - czym zajmuje się konsjerż?

5. Naucz dziecko doceniać innych… na głos

Dużo mówi się o tym, że powinniśmy doceniać innych i być im wdzięczni. Jednak jest spora różnica między myśleniem o tym a wypowiadaniem tego na głos. Jeśli druga osoba nie usłyszy, że podziwiasz to jaka jest i doceniasz to, co robi, najprawdopodobniej nigdy się o tym nie przekona. Dlatego każdego dnia spróbuj dostrzegać choćby małe rzeczy, które ktoś robi robrze i pochwal go za to. Pamiętaj też, żeby zwracać się w ten sposób również do swojego dziecka. Okazuj mu swoją dumę i aprobatę, mów, że je doceniasz i chwal, kiedy zrobi coś dobrze. Wkrótce poczujesz, że uszczęśliwia to nie tylko osobę, do której się zwracasz, ale także ciebie – a to jest bezcenne.

6. Uświadom dziecku, że pogarda jest czymś zakazanym

Przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść, lecz obojętność. To ona uważana jest przez psychologów za główny objaw zakończenia związku. Pogarda zaś jest najbliższą krewną obojętności. Dlatego swoim zachowaniem staraj się pokazać dziecku, że żadnego z tych uczuć nie powinniśmy kierować wobec nikogo, nawet jeśli zostaniemy bardzo zranieni. Postaraj się też nie oceniać innych i nie patrzeć z góry, za to zawsze pamiętać, że nie znasz historii, która stoi za danym człowiekiem, jego zachowaniem i sytuacją, w której się znajduje.

7. Naucz dziecko nie opowiadać wrednych dowcipów

Nie chodzi o to, żeby dzieciaki w ogóle nie pozwalały sobie na dowcipy. Dowcipy są fajne, chyba, że są wredne. Wyobraź sobie sytuację, w której żona zwraca się do męża „Myślałam ostatnio o…”, a w tym momencie mąż przerywa jej słowami „Co robiłaś? Myślałaś? Naprawdę?”. Żona pewnie uśmiechnie się, ale dowcip wcale nie jest śmieszny. Po pierwsze świadczy o bardzo niskiej inteligencji emocjonalnej męża, po drugie rani, po trzecie dla dziecka może oznaczać, że poniżanie, wyśmiewanie i zabawa kosztem drugiej osoby są ok. Otóż nie są. Podobnie jak stereotypy zawarte w wielu chamskich dowcipach. Pamiętaj, że dziecko nie potrafi odnieść się z dystansem do wielu spraw i nie zawsze rozumie, że żart nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.

Jesteśmy bardzo ciekawi, jakich innych ważnych lekcji należy udzielić dziecku, by mogło wyrosnąć na szczęśliwego człowieka. Chętnie dowiemy się z komentarzy, jakie są twoje sposoby na wypracowanie w dziecku inteligencji emocjonalnej. A może uważasz, że jako rodzić masz całą masę dużo ważniejszych spraw do przekazania dziecku? Chętnie przeczytamy o tym w komentarzach. Zapraszamy do dyskusji!

Latest posts by Brella Magazyn (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *