Szukaj w:

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie

Czas czytania artykułu: 2 minuty

Możesz mówić co chcesz, ale my wiemy, że oceniasz ludzi po wyglądzie. Wystarczy kilka sekund, żebyś wyrobił sobie zdanie na czyjś temat. Raz, dwa, trzy i już wiesz, czy chcesz z tą osobą pracować, czy nie. Skąd to wiemy? Bo robimy tak samo. Podobnie jak wszyscy inni ludzie na świecie.

Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jest sztuką i niejednokrotnie stresuje bardziej niż sama rozmowa kwalifikacyjna. Dlaczego? Ponieważ każdy, kto choć trochę interesuje się marketingiem wie, że nawet największa wiedza i niesamowite doświadczenie nie pomogą, jeśli zrobisz złe pierwsze wrażenie. Zostanie Ci przypięta łatka, której możesz nie mieć szansy się pozbyć. Ale wystarczy pamiętać o kilku rzeczach, aby robienie dobrego pierwszego wrażenia szło nam jak po maśle. Na początek najważniejsze: nigdy nie dostaniemy drugiej szansy. Zatem weźmy się do tego na poważnie!

1. Pewność siebie

Każdy wie, że kiedy idziemy na rozmowę kwalifikacyjną przykładamy większą uwagę do świeżości naszego oddechu, włosy układamy godzinę dłużej, koszulę prasujemy pod każdym możliwym kątem, a sandały zostawiamy w domu. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę, że wszystkie wysiłki pójdą na marne, jeśli nie będziemy umieli się zaprezentować. Możesz przyjść na rozmowę o pracę ubrany w najnowszą kolekcję projektanta światowej sławy, z nienaganną fryzurą i pachnący jak ukwiecona łąka, ale jeśli zabraknie Ci pewności siebie, to nic z tego nie będzie. Przekaz niewerbalny mówi więcej niż tysiąc słów. Dlatego prosty, wręcz odrobinę zbyt casualowy sweter zostanie Ci wybaczony, ale zgarbionej postawy, niepewności pobrzmiewającej w drżącym głosie oraz oczu unikających kontaktu wzrokowego nie wybacza się nigdy.

2. Ubieraj się tak, jakbyś już tam był

Nie chodzi o to, żeby wydawać miliony na nowy garnitur albo garsonkę. Musimy przekonać potencjalnego pracodawcę, że jesteśmy gotowi do wykonywania danej pracy i wiemy, co w trawie piszczy. Znamy zasady panujące w danej firmie, zdajemy sobie sprawę z prestiżu stanowiska. Nawet, jeśli obecnie sprzedajemy frytki w fast foodzie, na rozmowie powinniśmy pokazać, że jesteśmy profesjonalistami. Wszystko, co trzeba zrobić to nas zatrudnić, a my zajmiemy się resztą  już pierwszego dnia.

Zaciekawi Cię również:  Chcesz żyć lepiej? Wyśpij się! 10 sprawdzonych life hacków na dobry sen

3. Nawiąż kontakt wzrokowy

Czy wiesz, że ludzie podświadomie oceniają poziom Twojej inteligencji na podstawie kontaktu wzrokowego? Jeśli nauczysz się go nawiązywać, a potem utrzymywać, Twoje IQ może podskoczyć o dobre kilka poziomów w ocenie odbiorcy. Niestety, działa to również w drugą stronę. Ci, którzy unikają kontaktu wzrokowego nie tylko sprawiają, że ludzie myślą o nich jako fałszywych i nieszczerych, ale również mniej inteligentnych. Chyba w powiedzeniu,  że oczy są zwierciadłem duszy jest jednak ziarno prawdy.

4. Daj się lubić

Bycie profesjonalnym to jedno, a bycie sztywniakiem lub gburem – drugie. Bądź sobą i wyluzuj. Fakt, że bierzesz udział w rozmowie kwalifikacyjnej pokazuje, że masz realne szanse na otrzymanie tej posady. To właśnie teraz jest ten moment, kiedy pracodawca wybiera spośród LUDZI, a nie CV. Pokaż się zatem ze swojej ludzkiej strony – szczerze się uśmiechnij, porządnie uściśnij dłoń i pewnym krokiem wejdź do sali, w której za chwilę odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna. Możesz być pewien, że wielu pracodawców stawia na równi z wykształceniem i doświadczeniem to, że po prostu dajesz się lubić!

Pamiętaj, że sztuka robienia pierwszego wrażenia przydaje się nie tylko na rozmowie kwalifikacyjnej. Opanowanie powyższych wskazówek na pewno pomoże w poznawaniu nowych ludzi, nawiązywaniu przyjaźni oraz zacieśniania już istniejących więzi. Oznacza to, że dobre pierwsze wrażenie ma wpływ nie tylko na to, jak widzą Cię inni, ale jak Ty postrzegasz samego siebie! Nie wierzysz? Wprowadź nasze rady w życie i przekonaj się sam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *