Szukaj w:

Klimat pracy – ale właściwie po co?

Czas czytania artykułu: 2 minuty

Czy myślałeś kiedyś o tym, jak organizacja klimatu w pracy wpływa na Twoich pracowników? Rutynowa praca w biurze nie przynosi szczęścia, jeżeli poza biurkiem i laptopem nie widzisz nic więcej, oprócz farby na ścianie.

Twoi koledzy witają się z Tobą, siadają w swoich boksach i do końca dnia roboczego nie odzywają się do siebie. Szef cię nie chwali, i czasami jedynie o czym myślisz – to ile jeszcze zostało minut do przerwy, aby moc pójść do kuchni, zjeść obiad i w cisze pomyśleć o pogodzie. Taką atmosferę ciężko nazwać inspirującą lub nawet miłą. Ale czy tak musi wyglądać prawdziwa biurowa praca, gdzie liczy się tylko wykonanie zadania, a nie człowiek?

Badanie Harvard Business Review[1], które było przeprowadzone w wybranych dużych i małych firmach w  Stanach Zjednoczonych udowodniło, że dobry klimat w pracy ma wpływ na rozwój firmy od 10 do 30%. Jednakże, na czym polega tak zwany klimat?

Po pierwsze, trzeba dać pracownikowi głos i pozwolić na indywidualizację miejsca pracy. Takie rozwiązanie doprowadzi do podwyższonego zadowolenia pracowników, w dłuższej perspektywie do sukcesu całej firmy i wzrostu przychodów. Po drugie, szef nie musi być postrzegany jako Król Midas u Dantego. Jeżeli kierownictwo podąża tylko za swoim interesem, to zaczyna negatywnie wpływać na zaufanie całego zespołu[2]. Brak otwartości do Szefa oraz nieufność prowadzi do złego odbioru swojego miejsca pracy. A to sprzyja stresowi na spotkaniach biurowych, gdzie pracownik nie może w sposób racjonalny odbierać komentarze i uwagi ze strony Szefa. Badania pokazują, że bycie kolegami znacznie poprawa satysfakcję z pracy i jest bezpośrednio związane z dobrymi wynikami współpracowników. Badania opublikowane przez firmę Gallup wykazały, że posiadanie tylko jednego bliskiego przyjaciela w pracy może zwiększyć satysfakcję zawodową pracowników o 50%, a osoby z najlepszym przyjacielem w biurze są siedmiokrotnie bardziej skłonne angażować się w działania firmy.  Zgodnie z opinią Caza Pollocka, Prezesa Pollock & Associates, organizacja takiego klimatu wymaga od osób pełniących rolę przywódcy świecenia przykładem jako osoby serdeczne, przyjazne i kontaktowe[3].

Zaciekawi Cię również:  Sekrety zakładania biznesu nie rezygnując z pracy na etacie

Zjawisko dobrej atmosfery pracy częściej spotykamy w małych lub rodzinnych firmach. Biorąc pod uwagę raport rynku pracy MŚP z 2010 roku o ocenianie jakości pracy w małych firmach, możemy śmiało powiedzieć, że małe firmy są zwycięzcami statystyk, które traktują o przyjaznej atmosferze w pracy[4]. Chociaż, zmierzające do nowych tendencji współczesne korporacje – które powstały w globalizacyjnym świecie – mogą szybko zmienić taki stan rzeczy. Za przykład niech posłuży koncern Google, który dzięki swoim „punkcikom szczęścia” czyli miejscom skumulowania rozrywek, gier i fajnej gastronomii, został złotym standardem wśród korpopracowników[5].

Nadal zastanawiasz się czy opłaca się dbanie o klimat i atmosferę pracy? Odpowiadając na to pytanie posłuż się prostą regułą: zadbaj o swoich pracowników, a oni zadbają o Twoją firmę, dbając o Twojego Klienta.

[1] https://www.hbrp.pl/a/lepsze-wyniki-przez-poprawe-klimatu-organizacyjnego/Mda1fEtL

[2] https://www.business.com/articles/how-a-good-work-atmosphere-leads-to-more-success/

[3] http://www.pollockassociates.co.za/blog/26-pollock-a-associates.html

[4] http://manager.money.pl/strategie/z_rynku/artykul/nie-kazdy-moze-pracowac-w-korporacji,0,0,1656832.html

[5] http://www.businessinsider.com/google-is-the-best-company-to-work-for-in-america-2016-4?IR=T

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *