Notatki idealne? Tylko dzięki metodzie Cornella
Umiejętność pisania pomocnych notatek przydaje się na szkoleniach i podczas spotkań. Co jednak gdy dopada Cię syndrom białej kartki? Mamy na to skuteczny sposób – podziel ją na trzy części!
Jedną ze skuteczniejszych sposobów jest metoda Cornella wymyślona w latach 50. XX wieku przez Waltera Pauka, profesora amerykańskiego Uniwersytetu Cornella. Profesor Pauk jest autorytetem w dziedzinie edukacji rozwojowej i umiejętności studiowania. Wszystkie swoje celne spostrzeżenia zawarł w bestsellerowej w Stanach książce “How to Study in College”. Więcej informacji o metodach stosowanych na Uniwersytecie Cornella przeczytasz na ich stronie.
Jednak na czym dokładnie polega rewolucyjna metoda profesora Pauka? Rozpocznij sporządzenie notatki od podziału kartki na sekcje, o tak:
Wykonanie odręcznie takie podziału może być nieco problematyczne, jednak dostępne są darmowe generatory notatek.
Jak tworzyć notatki?
Pamiętaj, żeby nadać swoim notatkom tytuł. Jeżeli szkolenie jest rozłożone w czasie, koniecznie dodaj daty przy każdym temacie, dzięki temu unikniesz bałaganu i będziesz mieć pewność, że żadna notatka Ci nie umknie.
Po lewej stronie, w tej węższej sekcji, skup się na słowach kluczowych, pytaniach, które odnoszą się do notatki znajdującej się po prawej stronie.
Nie używaj długich zdań, tylko skrótów i symboli. Co więcej, nawet nie muszą to być oficjalne znaki, wymyśl swoje symbole. CTZ!*
Rozwiń swoją kreatywność i używaj obrazków, kolorów, różnych zakreślaczy. Nie pozwól, aby Twoje notatki były nudne.
Na samym dole kartki podejmij się syntezy wszystkich informacji z kartki. Takie podsumowanie jest pomocne, kiedy musisz szybko przyswoić konkretną dawkę wiedzy.
Metoda Cornella to nie tylko szybka metoda pisania notatek, dodatkowo poprawia zdolności do uczenia się, a także podnosi umiejętność efektywnego słuchania. Pisanie notatek sprawdza się nie tylko w szkole czy na studiach, śmiało korzystaj z dobrodziejstwa metody Cornella podczas szkolenia w pracy czy nauki języka obcego. Enjoy learning!
*Co tylko zechcesz! 😉
Polecamy artykuł Jacka Kłosińskiego o metodzie Cornella i mapach myśli. Jeżeli ten temat wydaje Ci się interesujący przeczytaj również książkę Radka Kotarskiego “Włam się do mózgu”, gdzie opisane są różne metody uczenia się i sporządzania notatek.
Zapisz się na nasz newsletter, jeżeli chcesz co tydzień otrzymywać interesujące treści. 👇
- Zasady etyczne w zawodzie Wirtualnej Asystentki - 8 listopada 2023
- Boo.. Halloween 🎃 - 27 października 2023
- Sekrety Sukcesu Wirtualnej Asystentki - 25 października 2023