Szukaj w:

Notatki idealne? Tylko dzięki metodzie Cornella

Tworzenie notatki metodą Cornella

Czas czytania artykułu: 2 minuty

 

Umiejętność pisania pomocnych notatek przydaje się na szkoleniach i podczas spotkań. Co jednak gdy dopada Cię syndrom białej kartki? Mamy na to skuteczny sposób – podziel ją na trzy części!

Jedną ze skuteczniejszych sposobów jest metoda Cornella wymyślona w latach 50. XX wieku przez Waltera Pauka, profesora amerykańskiego Uniwersytetu Cornella. Profesor Pauk jest autorytetem w dziedzinie edukacji rozwojowej i umiejętności studiowania. Wszystkie swoje celne spostrzeżenia zawarł w bestsellerowej w Stanach książce „How to Study in College”. Więcej informacji o metodach stosowanych na Uniwersytecie Cornella przeczytasz na ich stronie.

Jednak na czym dokładnie polega rewolucyjna metoda profesora Pauka? Rozpocznij sporządzenie notatki od podziału kartki na sekcje, o tak:

Tworzenie notatki metodą Cornella

Wykonanie odręcznie takie podziału może być nieco problematyczne, jednak dostępne są darmowe generatory notatek.

Jak tworzyć notatki?

Pamiętaj, żeby nadać swoim notatkom tytuł. Jeżeli szkolenie jest rozłożone w czasie, koniecznie dodaj daty przy każdym temacie, dzięki temu unikniesz bałaganu i będziesz mieć pewność, że żadna notatka Ci nie umknie.

Po lewej stronie, w tej węższej sekcji, skup się na słowach kluczowych, pytaniach, które odnoszą się do notatki znajdującej się po prawej stronie.

Nie używaj długich zdań, tylko skrótów i symboli. Co więcej, nawet nie muszą to być oficjalne znaki, wymyśl swoje symbole. CTZ!*

Rozwiń swoją kreatywność i używaj obrazków, kolorów, różnych zakreślaczy. Nie pozwól, aby Twoje notatki były nudne.

Na samym dole kartki podejmij się syntezy wszystkich informacji z kartki. Takie podsumowanie jest pomocne, kiedy musisz szybko przyswoić konkretną dawkę wiedzy.

Metoda Cornella to nie tylko szybka metoda pisania notatek, dodatkowo poprawia zdolności do uczenia się, a także podnosi umiejętność efektywnego słuchania. Pisanie notatek sprawdza się nie tylko w szkole czy na studiach, śmiało korzystaj z dobrodziejstwa metody Cornella podczas szkolenia w pracy czy nauki języka obcego. Enjoy learning!

Zaciekawi Cię również:  Góry dla początkujących. Krótki poradnik

 

*Co tylko zechcesz! 😉

 

Polecamy artykuł Jacka Kłosińskiego o metodzie Cornella i mapach myśli. Jeżeli ten temat wydaje Ci się interesujący przeczytaj również książkę Radka Kotarskiego „Włam się do mózgu”, gdzie opisane są różne metody uczenia się i sporządzania notatek.

Zapisz się na nasz newsletter, jeżeli chcesz co tydzień otrzymywać interesujące treści. 👇

Newsletter Brella.pl

Zapisz się ...

Please wait...

Dziękujemy : )

Brella Magazyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *