Szukaj w:

Outsourcing – dlaczego warto zlecać działania na zewnątrz

Czas czytania artykułu: 2 minuty

„Do what you do best outsource the rest” Peter Druker. Outside-resource-using to nic innego jak przejęcie przez specjalistyczną w danej dziedzinie firmę czy osobę części obowiązków innego podmiotu, na podstawie zawartej wcześniej umowy.

Dziedziny outsourcingu, z których najczęściej korzystają firmy to: księgowość, administracja, logistyka i transport, audyt, szkolenia, IT, hosting, marketing.  Istnieje wiele powodów, dla których firma może zdecydować się na outsourcing określonego zadania, pracy lub procesu. Najważniejsze korzyści płynące z outsourcingu to:

Oszczędność kosztów

Zlecanie zadania czy projektu jest zawsze tańsze niż zatrudnienie pracowników na pełny etat. Nie tylko zaoszczędzisz czas i pieniądze przy rekrutacji, ale także nie będziesz musiał ponosić kosztów związanych z zakupem sprzętu czy wyszkoleniem pracowników.

Oszczędność czasu

Jednym z głównych powodów, dla którego firmy mają tendencje do zlecania pracy na zewnątrz, jest fakt, że będzie ona wykonana szybciej. Jeśli pracujesz z ograniczoną liczbą pracowników, możesz dużo szybciej załatwić sprawy, przekazując czasochłonne zadania freelancerom lub agencjom zewnętrznym. Poza tym specjaliści w danej dziedzinie na ogół wykonują swoje zadania szybciej niż ludzie, którzy muszą uczyć się czegoś od zera.

Optymalizacja biznesu

Dzięki outsourcingowi skupisz się na tym, co ma naprawdę znaczenie. Przekazując procesy wspierające, będziesz w stanie skoncentrować swoje umiejętności na wzmacnianiu i doskonaleniu podstawowych procesów, które pomogą Ci sprawić, że Twoja firma stanie się lepsza. Przy okazji outsourcing odciąży twoich pracowników, którzy będą mogli skoncentrować się na wykonywaniu tego, co potrafią najlepiej, przez co staną się wydajniejsi.

Spokój

Wiedząc, że zdecydowałeś się na outsourcing z wiarygodną, kompetentną osobą lub agencją, ogarnia Cię spokój ducha, że zadania są obsługiwane profesjonalnie i skutecznie, bez martwienia się, że coś mogłoby pójść nie tak. Co mogłoby być lepsze?

Rodzaje outsourcingu

W kwestii umowy przedsiębiorcy powinni zacząć od rozważenia, jakiego rodzaju outsourcingu potrzebują. Do wyboru jest outsourcing pełny oraz selektywny. Ten pierwszy dotyczy kompleksowej obsługi całego działu firmy. Drugi natomiast pozwala określić obszary, które zostaną przekazane firmie zewnętrznej. Inny podział outsourcingu to: outsourcingiem kontraktowy. W tej sytuacji firma rezygnuje z prowadzenia danej funkcji, przekazując ją na mocy długoterminowego kontraktu niezależnemu podmiotowi gospodarczemu. Jego zaletą są uproszczone struktury, problemy w zarządzaniu zostają zredukowane. Jednocześnie następuje ograniczenie kontroli i ograniczona szansa na planowanie strategicznej działalności. Drugi typ zwany outsourcingiem kapitałowym. Ma on miejsce w sytuacji, kiedy firma wydziela pewną funkcję, przybierająca postać spółki-córki, powiązanej z nią kapitałowo. Tutaj jest większa możliwość kontroli i planowania strategicznego.

Zaciekawi Cię również:  Delegowanie zadań - 5 infografik w 2018 roku

Umowy

Umowa outsourcingu powinna jak najdokładniej określać rodzaj usług, kwalifikacje osób je wykonujących, czas trwania, częstotliwość itp. Wszystko jednak zależy od konkretnej sytuacji, a złożoność tego zagadnienia nie pozwala na określenie wszystkich potrzebnych elementów umowy. Umowa outsourcingu powinna zawierać mechanizmy pozwalające zlecającej firmie na odpowiednie motywowanie usługodawcy i reagowanie na jego słabe wyniki. Pojawia się także kwestia odpowiedniego ustalenia zakresu odpowiedzialności w umowie outsourcingu. Często może też pojawić się konieczność odpowiedniego zabezpieczenia tajemnic przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorcy decydują się na skorzystanie z usług outsourcingowych wtedy, kiedy chcą ograniczyć koszty firmy. A także wtedy, kiedy usługodawca będzie świadczyć nam usługę na tym samym poziomie co w przedsiębiorstwie, ale za niższą cenę. Nie akceptują złej jakości obsługi, a od dostawcy oczekują propozycji innowacji. Powierzenie wiarygodnym firmom zewnętrznym wykonywania części zadań jest sprawdzonym sposobem na optymalizację twojego przedsiębiorstwa. 

 

Jeżeli nie chcesz przegapić interesujących treści, zapisz się na newsletter:

Newsletter Brella.pl

Zapisz się ...

Please wait...

Dziękujemy : )

Brella Magazyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *