Szukaj w:

Outsourcing – dlaczego warto zlecać działania na zewnątrz

Czas czytania artykułu: 2 minuty

„Do what you do best outsource the rest” Peter Druker. Outside-resource-using – wykorzystywanie źródeł zewnętrznych, to nic innego jak przejęcie przez specjalistyczną w danej dziedzinie firmę/osobę części obowiązków innego podmiotu, na podstawie zawartej wcześniej umowy.

Dziedziny outsourcingu z których najczęściej korzystają firmy to: księgowość, administracja, logistyka i transport, audyt, szkolenia, IT, hosting, marketing.  Istnieje wiele powodów, dla których firma może zdecydować się na outsourcing określonego zadania, pracy lub procesu. Najważniejsze korzyści płynące z outsourcingu to:

Oszczędność kosztów – Zlecanie zadania czy projektu jest zawsze tańsze niż zatrudnienie pracowników na pełny etat. Nie tylko zaoszczędzisz czas i pieniądze przy rekrutacji, ale także nie będziesz musiał ponosić kosztów związanych z zakupem sprzętu czy wyszkoleniem pracowników.

Oszczędność czasu – Jednym z głównych powodów, dla którego firmy mają tendencje do zlecania pracy na zewnątrz jest fakt, że będzie ona wykonana szybciej. Jeśli pracujesz z ograniczoną liczbą pracowników, możesz dużo szybciej załatwić sprawy, przekazując czasochłonne zadania freelancerom lub agencjom zewnętrznym. Poza tym specjaliści w danej dziedzinie na ogół wykonują swoje zadania szybciej niż ludzie, którzy muszą uczyć się czegoś od zera.

Optymalizacja biznesu – Dzięki outsourcingowi skupisz się na tym, co ma naprawdę znaczenie. Przekazując procesy wspierające, będziesz w stanie skoncentrować swoje umiejętności na wzmacnianiu i doskonaleniu podstawowych procesów, które pomogą Ci sprawić, że Twoja firma stanie się lepsza. Przy okazji outsourcing odciąży twoich pracowników, którzy będą mogli skoncentrować się na wykonywaniu tego, co potrafią najlepiej, przez co staną się wydajniejsi.

Spokój – Wiedząc, że zdecydowałeś się na outsourcing z wiarygodną, kompetentną osobą lub agencją, ogarnia Cię spokój ducha, że zadania są obsługiwane profesjonalnie i skutecznie, bez martwienia się, że coś mogłoby pójść nie tak. Co mogłoby być lepsze?

Rodzaje outsourcingu

W kwestii umowy przedsiębiorcy powinni zacząć od rozważenia, jakiego rodzaju outsourcingu potrzebują – do wyboru jest bowiem pełny oraz selektywny. Ten pierwszy dotyczy kompleksowej obsługi całego działu firmy, drugi natomiast pozwala określić obszary, które zostaną przekazane firmie zewnętrznej. Inny podział outsourcingu to: outsourcingiem kontraktowy, gdy firma rezygnuje z prowadzenia danej funkcji przekazując ją na mocy długoterminowego kontraktu niezależnemu podmiotowi gospodarczemu. Jego zaletą są uproszczone struktury, problemy w zarządzaniu zostają zredukowane. Jednocześnie następuje ograniczenie kontroli i ograniczona szansa na planowanie strategicznej działalności. Drugi typ zwany outsourcingiem kapitałowym, mający miejsce w sytuacji, kiedy firma wydziela pewną funkcję, przybierająca postać spółki-córki, powiązanej z nią kapitałowo. Tutaj jest większa możliwość kontroli i planowania strategicznego.

Umowy

Umowa outsourcingu powinna jak najdokładniej określać rodzaj usług, kwalifikacje osób je wykonujących, czas trwania, częstotliwość itp. Wszystko jednak zależy od konkretnej sytuacji, a złożoność tego zagadnienia nie pozwala na określenie wszystkich potrzebnych elementów umowy. Umowa outsourcingu powinna zawierać mechanizmy pozwalające zlecającej firmie na odpowiednie motywowanie usługodawcy i reagowanie na jego słabe wyniki. Pojawia się także kwestia odpowiedniego ustalenia zakresu odpowiedzialności w umowie outsourcingu. Często może też pojawić się konieczność odpowiedniego zabezpieczenia tajemnic przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorcy decydują się na skorzystanie z usług outsourcingowych wtedy, kiedy chcą ograniczyć koszty firmy i wtedy, kiedy usługodawca będzie świadczyć nam usługę przynajmniej na tym samym poziomie co w przedsiębiorstwie, ale za niższą cenę. Nie akceptują złej jakości obsługi, a od dostawcy oczekują propozycji innowacji. Podsumowując powierzenie wiarygodnym firmom zewnętrznym wykonywania części zadań jest sprawdzonym sposobem na optymalizację twojego przedsiębiorstwa. 

Brella Magazyn

Magazyn dla skutecznych przedsiębiorców oraz kadry managerskiej, wspierający wiedzę w zakresie tematyki ogólnobiznesowej, managerskiej i motywacyjnej. Partnerem bloga jest Brella.pl, której oferta to głównie: Wirtualny asystent, Concierge i Wirtualny sekretariat. Sprawdź cennik i umów się ze swoim doradcą na rozmowę.

Latest posts by Brella Magazyn (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *