Szukaj w:

Poszukiwanie pracy przez LinkedIn – co musisz wiedzieć?

Czas czytania artykułu: 2 minuty

Ostatnimi czasy portale społecznościowe stały się nie tylko miejscem, w którym integrujemy się ze znajomymi i prowadzimy znaczną część naszego życia towarzyskiego, ale również świetnym sposobem na znalezienie nowej pracy. W tej chwili najbardziej cenionym portalem w tej materii jest Linkedin.

Portal został stworzony w 2002 roku. W tej chwili  liczy sobie 2 miliony użytkowników w Polsce i 500 milionów na całym świecie. Liczba odwiedzających stronę zaczyna rosnąć w poniedziałek, a swój szczyt osiąga w środku tygodnia. Według Marty Wiercińskiej, ekspertki Gemiusa wynika to z faktu, że Linkedin jest serwisem biznesowym i wyszukiwane w nim informacje są wykorzystywane w pracy, czyli najczęściej w dni robocze.

Linkedin można pod pewnymi względami porównać do Facebooka – tworzymy na nim swój profil, w którym zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące naszej osoby. Różnica polega jednak na tym, że nie opisujemy tu naszych zainteresowań, czy najważniejszych wydarzeń z życia, ale zamieszczamy wirtualne CV.

Poszukiwanie pracy – krok po kroku

Co zrobić, aby było ono profesjonalne i zachęciło potencjalnych pracodawców do nawiązania z nami kontaktu? Po pierwsze należy wybrać odpowiednie zdjęcie profilowe. Ważne, aby nie było ono pamiątkową fotografią z wakacji w towarzystwie przyjaciół lecz profesjonalnym zdjęciem (450×450), które będzie naszą wizytówką. Ten błahy z pozoru zabieg może spowodować zwiększenie oglądalności naszego profilu nawet 14-krotnie. Jako zdjęcie w tle najlepiej ustawić neutralny obraz, który nie odwróci uwagi od nas lub w ogóle z niego zrezygnować.

W nagłówku, który wyświetla się tuż pod imieniem i nazwiskiem najlepiej zamieścić najważniejsze informacje , słowa klucze, które wyświetlą się w wynikach wyszukiwarki Google (120 znaków). Muszą być one dokładne i przyciągające uwagę.

Następnym krokiem jest uzupełnienie „podsumowania zawodowego”, w którym możemy napisać kilka zdań o sobie. W polu „Doświadczenie” mamy okazję, aby dokładnie opisać naszą karierę zawodową – możemy tu podać nie tylko nasze stanowiska i obowiązki, ale również opisać ważne projekty, w których braliśmy udział. Oczywiście nie warto opisywać tu wszystkich doświadczeń zawodowych – dorywcze prace podejmowane w czasach studenckich można spokojnie pominąć.

Zaciekawi Cię również:  Krytyczny feedback – zmora pracowników i managerów

Kontakty i rekomendacje

Linkedin daje możliwość dodawania kontaktów i poproszenia o rekomendacje. Aby to zrobić należy wejść na profil danej osoby, kliknąć w „more” i wybrać opcję „poproś o rekomendację” . Zawsze najlepiej wcześniej zapytać daną osobę, czy zgodzi się na to, aby napisać o nas kilka słów polecających. Ponadto osoby, które mamy dodane do naszych kontaktów mogą potwierdzać wymienione przez nas umiejętności. Warto pamiętać, że w przypadku pozyskiwania nowych kontaktów na Linkedin nie liczy się ilość, ale jakość. Co więcej osoby, których nie znamy mogą napisać na naszym profilu, coś, co nie będzie zgodne z prawdą i poważnie nam zaszkodzić.

Po stworzeniu swojego profilu oraz rzetelnym wypełnieniu wszystkich informacji należy zadbać o spersonalizowanie swojego adresu URL. Aby to zrobić należy: kliknąć „Profil” -> „Edytuj profil”. W momencie wyświetlenia się adresu URL pod zdjęciem profilowym trzeba wybrać „Edytuj” -> „Spersonalizuj adres URL swojego profilu publicznego”.

Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach pracodawcy prawie zawsze wyszukują informacji na temat swoich potencjalnych pracowników w Internecie. Dlatego tak ważne jest to, aby nasz profil na Linkedin zawierał wszystkie potrzebne informacje i wyglądał profesjonalnie. Jest to nasza wizytówka, o którą musimy dbać nie tylko poszukując pracy. Może się okazać, że dzięki niej otrzymamy intersującą propozycję współpracy lub nawiążemy kontakty, które zaowocują w przyszłości ciekawym projektem.

Brella Magazyn

Jeden komentarz na temat “Poszukiwanie pracy przez LinkedIn – co musisz wiedzieć?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *