Szukaj w:

Prokrastynacja może pokrzyżować nawet najlepsze plany…

Czy musiałeś kiedyś zrezygnować z wyczekiwanych planów tylko dlatego, że tak długo przekładałeś swoje obowiązki?

Problem z prokrastynacją dotyka wiele osób. Najczęściej jednak jej objawy można zauważyć u osób, które mają pracę biurową. Odkładanie rzeczy do zrobienia “na później” sprawia, że gdy te “później” nadejdzie, przez natłok obowiązków czujemy niemoc oraz jeszcze większą niechęć do wykonania tych zadań. Poczucie winy oraz nieodstępujący na krok niepokój, które odczuwamy prokrastynując, sprawiają, że jeszcze bardziej zniechęcamy się do trudnych obowiązków. W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Nie należy więc tego bagatelizować.

 

Jak walczyć z prokrastynacją gdy problem dotyka tak wielu aspektów życia?

  • Podstawową radą jest po prostu lepsza organizacja swojego czasu. Łatwiej jednak powiedzieć niż zrobić. Nie każdy potrafi sprawnie zarządzać swoim czasem i przewidywać ile go tak naprawdę na dane zadanie potrzebuje.
  • Jednym z pomysłów jest – nie robić nic. Zatrzymać się w środku dnia, usiąść prosto lub stanąć przed pustą ścianą i pozwolić swoim myślom na uspokojenie się. Nawet jeśli “stracimy” w ten sposób kilka lub kilkanaście minut w ciągu dnia, przyniesie to więcej korzyści niż ciągłe przekładanie obowiązków na później i tracenie czasu na bezsensowne scrollowanie social mediów.
  • Pomóc może zainstalowanie specjalnej aplikacji, która blokuje dostęp do wybranych przez nas stron, social mediów czy innych rozpraszających aplikacji. Dzięki takiej barierze pozostaniemy dłużej skupieni i produktywni.
  • W najnowszych wersjach telefonów zainstalowane są aplikacje do sprawdzania ile czasu spędzamy na telefonie. Dodatkowo możemy się dowiedzieć jak często odblokowujemy ekran, a także ile dostajemy powiadomień. Dzięki niej możemy również blokować niechciane powiadomienia lub włączyć tryb koncentracji. W tym czasie nic nie będzie nam przeszkadzało i odciągało od tego co mamy zrobić. 
  • Jeśli jesteś osobą, która woli mieć zapisane wszystko odręcznie, zastanów się nad robieniem listy najważniejszych do zrobienia rzeczy. Możesz do tego użyć bloczku karteczek lub kalendarza ze spora ilością miejsca na każdy dzień.
Zaciekawi Cię również:  W pogoni za czasem czyli jak walczyć z prokrastynacją

Pamiętaj, że nie jesteś z tym problemem sam!

Jeśli nie potrafisz uciec od prokrastynowania i tkwisz w błędnym kole, udaj się na wizytę do specjalisty. Psycholodzy i psychoterapeuci pomogą Ci oraz podpowiedzą jak ukierunkować Twoje działania. Najważniejsze jest jednak wykonanie pierwszego kroku. Niestety wizytę u lekarza, a nawet samo umówienie się do niego, można bardzo długo odwlekać w czasie. Jednak im szybciej się za to zabierzesz, tym prędzej możesz liczyć na uzyskanie pomocy. Daj sobie szansę na pozbycie się ciągłego poczucia winy i stałego życia w stresie.

Brella Magazyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *