Szukaj w:

Psychologowie twierdzą, że jest tylko 5 rodzajów ludzi. Do którego należysz ty?

Czas czytania artykułu: 2 minuty

Twoja osobowość ma wpływ na wszystko, począwszy od przyjaciół których wybierasz, kończąc na kandydatach, których obdarzasz swoim głosem w trakcie wyborów.

Mimo to wiele osób nigdy nie poświęciła ani minuty, by zastanowić się nad swoją osobowością.  Tymczasem zrozumienie swojej osobowości może dać ci pogląd na twoje mocne i słabe strony, może też pomóc ci zrozumieć, w jaki sposób postrzegają cię inni.

Większość współczesnych psychologów jest zgodnych, że istnieje pięć typów osobowości. Zgodnie z pięcioczynnikowym modelem osobowości, każdy z nas w różnym stopniu posiada wszystkie cechy ujęte w modelu, jednak zawsze jedna dominuje.

1. Sumienność

Ludzie, u których sumienność odgrywa największe znaczenie są skuteczni, dobrze zorganizowani, niezawodni i samowystarczalni. Lubią planować rzeczy z wyprzedzeniem i zawsze starają się osiągać jak najwyższe wyniki. Osoby, u których cecha ta ma minimalne znaczenie, mogą odbierać osobowości sumienne jako osoby uparte i obsesyjne.

Ciekawostka: Badania pokazuję, że poślubienie sumiennej osoby może zwiększyć twoją szansę na zawodowy sukces. Sumienny współmałżonek pomaga trenować produktywność i pomaga osiągnąć lepsze efekty w działaniach.

2. Ekstrawersja

Ludzie, u których ekstrawersja stanowi cechę dominującą, są energetyczni i aktywni społecznie. Cechuje ich także rozmowność, towarzyskość, umiłowanie do bycia w centrum uwagi. Z kolei przez innych mogą być odbierani jako jednostki dominujące lub poszukujące uwagi.

Ciekawostka: Zwracaj uwagę na uścisk dłoni. Badania pokazują, że silny uścisk dłoni u mężczyzn zazwyczaj wiąże się z ekstrawertyczną osobowością. Co ciekawe, te same badania nie potwierdzają się w przypadku kobiet.

3. Ugodowość

Osoby odznaczające się wysokim poziomem tej cechy są godne zaufania, miłe i czułe wobec innych. Cechuje je dbałość o innych, często uczestniczą w wolontariatach i znane są ze swoich altruistycznych postaw i zachowań. Przez innych ludzi mogą być jednak postrzegane jako naiwne lub pasywne.

Ciekawostka: Poszukuj inwestorów cechujących się ugodowością. Badania pokazują, że takie osoby inwestują mądrze i, w przeciwieństwie do osób otwartych, nie ryzykują, a skupiają się na przedsięwzięciach gwarantujących pewny zysk sobie i swoim partnerom biznesowym.

4. Otwartość na doświadczenie

Osoby wykazujące wysoki poziom otwartości na doświadczenie są znane ze swoich rozległych zainteresowań i naprawdę bujnej wyobraźni. To ludzie ciekawi, twórczy, wybierający różnorodność zamiast sztywnych procedur. Znani ze swoich dążeń do samorealizacji poprzez intensywne i euforyczne medytacje, rekolekcje czy podróże. Przez innych mogą być postrzegani jako nieprzewidywalni i pozbawieni celu.

Zaciekawi Cię również:  Profesjonalna obsługa klienta - sklep internetowy

Ciekawostka: Otwartość jest cechą, która w największym stopniu definiuje poglądy polityczne. Badania pokazują, że osoby otwarte na doświadczenie przejawiają poglądy liberalne, są także zdecydowanie bardziej skłonne do publicznego manifestowania tych poglądów.

5. Neurotyczność

Osoby neurotyczne doświadczają wysokiego poziomu niestabilności emocjonalnej. Mają tendencję do przewrażliwienia i nadpobudliwości, są też w większym stopniu narażone na odczuwanie emocji takich jak lęk i drażliwość. Przez innych są postrzegane jako osoby niestabilne i niepewne.

Ciekawostka: Neurotycy szukają akceptacji publikując wiele zdjęć w serwisach społecznościowych. Badania pokazują też, że neurotycy bardzo rzadko zamieszczają komentarze, które mogłyby zostać odebrane jako kontrowersyjne.

Zrozumienie siebie kluczem do sukcesu

Osobowość jest względnie stabilna. Zdefiniowana u siedmiolatka pozwala określić jego cechy i zachowania prezentowane w dorosłym życiu. Nigdy nie zmienimy podstaw naszej osobowości, ale dzięki ich zrozumieniu, będziemy w stanie pracować nad naszymi słabymi stronami i pielęgnować mocne, dzięki czemu staniemy się lepsi dla siebie i dla otaczających nas ludzi oraz bardziej skuteczni w tym, co robimy. Warto więc zajrzeć w głąb siebie i zastanowić się, która cecha dominuje w twojej osobowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *