Szukaj w:

SEO dla początkujących

seo

W dużym uproszczeniu celem SEO jest umieszczenie linków jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Dlaczego akurat tam? Ponieważ 80 % internautów odwiedza tylko te strony, które zajmują miejsce najwyżej.

Optymalizacji może podlegać:
 • tekst – czyli dobieranie odpowiednich tytułów, dopasowywanie długości tekstu, dodawanie słów kluczowych itd.
 • budowa strony – czyli manipulowanie nawigacją strony czy architekturą informacji
 • aspekt techniczny i wizualny – szybkość i responsywność witryny, dostosowanie śródtytułów, a także umiarkowane stosowanie reklam
Content is the king

Na pozycjonowanie ma wpływ przede wszystkim zawartość – od czasu wprowadzenia w 2011 roku algorytmu o nazwie Panda, manipulowanie zawartością strony to główna broń podczas wojny o zdobywanie kliknięć, które z kolei mają wpływ na podniesienie grona odbiorców. Stąd, czytając na temat pozycjonowania często można strafić na popularny zwrot “content is the king”.

Barwy pozycjonowania

Tak jak w każdej dziedzinie, w pozycjonowaniu również są metody bardziej i mniej uczciwe. Wyróżnia się trzy podgrupy:

White hat SEO – najbardziej respektująca zasady etycznego pozycjonowania według Google. Jest to metoda najbardziej nienachalna, co wpływa na poprawę autorytetu strony. Taka strona dostarcza wartościowe linki i przekazuje najwyższej jakości treści. Wpływa to na poziom zaufania użytkownika. Jest to metoda trudniejsza i bardziej wymagająca, ale przynosi na dłuższą metę lepsze, trwalsze efekty.

Black hat SEO – jest to technika mająca na celu osiągnięcie przez stronę jak najwyższej pozycji za pośrednictwem nieetycznych technik. Są to techniki takie jak spamowanie, publikowanie treści o niskiej jakości, sztuczne linkowanie, kupowanie linków, cloaking. Jest to metoda bardzo nachalna. Prowokuje szybkie efekty, jednak bardzo nietrwałe.

Grey hat SEO –  technika na pograniczu dwóch poprzednich technik. Jest to kompromis pomiędzy restrykcyjnymi zasadami white hat, a nieetycznymi black hat.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że techniki pozycjonowania rozwijają się bardzo szybko, więc granica pomiędzy nimi bywa również płynna. Technika dziś uważana za zgodną z warunkami wyszukiwarki, za jakiś czas może zostać uznana za technikę black hat.

Off i on

Czynniki SEO można podzielić na te na właściwej stronie – on site, oraz te poza nią – off site.

Link building  (off-site SEO), czyli taktyki najbardziej zorientowanej na pozyskiwanie linków:

 • linki prowadzące do strony (pozyskiwanie ich z innych witryn)
 • pozycjonowanie tematyczne z pozycjonowanym serwerem
 • sygnały społecznościowe
 • zaufanie do domeny

Optymalizacja (on-site SEO), czyli działania mające bardzo duże znaczenie rankingowe dla wyszukiwarki Google:

 • rozbudowa strony
 • dostosowanie witryny do aktualnych wytycznych
 • usprawnienia techniczne
 • architektura (rozmieszczenie treści na stronie)
 • modyfikacja kodu strony
 • content – treści tekstowe
Zaciekawi Cię również:  Stwórz sobie lidera
SEO tools

Tak naprawdę, każdy specjalista operuje swoimi narzędziami- zestawem programów- który odpowiada mu najbardziej. Jednak wśród popularnie wykorzystywanych można wymienić:

 • Google Search Console
 • Narzędzia do analizy profilu linków ( np. Ahrefs, Majestic, Link Research Tools)
 • Programy mające służyć analizie widoczności (np. Senuto, Semstorm, Semrush)
 • Crawlery analizujące strukturę i wydajność strony: Sitebulb, Screaming Frog SEO Spider, a także webowe (np. Ahrefs lub JetOctopus)
 • Google Analytics, Google Trends, Google PageSpeed Insights, Google Structured Data Testing Tool i inne
Cele SEO

-> Dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów – korzystając z SEO, zwiększasz prawdopodobieństwo, że klienci znajdą Twoją stronę.

-> Analiza słów kluczowych, pozwoli dowiedzieć się, co aktualnie jest popularnie wyszukiwane wśród klientów.

-> Obniżenie kosztu rozreklamowania- SEO nie kosztuje dużo w porównaniu z np. Google Ads

-> Zwiększenie rozpoznawalności marki – jeżeli strona jest częściej odwiedzana, to jest większa szansa, że marka zostanie zapamiętana.

-> Wzrost konwersji i bezpośrednie korzyści finansowe – dzięki marketingowi internetowemu Twoja strona może zacząć generować prawdziwe zyski, bo wzrost ruchu na dobrze wypozycjonowanej witrynie przekłada się często na wzrost konwersji, a co za tym idzie, pieniądze.

-> Przewaga nad konkurencją – SEO jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się branży w marketingu. Regularne działania pod kątem nowych wytycznych Google i kryteriów użytkowników sieci daje najlepsze efekty w utrzymaniu konkurencji na dystans i pozycji lidera w branży.

SEO w tych czasach, to właściwie obowiązek. Ze strony praktycznej, jest to potężne narzędzie, które dobrze wykorzystane jest fundamentem skutecznego marketingu. Każdy kto wie jak pozycjonować, sprzedaje swój produkt najszybciej, a dobrze wypozycjonowana strona sprzedaje, lub realizuje inne cele biznesowe samodzielnie.

Jeden komentarz na temat “SEO dla początkujących”

 1. Pingback: Kreowanie własnej marki z wirtualnymi asystentami - Blog Brella.pl
 2. Trackback: Kreowanie własnej marki z wirtualnymi asystentami - Blog Brella.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *