Szukaj w:

Skąd wziąć pieniądze na swój biznes? – 4 pomysły

Czas czytania artykułu: 3 minut(y)

Własna firma jest marzeniem wielu osób, zwłaszcza tych, które mają ciekawy pomysł i widzą możliwości na jego wykorzystanie. Jednak przed założeniem własnej działalności zawsze pojawia się pytanie: Skąd wziąć pieniądze na biznes? Pieniądze na własną działalność, a raczej ich brak to problem wielu osób chcących założyć firmę. Istnieje jednak wiele sposobów na to, by pozyskać pieniądze na działalność gospodarczą. Poniżej 5 pomysłów jak pozyskać fundusze na otwarcie firmy.

1. Własne oszczędności

Od tego należałoby zacząć. Wkład własny to najważniejszy element całości pieniędzy na otwarcie firmy. Minimalny wkład własny jest wymagany nawet w przypadku niektórych dotacji i dofinansowań. Jeśli myśli się więc o założeniu własnej działalności, warto pomyśleć również o oszczędzaniu pieniędzy na ten cel. Własne pieniądze mogą nawet wystarczyć w przypadku zakładania niewielkiej działalności (np. jednoosobowej), kiedy nie ma konieczności stworzenia siedziby, zatrudniania ludzi czy kupowania drogiego sprzętu. Jednak jeśli w planach jest duża firma, własne oszczędności to może być za mało.

2. Dotacje i dofinansowania

Jeśli potrzebny jest większy kapitał i własny wkład jest zbyt mały, z pomocą przychodzą Urząd Pracy i Unia Europejska. Można się bowiem starać o dotacje na założenie firmy z Urzędu Pracy lub dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Unii Europejskiej.

Dotacja na założenie firmy z Urzędu Pracy

Dotacja na założenie firmy z Urzędu Pracy to opcja tylko dla bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie. Jednak pieniędzy nie dostaną osoby, które wcześniej otrzymały już dotację z Urzędu lub dofinansowanie unijne, osoby mające już założoną działalność i prowadzoną przez 12 miesięcy, a także osoby, które odmówiły przyjęcia oferty pracy. Starając się o dotację z PUP należy pamiętać o sposobie zabezpieczenia. Może to być poręczenie, weksel, gwarancja bankowa, zastaw lub blokada konta bankowego. Dotacja jest bezzwrotna jeśli firma utrzyma się co najmniej przez rok. Z otrzymanej dotacji należy rozliczyć się w ciągu 2 miesięcy od założenia firmy. W przypadku złamania umowy należy oddać pieniądze w ciągu 30 dni od otrzymania wezwania. Kwota dotacji z roku na rok ulega zmianie, ale wynosi zazwyczaj 15-24 tys. zł. Jeśli wniosek nie zostanie zaakceptowany przez PUP, nic straconego. Nabory wniosków są prowadzone nawet kilka razy w roku.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Unii Europejskiej

O środki unijne może ubiegać się osoba pełnoletnia, która w ciągu ostatniego roku nie prowadziła własnej działalności gospodarczej. Największe szanse mają osoby przez długi czas bezrobotne, młode mamy, osoby do 25 roku życia oraz po 45. UE oferuje dwie możliwości dofinansowania – dotacje lub mikro pożyczkę. Do wyboru są różne programy dotacji. Po wybraniu programu następuje przygotowanie dokumentów oraz złożenie projektu (wniosek, biznesplan). Następnie odbywa się rozmowa kwalifikacyjna, po której podejmowana jest decyzja o przyznaniu środków, bądź nie. Później podpisuje się umowę i otrzymuje dotację, z której należy się rozliczyć. Maksymalna kwota dotacji to 40 tys.zł. Nabór wniosków prowadzony jest zazwyczaj raz w roku, a cała procedura może trwać nawet rok. Wymagany jest także minimalny wkład własny – od 15 do 50%.  Dotacja jest bezzwrotna, o ile utrzyma się firmę przez rok. Jeśli się nie uda, dotację należy zwrócić wraz z odsetkami. Jeśli chodzi o mikro pożyczkę, w przeciwieństwie do dotacji podlega zwrotowi, a maksymalna kwota jaką można pożyczyć to 50 tys. zł. W tym przypadku trzeba pamiętać o zabezpieczeniu.

Zaciekawi Cię również:  Wieczór z książką? Te pozycje powinny Cię zainteresować

3. Organizacje pozarządowe

Z pomocą osobom szukającym pieniędzy na własny biznes przychodzą także organizacje pozarządowe, takie jak:

  • Ośrodki innowacji i przedsiębiorczości (OIiP);
  • Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości – pozwalają na założenie tzw. Start-up’ów, ale mają tą wadę, że nie jest się całkiem swobodnym i niezależnym. Wszystko musi być zatwierdzane przez Inkubatory, co czasem długo trwa;
  • Fundusze pożyczkowe – oferują pożyczki na 36 miesięcy na maksymalną kwotę 120 tys. zł. Wymagają 20% wkładu własnego;
  • Anioły biznesu – inwestują w projekt na początku w zamian za część udziałów;

4. Kredyty i pożyczki

Częstą odpowiedzią ludzi, których zapyta się o to jak zdobyć pieniądze na własny biznes jest „weź kredyt”. Chodzi tu oczywiście o tradycyjne kredyty i pożyczki bankowe lub od firm pożyczkowych. W tym przypadku jednak trzeba bardzo uważać i dokładnie czytać umowy, by nie wplątać się w kłopoty. Jest także możliwość pożyczenia pieniędzy od rodziny, znajomych lub osób prywatnych, ale na założenie działalności często potrzebne są tak duże kwoty, że zwykły człowiek może po prostu takich nie posiadać.

Innymi sposobami na to jak pozyskać środki na działalność gospodarczą są Fundusze Venture Capital lub znalezienie sobie wspólnika. Ewentualnie można brać udział w konkursach dla firm, ale nie ma gwarancji, że uda się coś wygrać. Pomysłów na pozyskanie środków na własny biznes jest wiele. Decyzja należy do osoby zakładającej firmę. Ważne jest to, by była przemyślana.

Brella Magazyn

6 komentarze na temat “Skąd wziąć pieniądze na swój biznes? – 4 pomysły”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *