Szukaj w:

Sposoby na radzenie sobie z przebodźcowaniem

W XXI w. nadmiar bodźców zalewa nas wszystkich. Trudno jest się od nich odciąć. Wiemy, że ich nadmiar jest dla nas szkodliwy, a mimo tego każdego dnia narażamy się na przebodźcowanie. Wielu uważa, że taka jest cena życia we współczesnym świecie. Natomiast prawda jest taka, że można czerpać z nowoczesności jednocześnie dbając o to, aby nie doszło do przestymulowania.

Czym więc tak właściwie jest przebodźcowanie? Jest to przeciążenie psychofizyczne wywołane nadmiarem bodźców docierających do organizmu. Za nadmiar bodźców odpowiada nasza cywilizacja – życie w dużych skupiskach ludzi oraz uprzemysłowione i stechnicyzowane środowisko. Przebodźcowanie można nazwać stanem związanym z uczuciem wypalenia, przytłoczenia i wysokiego poziomu stresu. Do jego źródeł zaliczyć można:

– gwar uliczny

– intensywne światło

– głośne dźwięki

– szybkie tempo życia

– brak czasu na relaks i wyciszenie

– nadmiar obowiązków

– gwałtowne zmiany temperatury

– zbyt długie korzystanie z urządzeń elektronicznych (telefon, tablet, laptop, telewizor)

Z biologicznego punktu widzenia do objawów przebodźcowania zaliczyć można wzrost ciśnienia krwi, rozszerzenie powiek oraz napięcie mięśni. Organizm jest w stanie gotowości do ucieczki. Dodatkowo do objawów należą: problemy z koncentracją i skupieniem, uczucie zniecierpliwienia, drażliwość, napady złości, silny stres i niepokój, a także bóle głowy, bóle mięśni oraz zaburzenia snu.

Istnieją jednak sposoby na ograniczenie ilości napływających bodźców. Kluczowe jest podjęcie decyzji o zmianie codziennych nawyków oraz otoczenia, ponieważ bez świadomego działania nie jesteśmy w stanie ich ograniczyć. Pierwszym krokiem jest poznanie siebie i sprawdzenie jakie bodźce w największym stopniu wpływają na nasz układ nerwowy. Następnie należy rozpocząć eliminację ich z życia. Są jednak też uniwersalne sposoby na walkę z przebodźcowaniem, które sprawdzą się u wszystkich:

  • Ogranicz bycie online i korzystanie z social mediów – zwłaszcza wieczorami postaraj się nie korzystać z urządzeń elektronicznych. Niebieskie światło zakłóca produkcję melatoniny, więc w konsekwencji powoduje problemy ze snem.

 

  • Regularnie uprawiaj aktywność fizyczną – włącz sport do swojego codziennego życia, ponieważ tylko regularność w tym zakresie przyniesie oczekiwane efekty (według naukowców optymalnie to 5 razy w tygodniu po 30 min). Jeśli masz możliwość – zrób trening na świeżym powietrzu! Dzięki temu dodatkowo dotlenisz organizm.
Zaciekawi Cię również:  Dlaczego nigdy nie osiągniesz sukcesu?

 

  • Wypracuj cowieczorną rutynę – taką, która pomoże Ci się wyciszyć. Może to być np. czytanie książki, joga, spacer, relaksująca kąpiel.

 

  • Zadbaj o jakość snu – zniweluj głośne dźwięki, niewłaściwe oświetlenie, świtało niebieskie oraz brak regularności w kładzeniu się spać.

 

  • Zbuduj listę czynności, które ładują Twoją baterię – odpoczywaj od tego, co Cię bodźcuje na co dzień. Dla każdego będzie to oznaczało coś innego, np. osoby pracujące fizycznie będą wolały odpocząć czytając książkę, a pracujące umysłowo mogą szukać odpoczynku w sporcie. Introwertycy w samotności, a ekstrawertycy otoczeni przyjaciółmi.

Innym sposobem na walkę z przebodźcowaniem jest ustalenie życiowych priorytetów. Mnogość wyboru, możliwości i zadań do wykonania powoduje nie tylko rozproszenie, ale przede wszystkim przeciążenie. Poprzez samo ograniczenie bodźców, bez nauki rezygnacji z wielu rzeczy spowodujesz szybki powrót do punktu wyjścia. W celu długotrwałego ograniczenia przestymulowania należy wybierać priorytety, a resztę zostawić.

Zastosowanie powyższych kroków z pewnością wpłynie na lepsze samopoczucie. Natomiast tylko pod warunkiem, że będą regularnie stosowane. Świadomość w tym zakresie jest niezwykle pomocna.

 

Brella Magazyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *