Sposoby na radzenie sobie z przebodźcowaniem
W XXI w. nadmiar bodźców zalewa nas wszystkich. Trudno jest się od nich odciąć. Wiemy, że ich nadmiar jest dla nas szkodliwy, a mimo tego każdego dnia narażamy się na przebodźcowanie. Wielu uważa, że taka jest cena życia we współczesnym świecie. Natomiast prawda jest taka, że można czerpać z nowoczesności jednocześnie dbając o to, aby nie doszło do przestymulowania.
Czym więc tak właściwie jest przebodźcowanie? Jest to przeciążenie psychofizyczne wywołane nadmiarem bodźców docierających do organizmu. Za nadmiar bodźców odpowiada nasza cywilizacja – życie w dużych skupiskach ludzi oraz uprzemysłowione i stechnicyzowane środowisko. Przebodźcowanie można nazwać stanem związanym z uczuciem wypalenia, przytłoczenia i wysokiego poziomu stresu. Do jego źródeł zaliczyć można:
– gwar uliczny
– intensywne światło
– głośne dźwięki
– szybkie tempo życia
– brak czasu na relaks i wyciszenie
– nadmiar obowiązków
– gwałtowne zmiany temperatury
– zbyt długie korzystanie z urządzeń elektronicznych (telefon, tablet, laptop, telewizor)
Z biologicznego punktu widzenia do objawów przebodźcowania zaliczyć można wzrost ciśnienia krwi, rozszerzenie powiek oraz napięcie mięśni. Organizm jest w stanie gotowości do ucieczki. Dodatkowo do objawów należą: problemy z koncentracją i skupieniem, uczucie zniecierpliwienia, drażliwość, napady złości, silny stres i niepokój, a także bóle głowy, bóle mięśni oraz zaburzenia snu.
Istnieją jednak sposoby na ograniczenie ilości napływających bodźców. Kluczowe jest podjęcie decyzji o zmianie codziennych nawyków oraz otoczenia, ponieważ bez świadomego działania nie jesteśmy w stanie ich ograniczyć. Pierwszym krokiem jest poznanie siebie i sprawdzenie jakie bodźce w największym stopniu wpływają na nasz układ nerwowy. Następnie należy rozpocząć eliminację ich z życia. Są jednak też uniwersalne sposoby na walkę z przebodźcowaniem, które sprawdzą się u wszystkich:
- Ogranicz bycie online i korzystanie z social mediów – zwłaszcza wieczorami postaraj się nie korzystać z urządzeń elektronicznych. Niebieskie światło zakłóca produkcję melatoniny, więc w konsekwencji powoduje problemy ze snem.
- Regularnie uprawiaj aktywność fizyczną – włącz sport do swojego codziennego życia, ponieważ tylko regularność w tym zakresie przyniesie oczekiwane efekty (według naukowców optymalnie to 5 razy w tygodniu po 30 min). Jeśli masz możliwość – zrób trening na świeżym powietrzu! Dzięki temu dodatkowo dotlenisz organizm.
- Wypracuj cowieczorną rutynę – taką, która pomoże Ci się wyciszyć. Może to być np. czytanie książki, joga, spacer, relaksująca kąpiel.
- Zadbaj o jakość snu – zniweluj głośne dźwięki, niewłaściwe oświetlenie, świtało niebieskie oraz brak regularności w kładzeniu się spać.
- Zbuduj listę czynności, które ładują Twoją baterię – odpoczywaj od tego, co Cię bodźcuje na co dzień. Dla każdego będzie to oznaczało coś innego, np. osoby pracujące fizycznie będą wolały odpocząć czytając książkę, a pracujące umysłowo mogą szukać odpoczynku w sporcie. Introwertycy w samotności, a ekstrawertycy otoczeni przyjaciółmi.
Innym sposobem na walkę z przebodźcowaniem jest ustalenie życiowych priorytetów. Mnogość wyboru, możliwości i zadań do wykonania powoduje nie tylko rozproszenie, ale przede wszystkim przeciążenie. Poprzez samo ograniczenie bodźców, bez nauki rezygnacji z wielu rzeczy spowodujesz szybki powrót do punktu wyjścia. W celu długotrwałego ograniczenia przestymulowania należy wybierać priorytety, a resztę zostawić.
Zastosowanie powyższych kroków z pewnością wpłynie na lepsze samopoczucie. Natomiast tylko pod warunkiem, że będą regularnie stosowane. Świadomość w tym zakresie jest niezwykle pomocna.
- WIOSNA – INSPIRUJĄCA PORA ROKU? - 28 marca 2024
- Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i ten magiczny czas z nimi związany.. ? - 18 grudnia 2023
- Zasady etyczne w zawodzie Wirtualnej Asystentki - 8 listopada 2023