Szukaj w:

Stoisz w korku? Nie marnuj czasu! Poznaj najlepsze sposoby na jego efektywne wykorzystanie

Czas czytania artykułu: 4 minuty

Stanie w korku jest jedną z najbardziej frustrujących rzeczy, z jaką mierzymy się niemal każdego dnia. Jednak oczekiwanie na możliwość przejazdu nie musi być jedynie bezproduktywną stratą czasu. Oto kilka dowodów:

1. Planowanie dnia

Stanie w korku to sytuacja, która bezsprzecznie sprzyja myśleniu. Dlaczego więc nie przemyślisz w tym czasie swojego planu dnia? Zawsze warto zdzwonić się wtedy ze swoim asystentem i ustalić listę rzeczy zrealizowanych i tych, które są w trakcie lub do załatwienia. Możesz wówczas, jeszcze zanim na dobre utoniesz w obowiązkach, zaktualizować swój Nozbe lub zedytować kalendarz i przez całą resztę dnia nie zastanawiać się już ani przez moment, co takiego masz jeszcze do zrobienia.

2. Zlecanie zadań

Skoro już jesteśmy w temacie planowania, przy okazji odświeżania swojego harmonogramu dnia, możesz także oddelegować swojemu asystentowi zadania, których nie chcesz wykonywać sam lub na które po prostu nie masz dziś czasu lub nastroju. Zadzwoń do swojej asystentki Brelli i zleć, co trzeba odpowiednim osobom. I pamiętaj, że w żadnym razie nie musisz ograniczać się tylko do strefy zawodowej. Kino? Kolacja? Wypad na paintball? A może po prostu zakupy w Almie, choćby te składane online? Twój asystent będzie wiedział, jak to dla ciebie zorganizować i zrobi to z przyjemnością.

3. Przygotowanie się na nadchodzące wyzwania

Kiedy zaplanujesz wszystkie rzeczy i zlecisz wszystkie zadania, masz czas, by zastanowić się chwilę nad tym, co czeka cię w ciągu dnia. Jeśli masz jakieś ważne spotkanie, możesz teraz w spokoju przygotować się do niego. Pomyśl przez chwilę o osobie, z którą będziesz rozmawiał, wyznacz sobie cel i przeanalizuj wszystkie możliwe scenariusze. Odegraj w swojej głowie kilka scenek, a na koniec zwizualizuj upragniony efekt. Zobaczysz, że kiedy przyjdzie co do czego, wszystkie przepracowane w ten sposób spotkania, rozmowy i negocjacje przebiegną dużo sprawniej i będą cię kosztować znacznie mniej stresu.

4. Nauka języka

Skoro już i tak tkwisz w aucie, postaraj się wycisnąć z tej sytuacji najwięcej, ile tylko się da. Włącz płytę z lekcjami hiszpańskiego, odsłuchaj podcasty z BBC 6 Minute English albo rozwiąż kilka zadań na Duolingo. Jeśli korek jest naprawdę spory i wiesz, że spędzisz w nim dużo za dużo czasu, możesz pokusić się nawet o przeczytanie artykułu w obcym języku. Wszystko, byle nie bezczynność!

5. Audiobooki

Jak często zdarza ci się przysypiać przy wieczornej lekturze? A ile książek znajduje się na twojej półce „bardzo chcę, ale aktualnie nie mam na to czasu”? Od teraz możesz skończyć z wymówkami i zacząć słuchać swoich wymarzonych książek w czasie stania w porannych i popołudniowych korkach. Skoro nie musisz skupiać się na jeździe, możesz spokojnie zatopić się w świecie fikcji lub biznesowych czy lifestylowych porad i nowinek. Audiobooki możesz nabyć w każdej księgarni internetowej lub ściągnąć z wielu darmowych serwisów typu nexto.pl czy wolne lektury.pl.

6. Prasówka

Podczas stania w korku można spokojnie przejrzeć ulubioną gazetę, portal informacyjny lub wysłuchać serwisu radiowego i dowiedzieć się, co w trawie piszczy. Dzięki temu, nawet gdyby czytanie w aucie miało być pobieżne lub ograniczać się jedynie do nagłówków, będziesz całkiem nieźle zorientowany w bieżących wydarzeniach. Dodatkowo każdego ranka tuż po przybyciu do biura zyskujesz cenny czas, który zazwyczaj spędzasz na poskramianiu newsów. Od teraz będziesz mógł wykorzystać go na cokolwiek innego,  chociażby na rozmowę ze współpracownikami albo zebranie myśli podczas spokojnego delektowania się poranną kawą.

Zaciekawi Cię również:  Personal branding dla introwertyków: to możliwe!

7. Medytacja

O medytacji zdarzyło nam się już kilkakrotnie wspominać na naszym blogu. Korzyści jakie niesie ona dla naszego umysłu i ciała są niezaprzeczalne, dlatego nie ma co rozpisywać się na ten temat. Oczywiście, nikt nie będzie cię namawiał, aby w trakcie stania w korku osiągać nirwanę, ale wystarczy kilka głębokich wdechów i oczyszczających wydechów, aby dać upust swoim napięciom, zrelaksować się i pozytywnie nastawić na pozostałą część dnia. A jeśli rozprasza cię warkot samochodów i dobiegające zza okna dźwięki miasta – włącz relaksacyjną muzykę. Głośno!

8. Śpiewanie

Nie jesteś fanem medytacji, a może boisz się odpłynąć za bardzo? Mamy dla ciebie doskonałą alternatywę.  Rozluźnij się, włącz ulubione radio lub płytę i… pośpiewaj trochę! Nie musisz od razu wydzierać się w niebogłosy, choć oczywiście – nikt ci tego nie zabroni. Wystarczy, że zanucisz coś pod nosem, oderwiesz na chwilę myśli, lekko zmienisz perspektywę. Już po chwili humor poprawi się, a korek od razu przestanie być tak bardzo denerwujący. No spróbuj! Co ci szkodzi?

9. Sprzątanie auta

Na co dzień nie pamiętasz o stercie papierków odkładanych do samochodowych schowków. Nie zwracasz też uwagi na gazety piętrzące się na podłodze przy siedzeniu pasażera. Podczas stania w korku, możesz uprzątnąć te rzeczy, raz na zawsze zapomnieć o bałaganie, a przy okazji może też znaleźć kilka zagubionych banknotów.

10. Rozmowa

Jak często zdarza ci się odkładać telefon do mamy na później albo nie dzwonić do przyjaciół z powodu innych, ważniejszych zajęć? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie rozmowy odbyć podczas długiego oczekiwania na rozładowanie ulicznego korka. Ty nie tracisz ani chwili swojego cennego czasu, a jakość twoich relacji rośnie z każdą kolejną minutą rozmowy. Pomyśl też o tym, jaką radość sprawisz innym, kiedy obdarzysz ich odrobiną swojej uwagi.

11. Chwila dla siebie

Tak, tak, wszystkie wymienione wyżej rzeczy są świetną receptą na zabicie nudy i poskromienie frustracji podczas stania w uciążliwym korku. Wszystkie są też pożyteczne i pozwalają uniknąć bezczynności, na którą dziś nikt nie może sobie pozwolić. Jednak prawda jest taka, że ani tobie, ani twojej firmie, ani nikomu i niczemu na świecie nie stanie się krzywda, jeśli stojąc w korku zamyślisz się na chwilę i pobędziesz sam ze sobą. Możesz tak cieszyć się swoim własnym towarzystwem każdego dnia, dopóki nie zapragniesz zrobić czegoś innego lub dopóki z monologu wewnętrznego nie wyrwie cię odgłos trąbiącego tuż za tobą auta. Jeśli tak się stanie – jedź!

Masz dodatkowe pomysły co można robić stojąc w korku? Jakie są Twoje sposoby żeby efektywnie spędzić w nim czas? Podziel się z nami swoją opinią.

Brella Magazyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *