Szukaj w:

Szczęśliwa 7-ka inspirujących kobiet polskiego biznesu

Czas czytania artykułu: 3 minuty

Biznes, choć kojarzony z męskim światem, od dawna przestał być domeną jednej płci. Dziś kobiety są równie skuteczne w interesach, co mężczyźni i nierzadką stają się inspiracją dla wielu osób.

Takich kobiet nie brakuje w naszym kraju, co bardzo cieszy i napawa dumą. Jeszcze bardziej cieszy, że nie sposób w jednym wpisie wymienić wszystkich przedsiębiorczych i odnoszących biznesowe sukcesy kobiet, dlatego nasz wybór padł na siedem postaci z bardzo zróżnicowanych branży.

Irena Eris

Kobieta, która stworzyła cenioną, godną zaufania, ekskluzywną i dobrze znaną, także poza Polska, markę kosmetyczną. Jest twórczynią i współwłaścicielką Labolatorim Kosmetycznego Dr Irena Eris, w którym obecnie czuwa nad badaniami i rozwojem. Doskonale wykształcona, doktor farmacji, przygodę z biznesem kosmetycznym zaczynała w lokalu liczącym jedyne 50 metrów kwadratowych. Za naczynie na pierwszy krem posłużył jej metalowy garnek, a składniki dokładnie mieszała… wiertarką. Początkowo biznes nie funkcjonował najlepiej, pieniądze na pensję dla pierwszej zatrudnionej pracownicy Eris pożyczała od znajomego. Jednak po trzech latach firma zaczęła się sukcesywnie rozrastać. Dziś jest to potężna organizacja zatrudniająca 800 pracowników, a majątek Ireny Eris szacowany jest na 430 mln zł.

Izabella Wałkowska

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2008 roku dołączyła do założonej przez jej rodziców spółki Plastwil nad którą już dwa lata później przejęła pełne kierownictwo. Pod jej zarządem spółka nie tylko stała się liderem w produkcji systemów mocowania szyn kolejowych i tramwajowych w Polsce, ale też szturmem podbija zagraniczne rynki. Wałkiewicz potroiła obroty firmy oraz zdywersyfikowała produkcję, dzięki czemu wciąż zyskuje nowych klientów i otwiera się na inne branże, między innymi AGD.

Teresa Mokrysz

Ekonomistka, absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Swoją karierę zaczynała jako urzędniczka, jednak kiedy w 1989 roku przejęła od męża firmę produkującą słone paluszki okazało się, że jej prawdziwym żywiołem jest biznes. Zmieniła nazwę firmy na Mokate i zajęła się produkcją śmietany do kawy, a nieco później także kawy cappuccino, która zapewniła marce międzynarodowy sukces i olbrzymią rozpoznawalność. Dziś Mokrysz zarządza potężną grupą firm i zatrudnia niemal 1500 osób.

Anna Podniesińska

Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Organizacji i Zarządzania. Zanim stała się jedną z najbardziej inspirujących kobiet polskiego biznesu, pracowała jako dziennikarka dla Polskiego Radia. Zrezygnowała z kariery radiowej i wyjechała za granicę. Po powrocie, wraz z małżonkiem, zajęła się importem. Sprowadziła do naszego kraju czeską markę Bata, później czołowego przewoźnika, czyli DHL, a następnie agencję reklamową Ogilvy & Mather. Dziś w jej posiadaniu znajduje się 10 firm z różnych branży od odzieżowej, przez wydobywniczą po deweloperską i finansową.

Zaciekawi Cię również:  Zdobywanie pracowników potrafi być ciężkie… Jak to zmienić?

Grażyna Kulczyk

Kobieta legenda, pasjonatka i mecenaska sztuki, mistrzyni biznesu. Mimo wieloletniego związku z Janem Kulczykiem, nigdy nie chowała się w cieniu męża. Budowała własne biznesy już od początku lat 90.  Zaczynała od produkcji i importu rowerów w Chinach i na Tajwanie. Jak łatwo zgadnąć, Kulczyk w krótkim czasie stała się potentatem branży rowerowej. Dziś jednak jej najbardziej spektakularnym i najwyżej cenionym projektem jest poznański Stary Browar, centrum handlu i sztuki powstałe w wyniku rewitalizacji i rozbudowy starych zabudowań Browaru Huggera. Jest to wyjątkowe miejsce, którego przestrzeń służy nie tylko handlowi i rozrywce, ale też skupia artystów budując przy tym niepowtarzalną atmosferę. W 2015 roku Kulczyk sprzedała Stary Browar za 290 mln Euro. Obecnie ma w planach stworzenie unikatowej i oryginalnej przestrzeni dla swojej pokaźnej kolekcji sztuki.

Solange Olszewska

Absolwentka Warszawskiej Akademii Medycznej. Jest współtwórczynią i współwłaścicielką firmy Solaris, czyli jednego z czołowych europejskich producentów pojazdów komunikacji publicznej. Zatrudnia ponad 2400 osób. Doceniana nie tylko w kraju, ale także za granicą. W 2005 roku, jako jedyna kobieta w Europie, została uhonorowana tytułem „Bus Builder of the Year”, a w roku 2011 niemiecki magazyn ekonomiczny „Handelsblatt” uznał ją za jedną ze 100 najbardziej wpływowych kobiet świata biznesu.

Małgorzata Adamkiewicz

Ukończyła Wydział Lekarski na Akademii Medycznej w Warszawie, następnie kształciła się biznesowo w Sztokholmie. Początkowo swoją przyszłość wiązała z medycyną, jednak po 10 latach pracy w Klinice Endokrynologii, postanowiła włączyć się do firmy farmaceutycznej męża, która właśnie wypuszczała na rynek nowy lek. Decyzja okazała się być strzałem w dziesiątkę, bo dziś Grupa Adamed jest liderem na rynku leków nowej generacji i najpotężniejszą polską firmą farmaceutyczno-biotechnologiczną. Adamkiewicza piastuje stanowisko dyrektor generalnej i wiceprezes zarządu Grupy. W 2011 roku zdobyła pierwsze miejsce w rankingu najbardziej przedsiębiorczych kobiet „Perły Polskiego Biznesu”.

Brella Magazyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *