Szukaj w:

Tam, gdzie jeszcze ciebie nie było, czyli kilka nowych pomysłów na udany urlop

Czas czytania artykułu: 3 minuty

Masz już dosyć egzotycznych kurortów przepełnionych wrzeszczącymi turystami? Odczuwasz mdłości na samą myśl o kolejnym wypadzie do Alicante czy Hurghady?

A może po prostu leżenie plackiem na słońcu nie jest dla ciebie wymarzonym sposobem na wypoczynek? Brella ma dla ciebie kilka pomysłów na wypoczynek w miejscach, które na pewno cię nie znudzą.

Azerbejdżan

Brzmi nieprawdopodobnie, prawda? Ale to wcale nie tak daleko, zupełnie niedrogo, a przy tym nieprawdopodobnie ciekawie. Azerbejdżan powszechnie kojarzony jest z ropą naftową, jednak to przede wszystkim niezwykle malownicze miejsce, w którym doskonale odnajdzie się zarówno miłośnik nadmorskich klimatów i jak i górskich wędrówek.

Co warto zobaczyć? Na pewno Baku, stolicę Azerbejdżanu, a zarazem najstarszy i największy port na Morzu Kaspijskim.  Miejsce pełne niezwykłości – od Pałacu Szirwanszachów, przez łaźnie, Nardaran- zamek szachów, Surachany- pola naftowe, na płonących skałach Janar Dah skończywszy. Kolejna ciekawa miejscowość na mapie Azerbejdżanu to Gandża. Znajdziesz tutaj mauzolea szejka Ibrahima i Nizamiego z Gandży oraz kompleks Bahaudina- meczet, łaźnię i karawanseraj. Będąc w Azerbejdżanie warto zobaczyć także Gobustan- pustkowia z hieroglifami i bulgoczącymi wulkanami błotnymi oraz Xinaliq, czyli starożytną, lepioną i ogrzewaną odchodami, najwyżej położoną w Azerbejdżanie wioskę, izolowaną od reszty na tyle długo, że jej mieszkańcy posługują się własnym językiem!

Bałkany

Blisko, ciekawie, tajemniczo… Bałkany to nie tylko Bułgaria i Chorwacja. Ta malownicza kraina ma do zaoferowania dobrze znane i popularne kurorty w dobrze znanych krajach, ale też niezwykłe miejsca, zdecydowanie mniej uczęszczane przez turystów. Jakie bałkańskie cuda warto zobaczyć?

Czarnogóra – kraj obfitujący w magiczne miejsca takie jak chociażby Kotor ze schodzącymi do wód zatoki kotorskiej górami i pnącą się po nich twierdzą św. Jana. Kolejne atrakcje Czrnogóry to katedra św. Trypuna, amfiteatralnie położony na zboczu góry Kason Perast, Boca Kotorskia, czyli wyspy z kościołem Matki Boskiej położona na skale, Budva pełna kamiennych zaułków i placów, kanion Tary, góry Dormitor, Bar, czyli zatopiony w roślinach, stary labirynt i wiele innych.

Bośnia i Hercegowina – miejsca mocno naznaczone wojną i latami konfliktów, ale też niezwykle piękne i magiczne. Warto zobaczyć otoczone górami Sarajewo z wszechobecnymi bazarami, karawanserajami i meczetami. Będąc w tym miejscu nie można pominąć Mostaru, czyli kamiennego mostu nad lazurową wodą łączącego, dosłownie i symbolicznie, dwa brzegi – katolicki i muzułmański. Po prostu trzeba odwiedzić Carsiję – stare miasto położone nad wodami Neretwy i Radobolij, na koniec warto zobaczyć wodospady Kravice.

Albania – kolejny, niezwykle ciekawy bałkański kraj, który, poza rozległym wybrzeżem, pełen jest także malowniczych gór i wzniesień. W Albanii warto odwiedzić położone wśród gór kamienne domy ze srebrzystymi dachami w miejscowości Gijokastra, przepiękne źródło rzeki Bistrica zwane Niebieskim Okiem, antyczne pozostałości w Butrinti, Barat, czyli miasto tysiąca okien, zamek Rozafa w Szkodrze i piękne plaże Sarandy, warto też zawitać do Tirany, która zapewne niejednemu turyście skradła serce.

Zaciekawi Cię również:  Zakupy ze stylistką kontra błądzenie w modowym mroku

Macedonia – kolejny bałkański skarb pełen zapierających dech miejsc. Tutaj polecamy oczywiście Skopje, ale warto zwiedzić także okolice Ochrydy, w tym cerkiew Jovana Kaneo, katedrę św. Zofii, klasztor św. Nauma, twierdzę cara Samuela i fantastyczną plażę jeziora Ochrydzkiego. Warto też wybrać się na wyprawę w góry do monastyru Treskavec.

Kosowo – mało znane, w ogóle niepopularne ze względu na swoją niełatwą historię, jednak piękne i niepowtarzalne. Każdy, kto kiedykolwiek odwiedził Prizren czy Prisztinę, na pewno wyjechał oczarowany.

Rumunia

Piękna, tajemnicza i mało znana kraina, pełna legend, przemiłych ludzi i niezwykłych krajobrazów. Rumunia przepełniona jest średniowiecznymi grodami, mistycznymi cerkwiami, ukrytymi w górach kościołami i zamkami. Dlatego tak bardzo przyciąga żądnych przygód pasjonatów niezwykłych miejsc.

Będąc w Rumunii dobrze jest zrobić solidną objazdową wycieczkę i odwiedzić chociażby największą w Europie zamieszkała cytadelę z domem Wlada Palownika – pierwowzoru legendarnego Draculi, czyli Sighisoarę. W okolicach Sinai można zobaczyć zamek Peles, monaster Sinaia, Prejmer, czyli warowny kościół oraz Bran – zamczysko Draculi. Poza tym warte odwiedzenia są także rumuńskie miasta, nie tylko Bukareszt ze swoim słynnym Parlamentem, ale także Sybin, miasto rumuńskich artystów.

Takich miejsc jak Rumunia, Azerbejdżan czy kraje bałkańskie jest dużo, dużo więcej. Asystentki Brelli wielokrotnie organizowały podobne wyprawy także do Gruzju, Armenii, Besarabii lub, na życzenie naszych klientów, wyszukiwały biura wyspecjalizowane wzapewnianiu wypoczynku w oryginalnych i mniej popularnych miejscach. Sam więc widzisz, że wakacje nie tylko Hiszpanią i Turcją stoją. Warto czasem otworzyć się na nowe miejsca, nowych ludzi, nowe krajobrazy i smaki.

To co? Dasz się porwać przygodzie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *