Szukaj w:

Wady i zalety pracy jako wirtualna asystentka

Wirtualna asystentka to stosunkowo nowy zawód w Polsce, jednak z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Jak sama nazwa wskazuje, jest to praca wykonywana zdalnie i polega przede wszystkim na pomaganiu przedsiębiorstwom w prowadzeniu biznesu. Są dwa rodzaje asystentek: zatrudnione przez firmę świadczącą usługi virtual assistant oraz prowadzące własne, najczęściej jednoosobowe działalności. W poniższym artykule dowiesz się o niektórych plusach i minusach tej pracy.

Wszechstronny rozwój

Dla niektórych konieczność zgłębiania wiedzy z różnych dziedzin może być uciążliwa, ale jeśli rozważasz pracę w roli asystentki, zakładam, że nie należysz do tej grupy. Jako asystentka będziesz trafiała na różnych klientów i co się z tym wiąże – najróżniejsze zlecenia. Od pomocy w dobraniu sukienki na wieczór, przez uporządkowanie faktur po zaprojektowanie strony internetowej. Nie oznacza to oczywiście, że musisz znać się na wszystkim, ale chcąc zdobyć jak najwięcej zleceń, ważne jest, aby twoja wiedza była obszerna. Jest to szczególnie ważne w przypadku samozatrudnionych asystentek – im więcej zleceń, tym większe zarobki.

Możliwość pracy zdalnej

Praca w domowym zaciszu to niewątpliwy atut pracy jako asystentka. Nie oznacza to jednak, że jest łatwiejsza. Wbrew pozorom nie jest to idealne zajęcie dla świeżo upieczonych mam i kobiet na emeryturze. Praca często wymaga od nas całkowitego skupienia i dobrej organizacji czasu. Jeśli nie potrafisz zmobilizować się rano do wstania z łóżka, a sterta brudnych naczyń ciągle odciąga Twoją uwagę, może lepiej zdecyduj się na zatrudnienie w biurze.

Nieregularne zlecenia

Jeden z pierwszych problemów, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć. Najpopularniejszą formą współpracy są miesięczne pakiety godzinowe, które zapewniają nam stały przychód. Jeśli jednak stałych klientów brak, łapiemy się pojedynczych zleceń. Warto wykorzystać do tego grupy facebookowe, na których często pojawiają się nowe ogłoszenia. Tutaj znowu przyda się nasza wszechstronność, bo do większości zadań chętnych nie brakuje. Jak przy staraniu się o każdą inną pracę, musimy wyróżnić się na tle innych swoimi umiejętnościami i doświadczeniem.

Zaciekawi Cię również:  SEO dla początkujących
Wychodzenie ze strefy komfortu

Bycie asystentką to przede wszystkim kontakt z ludźmi. Przygotuj się na codzienne rozmowy telefoniczne i wymiany wiadomości z klientami. Czasem podczas wykonywania obszernych researchy potrafimy spędzić na linii dobrych kilka godzin. Umiejętność komunikacji i jasnego formułowania myśli bardzo Ci się przyda. Jeśli jesteś typem introwertyka, masz szansę, żeby stawić czoła swoim lękom i sprawdzić się w czymś nowym.

Jak widzisz, praca wirtualnej asystentki jest bardzo złożona. Praca z ludźmi, nadążanie za trendami w social mediach, sprawna obsługa komputera i programów graficznych to tylko niektóre z potrzebnych umiejętności. W nagrodę możesz zyskać niezależność, możliwość budowania własnej marki oraz doświadczenia, które przydadzą Ci się w codziennym życiu. Wyżej wymienione cechy nabierają takiego charakteru, jaki sama im nadasz. Dla jednych konieczność kontaktów z ludźmi to udręka, inni uznają to za listę samych zalet. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu myślisz sobie „hej, to przecież idealna praca dla mnie!” może czas wkroczyć na nową ścieżkę zawodową?

Autorka wpisu: Aleksandra Auguściak

Jeżeli zastanawiasz się nad podjęciem pracy wirtualnej asystentki, na pewno zainteresuje Cię również artykuł Zawód Wirtualna Asystentka – krótki przewodnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *