Szukaj w:

Wszystko co musisz wiedzieć o stresie.

Wczoraj obchodziliśmy dzień czekolady, która oprócz tego, że jest pyszna posiada również mnóstwo dobroczynnych właściwości, takich jak redukcja stresu, o którym piszemy w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy.😊

Ludzkość na przestrzeni lat doskonale poradziła sobie ze zwalczaniem większości chorób zakaźnych. Pęd życia, szeroko rozumiany postęp gospodarczy i wiele innych czynników, przyczyniły się do powstawania wielu chorób, nazywanych cywilizacyjnymi. Coraz częściej ciężko zachować nam równowagę.
Jeżeli stres utrzymuje się na odpowiednim poziomie, może działać motywująco, natomiast w zbyt dużym natężeniu wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie i wyrządza wiele złego w naszym organizmie: osłabienie układu odpornościowego, depresja, cukrzyca, to tylko nieliczne skutki życia w stresie. Zdaniem WHO nawet 60% schorzeń przewlekłych ma podłoże wynikające z prowadzenia stresującego stylu życia. Chorujemy m.in. na serce, popadamy w nałogi, depresję, nerwicę oraz mamy poważne zaburzenia trawienne i odżywiania.

Trzy podstawowe kategorie stresu:

  1. Stres jako bodziec – ważne zmiany życiowe, które powodują zwiększenie aktywności adaptacyjnej ze względu na obciążające działanie, są przykładem bodźcowej definicji stresu.
  2. Stres jako reakcja – to nasze zachowania wywołane przez różne, nieprzyjemne sytuacje tzw. stresory. Zakłócają one równowagę naszego organizmu, obciążają go lub po prostu przekraczają naszą zdolności do skutecznego poradzenia sobie z daną sytuacją.
  3. Relacja pomiędzy wymogami a naszymi możliwościami, do których musimy się dostosować np. złe relacje z przełożonymi lub pracownikami, praca pod presją czasu czy zbyt duża ilość nałożonych na nas obowiązków.

Nieustające objawy stresu, które nie pozwalają nam normalnie funkcjonować, mogą być sygnałem, że czas porządnie zatroszczyć się o siebie – zarówno w strefie psychicznej jak i fizycznej.

Co wpływa na obniżenie poziomu stresu?

  1. Wypoczynek – przemęczenie często wpływa niekorzystnie na poziom stresu. Zapewnijmy sobie w ciągu dnia trochę odpoczynku.
  2. Aktywność fizyczna – wysiłek fizyczny zmniejsza poziom hormonu stresu, a skłoni organizm do wydzielania endorfin.
  3. Rozwijanie zainteresowań – zainteresowania czy nasze pasje mogą skutecznie odciągnąć nasze myśli, które są skoncentrowane tylko na tym, co stresujące i co powoduje u nas obniżenie nastroju.
  4. Zbilansowana dieta – pomaga nam nie tylko zminimalizować objawy stresu, ale łagodzi jego skutki działania.
  5. Zmiana sposobu myślenia – często zmiana nastawienia pozwala ograniczyć stres. Podświadomy styl myślenia wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie i to jak postrzegamy rzeczywistość (szklanka do połowy pełna lub szklanka do połowy pusta).
  6. Konsultacje ze specjalistami – np. psycholog, terapeuta. Często sposób myślenia i radzenie sobie z emocjami, kształtuje się w człowieku przez całe życie, dlatego zmiana na własną rękę nie zawsze jest prosta.
Zaciekawi Cię również:  Sekrety Warrena Buffetta, czyli 5 rzeczy, których możesz się nauczyć od człowieka, który zainwestował miliard dolarów w Apple’a

 

Stres towarzyszy nam w wielu sytuacjach życiowych i bardzo często stanowi jednego z najgorszych doradców, wyróżniamy wiele rodzajów stresu, wiecie że wyróżnia się nawet stres zawodowy?

Taki stres pojawia się pod wpływem wywierania nacisku przez pracodawcę na pracownika. Dzieje się tak często dlatego, że oczekiwania pracodawcy przerastają umiejętności i zakres wiedzy pracownika, przez rodzi się w nim frustracja, która często wyrażana jest w postaci stresu. Kiedy pracobiorca nie odczuwa wsparcia w pracodawcy czy swoich współpracownikach stres może ulec eskalacji, co niesie za sobą często bardzo negatywne skutki.

Wymagania pracodawcy powinny, więc być adekwatne do umiejętności pracownika celem uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji. Zdrowie definiujemy jako pozytywny stan fizyczny, psychiczny i społeczny, wobec czego warto zwracać uwagę na dobrą atmosferę aby o nie zadbać.

To tyle na dzisiaj, życzymy Wam dobrego dnia. 😊

Brella Magazyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *