Szukaj w:

Zaliczka czy zadatek? Sprawdź, jaka jest różnica zanim podpiszesz umowę

zaliczka

Czas czytania artykułu: 2 minuty

Zima tuż, tuż a co za tym idzie… zimowe wyjazdy na narty, snowboard czy też sanki! Jednak w dobie panującej pandemii każdy wyjazd niejednokrotnie stoi pod znakiem zapytania. Nie wiadomo, czy ruch turystyczny nie zostanie ponownie wstrzymany, a w związku z tym pewnie zadajesz sobie pytanie, czy warto rezerwować nocleg dla siebie i dla swoich kompanów.

Podpowiadamy, warto! Jednak zanim zawrzesz umowę zwróć uwagę na kilka szczegółów dotyczących oferty. Po pierwsze, sprawdź, czy osoba wynajmująca lokal daje Ci możliwość odstąpienia od umowy i zwrotu wpłaconej kwoty, a jeśli tak, to w jakim terminie. Jeśli jednak takiej informacji nie ma na stronie, warto sprawdzić czy kwota, którą musimy wpłacić nazwana jest zaliczką, czy zadatkiem. Mimo, iż obie są wpłacane na poczet wykonywanej w przyszłości umowy, to niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że są to dwa odmienne terminy, które wyznaczają zupełnie różne konsekwencje prawne.

Różnice

Pierwszą diametralną różnicą jest to, że unormowanie zadatku oraz jego pozycja w polskim systemie prawa znajduje swoje miejsce w Kodeksie Cywilnym. Z kolei definicja zaliczki nie jest sformalizowana, nie jest ona w żaden sposób unormowana. W sytuacji, kiedy umowa zostanie wykonana prawidłowo i terminowo, różnica praktycznie nie występuje, gdyż oba te dodatkowe zastrzeżenia umowne zostaną zaliczone na poczet zawartej w umowie całkowitej wartości transakcji. Różnice pojawiają się w momencie niewykonania usługi. Zgodnie z art. 394 KC występują trzy sytuacje, w których będzie widoczna odmienność tych dwóch pojęć:

  • Sytuacja, kiedy usługa nie zostanie zrealizowana z winy klienta. W tym momencie zadatek przepada na rzecz usługodawcy (sprzedawcy), a więc zatrzymuje on wpłaconą kwotę. Z kolei zaliczka będzie podlegała zwrotowi do klienta.
  • Sytuacja, kiedy usługa nie zostanie zrealizowana z winy usługodawcy. W tym przypadku konsekwencje są do siebie zbliżone –> w przypadku zadatku klient może żądać zwrotu, który będzie dwukrotnością wpłaconego przez niego zadatku, w przypadku zaliczki będzie to po prostu zwrot takiej samej kwoty, która została wpłacona.
  • Sytuacja, kiedy umowa zostanie rozwiązana przez obie strony. Także gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności. Również sytuacje, za które ponoszą odpowiedzialność obie strony. Zarówno w przypadku zadatku, jak i zaliczki klient otrzymuje zwrot w takiej wysokości, jaką wpłacił.
Zaciekawi Cię również:  Revolut-ion!

Podsumowując, zaliczka nie daje gwarancji doprowadzenia do finalizacji transakcji, ponieważ każda ze stron może wycofać się z umowy bez żadnych konsekwencji finansowych. Zadatek z kolei ma na celu zabezpieczenie realizacji umowy chroniąc obie strony. Warto jednak pamiętać, że omówione przepisy mają takie właśnie znaczenie tylko w przypadku, gdy strony danej transakcji w umowie nie postanowiły inaczej.

Jeżeli nie chcesz przegapić praktycznych informacji, zapisz się na newsletter.

Newsletter Brella.pl

Zapisz się ...

Please wait...

Dziękujemy : )

 

Zdjęcie autorstwa Alexander Mils z Pexels.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *