Szukaj w:

Zdobywanie pracowników potrafi być ciężkie… Jak to zmienić?

 

Gdzie ich szukać?

Otwórz się na nowości! Istnieje wiele portali przeznaczonych konkretnie do tego. Nie warto jednak zamykać się jedynie na dedykowane do tego strony. Obecnie wiele firm korzysta z portali społecznościowych i tam wstawia ogłoszenia o pracę. Szczególnie jeśli ich grupą docelową są młodzi ludzie.

Co powinno się znaleźć w takim ogłoszeniu?

Przede wszystkim dane firmy, opis stanowiska, a także zakres wykonywanych obowiązków. Można wypunktować lub krótko opisać jakich cech i zdolności szukasz u przyszłych kandydatów. Aby Twoje ogłoszenie trafiło do docelowej grupy i ominęło niezainteresowane ofertą jednostki warto jest podać widełki zarobków. Część osób pomija ogłoszenia, które nie zawierają takiej informacji. Jeśli Twoja firma oferuje szkolenia lub ma inne korzyści – warto zamieścić to w ogłoszeniu. Pamiętaj też o zaznaczeniu w ogłoszeniu jakiej formy będzie dotyczyła praca – umowa o pracę, zlecenie lub dzieło.

Oto kilka kroków, które ułatwią Ci rekrutację:

Początek:
  • Najważniejsze jest dobre przygotowanie do spotkania. Poświęć chwilę na zapoznanie się z CV każdego z kandydatów, zastanów się jakie pytania skierowane konkretnie do nich możesz zadać. Personalizacja lekkich pytań może sprawić, że rozmówca poczuje, że to właśnie jego chcesz na te stanowisko. Doda mu to pewności siebie i pomoże się rozluźnić, a rozmowa w takiej atmosferze przebiegnie zdecydowanie lepiej
  • Witając się z kandydatem zaproponuj coś do picia i spróbuj nawiązać rozmowę niezobowiązującym pytaniem np. o pogodę lub dojazd.
  • Zapewnij odpowiednie warunki do przeprowadzenia rozmowy – zadbaj, aby pomieszczenie było czyste, odgraniczone od hałasu. Pamiętaj także o wyciszeniu swojego telefonu przed rozpoczęciem spotkania.
  • Na początku rozmowy rekrutacyjnej nie może zabraknąć wyjaśnienia kandydatowi czym zajmuje się firma, a także jaki będzie zakres obowiązków na stanowisku, na które aplikuje.
Środek:
  • Jeśli zależy Ci na lepszym poznaniu kandydatów, staraj się aby pytania do nich były do siebie zbliżone. Dzięki temu łatwiej będzie porównać ze sobą odpowiedzi, a co za tym idzie, kandydatów. Pomocne będzie również zadawanie pytań w sposób, który wyklucza udzielenie prostej odpowiedzi tak/nie. Sposób, w jaki kandydat myśli i udziela odpowiedzi będzie lepiej widoczny w dłuższych wypowiedziach.
  • Jeśli na stanowisku, na które prowadzisz rekrutację, potrzebne jest radzenie sobie pod wpływem presji, warto będzie przetestować to już na rozmowie. Przygotuj zadanie, z którego rozwiązaniem będzie musiał sobie poradzić przyszły potencjalny pracownik i obserwuj jak podchodzi do problemu i sobie z nim radzi.
  • Podczas rozmowy rekrutacyjnej nie zapomnij o udzielaniu kandydatowi czasu na zadawanie własnych pytań. Tak jak Ty możesz mieć wątpliwości i chcieć się czegoś dowiedzieć, tak samo ma do tego prawo kandydat pojawiając się w nieznanej jeszcze dla niego firmie. Na pytania odpowiadaj zgodnie z prawdą.
Zaciekawi Cię również:  Pięć firm, w których każdy chciałby pracować
A na koniec:
  • Poinformuj kandydata, w jaki sposób zostanie mu przedstawiona decyzja o wyniku rekrutacji. Nawet jeśli nie wypadł dobrze na rozmowie należy skontaktować się z nim i przedstawić mu tą wiadomość z szacunku do czasu poświęconego przez rozmówcę.
Latest posts by Brella Magazyn (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *