Szukaj w:

Praca zdalna – w jaki sposób zorganizować samodzielnie miejsce pracy? 

Wielu pracowników zostało zmuszonych do zamiany części swoich mieszkań w domowe biura podczas pandemii. Jednakże funkcjonowanie w home office wymaga dobrej organizacji. Nasuwa się więc pytanie, jak stworzyć idealne miejsce do pracy z domu?

Przestawienie się na pracę z domu nie jest prostym zadaniem. Choć przyszło nam funkcjonować w innej rzeczywistości, to całkiem dobrze sobie z tym radzimy.

Praca z domu ma wiele plusów. Dla pracownika to obniżenie kosztów, na przykład na dojazd czy spożywanie posiłków w restauracjach. Jest to też oszczędność czasu i możliwość samodzielnego planowania godzin pracy. W domu nie dekoncentrują nas koledzy z pracy. Można skupić się na wykonywanych zadaniach. Nie ma problemu ze spóźnianiem się.

Bardzo ważna jest odpowiednia organizacja pracy zdalnej. Ten model pracy wymaga wysokiej samodyscypliny i umiejętności gospodarowania własnym czasem. Duże znaczenie ma kwestia odpowiedniego planowania oraz dotrzymywania wyznaczonych sobie terminów i postanowień. Warto więc opracować i wprowadzić w życie swoje zasady pracy zdalnej z domu.

Równowaga między pracą a życiem prywatnym

Znalezienie odpowiedniego balansu między sprawami zawodowymi i prywatnymi ma kluczowe znaczenie dla poprawy efektywności pracy. Zachowanie takiej równowagi wymaga dobrego planowania i przestrzegania narzuconych sobie ograniczeń. Istotne jest tu wyznaczenie stałych godzin pracy i dotrzymywania ich harmonogramu. Dotyczy to także przerw od pracy, o których również warto pamiętać. Wszytko musi być uporządkowane, w przeciwnym wypadku można zatonąć w morzu codziennych domowych obowiązków i wypaść z rytmu pracy. O swoim planie należy poinformować resztę domowników, by nie odciągali uwagi od pracy codziennymi sprawami.

Roztropnie jest wypracować sobie zestaw codziennych nawyków. To pozwala wpaść w zdrową rutynę, dzięki której łatwiej się zmotywować do pracy i dotrzymać założonych planów. Trzeba też pozbyć się wszelkich rozpraszaczy i rzeczy, które mogą przeszkadzać. Dobrze mieć na koniec aktywności zawodowej swego rodzaju rytuał, pozwalający na pozostawienie biurowych obowiązków w pracy. Nie należy zresztą zapominać o tym, by poświęcić właściwą ilość czasu na odpoczynek, relaks i rozrywkę. To równie ważny element, jeśli zależy nam na własnej efektywności i wypracowaniu work-life balance.

Zaciekawi Cię również:  Dowiedz się jak inwestują najlepsi! Darmowa konferencja Invest Cuffs 2022

Zadbaj o stanowisko pracy

Istotną kwestią jest także aranżacja miejsca pracy. Najlepiej, aby to było osobne miejsce w domu, ciche i komfortowe, w którym nikt i nic nie będzie przeszkadzać. Nie w każdym mieszkaniu jest to możliwe, ale jednak utworzenie własnego kącika pracy ułatwia przestawienie się z trybu dziennego na tryb zawodowy. Z tego względu lepiej też do pracy zakładać inny strój niż piżama czy szlafrok. Sztywny dress code nie jest wymagany, lecz i w drugą stronę nie warto przesadzać.

Dobrze jeśli w miejscu pracy mamy funkcjonalne biurko, kilka podstawowych mebli i ergonomiczny fotel biurowy. Regał na książki i dokumenty pozwala trzymać wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy pod ręką i umożliwia ich zebranie tam na stałe – to jeden z powodów, dla których praca na kanapie w salonie jest gorszym pomysłem. Z kolei odpowiednio duża przestrzeń na biurku ułatwia sprawną pracę. Natomiast ergonomiczny fotel podnosi jej komfort, zapobiega zbyt szybkiemu przemęczaniu się i dekoncentracji, a także zmniejsza negatywne skutki siedzącego trybu życia.

W przypadku foteli najlepiej szukać modeli, które zapewniają jak największą możliwość regulacji. Idealnie sprawdzą się fotele ergonomiczne dla lepszego komfortu.

Praca zdalna to przede wszystkim samodyscyplina, dobra organizacja pracy i skrupulatność.

Brella Magazyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *