Szukaj w:

WIOSNA – INSPIRUJĄCA PORA ROKU🌼

Długo wyczekiwana, z nadzieją wyglądana, nadeszła wreszcie! Choć wciąż nieśmiało o sobie przypomina temperaturą, to w sercach i duszy już gra! A skoro wiosna, to święta. A skoro wiosna, to czas wziąć się do roboty i za wiosenne porządki!

Początek wiosny.. Pierwsze oznaki, widoczne gołym okiem, zwiastują nam nadejście tej cudownej pory roku. Pierwszy dzień wiosny już za nami – 21 marca, wtedy zaczęliśmy żyć na nowo. Drzewa rozkwitają, dookoła zaczynamy zauważać radośnie biegające stada małych kaczuszek i łabędzi, ogrody się zazieleniły, a my zrzucamy te grube warstwy zimowych, szarych, ubrań, by zacząć cieszyć się cudownym zapachem wiosny.

Skoro wiosna, to czas i na relaks. Jednak nie dla wszystkich odpoczynek oznacza to samo. Jedni w pierwsze słoneczne dni wyciągają rowery i całe dnie spędzają na łonie natury. Inni szykują swoje grille i przygotowują się na biesiady pod gołym niebem – grillowe przysmaki wkrótce zaczną pojawiać na sklepowych półkach.

 

 

Jest spora grupa osób, którzy za formę relaksu uznają pracę fizyczną. Czy to pielenie ogródka, porządki na działce czy remont w domu, ważne, aby coś się działo. Zresztą wiosna, to dla każdego posiadacza ogrodu bardzo pracowity czas.

Uprzątnięcie pozostałości po zimie, przekopanie grządek, wysiew warzyw i owoców. Należy zadbać o kwiaty i nowe nasadzenia. Większość działkowców ma altanę lub domek na swojej posesji, tam również po zimie czeka nas dużo pracy. Sprawdzić dach i rynny, czy mróz ich zbytnio nie naruszył. Dokładnie zbadać teren wokół domku czy gryzonie nie przedostały się do środka, przy okazji warto pomyśleć o środkach odstraszających wszelkich nieproszonych gości.

 

 

Pastelowe dekoracje mile widziane

Dodajcie odrobinę wiosny do swojego mieszkania lub domu poprzez kwiaty, jasne dodatki i motywy roślinne. To prosty sposób, aby wprowadzić do wnętrza powiew świeżości. Bladożółte, jasnoniebieskie i pastelowe róże to kolory tego sezonu. Wazony, abażury, ramki w tym kolorze ożywią wnętrze i nadadzą mu lekkości.

Jeśli zależy wam na stworzeniu bardziej przytulnego i relaksującego otoczenia w swoim mieszkaniu, zainwestuj w kilka elementów dekoracyjnych, które dodadzą mu charakteru. Może to być miękki dywan podłogowy, serwetki stołowe z wiosennymi motywami, czy też nowe poduszki ozdobne na kanapie. Małe zmiany mogą mieć duże znaczenie dla ogólnej atmosfery mieszkania.

Doskonałym sposobem na ożywienie pomieszczenia są rośliny doniczkowe. Wybierz te, które nie są trudne w uprawie (chyba, że urodziłaś/urodziłeś się z ręką i pasją do roślin – wtedy szalej do woli!). Oprócz tego zrób sobie prezent i kup świeżo cięte kwiaty, tulipany czy goździki, które zdecydowanie dodadzą koloru całemu wnętrzu.

Nie musisz przebudowywać całego mieszkania, aby poczuć zmianę – czasem wystarczą tylko drobne modyfikacje, aby poczuć wiosenny powiew.

Wiosenne ciekawostki

  • Istnieje kilka rodzajów wiosny, są to: wiosna astronomiczna, wiosna kalendarzowa, meteorologiczna, termiczna i fenologiczna.
  • Początkiem wiosny jest równonoc wiosenna, czyli moment, w którym dzień i noc trwają dokładnie tyle samo. Od tej chwili każdy kolejny dzień trwa coraz dłużej, a noce stają się krótsze.
  • Astronomicznym znakiem początku wiosny jest przejście słońca ze znaku Ryb do znaku Barana. Nazwa pochodzi ze starożytności, kiedy to zaobserwowane ten fenomen.
  • Dzień pierwszego dnia wiosny określono w przeszłości. Jest to data uśredniona wiosny astronomicznej.
  • Wiosna astronomiczna nie jest stałym punktem i zmienia się odrobinę każdego roku.
  • W roku 2102 wiosna kalendarzowa pokryje się idealnie z wiosną astronomiczną.
  • Wiosna meteorologiczna trwa od 1 marca do 31 maja. Takiego podziału dokonali meteorologowie, by ułatwić sobie podział roku na okresy porównawcze.
  • Wiosna termiczna występuje wówczas, gdy średnia temperatura dobowa mieści się w przedziale od 5 do 10 stopni Celsjusza.
  • Wiosna, na którą wszyscy z utęsknieniem czekamy to wiosna fenologiczna, zwana wiosną przyrodniczą. Jest to okres, w którym przyroda budzi się do życia i zachodzą w niej ogromne zmiany.
  • Wraz z nadejściem wiosny zmieniamy godzinę na zegarach. Przejście na czas letni odbywa się w nocy z 27 na 28 marca.
  • Najzimniejszy początek wiosny zanotowano w roku 1942. Temperatura spadła wówczas do 24 stopni poniżej zera.
  • Najcieplejszy pierwszy dzień wiosny miał miejsce w roku 1974. Temperatura wówczas sięgała 25 stopni powyżej zera.
  • Słowo wiosna pochodzi ze starego języka praindoeuropejskiego. Słowo Ves oznaczało tam radość, światło i jasność.
  • Wiosną ptaki śpiewają głośniej niż w innych porach roku.
  • W Stanach Zjednoczonych Ameryki celebruje się święto 2 lutego, nazywane Dniem Świstaka. Zgodnie z tradycją jeżeli świstak po wyjściu z nory nie zobaczy tego dnia swojego cienia, znaczy to, że wiosna przyjdzie wcześniej niż zwykle.
  • Wiosną nie tylko przyroda się zmienia. Zmiany zachodzą również w nas samych. Okres ten nazywany jest wiosenną gorączką. Objawia się ona tym, iż ludzie skłonni są spędzać więcej czasu na marzeniach i przyjemnościach.
  • Zmiany w ludzkiej psychice są wyraźnie dostrzegalne w statystykach. Wiosną łatwiej się zakochać i łatwiej skończyć stary związek.
  • Pierwszy dzień wiosny u nas jest jednocześnie pierwszym dniem jesieni na półkuli południowej.
  • W Japonii wiosna nie zaczyna się w kalendarzu, ale w momencie zakwitnięcia pierwszej wiśni.
Zaciekawi Cię również:  Zawody, o których nie miałeś pojęcia

Brella Magazyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *