Szukaj w:

Skysitting czyli podróż dziecka bez opiekuna

Czas czytania artykułu: 3 minuty

Połączenie życia zawodowego z prywatnym często wymaga od nas nie lada organizacji. Zwłaszcza gdy prowadzi się własną firmę, albo nawet kilka firm. „Po pracy muszę zająć się jeszcze jedną, najważniejszą firmą – moją rodziną” – powiedział nam kiedyś jeden Klientów.

A to niekiedy bywa bardzo trudne, zwłaszcza jeśli nasza działalność wymaga od nas częstych wyjazdów lub mieszkania za granicą. Jak nie zaniedbać kontaktu z najbliższymi, kiedy nie zawsze możemy być w dwóch miejscach na raz?

Dzisiaj opowiemy Wam o jednym nietypowym zadaniu, które otrzymał nasz Support. Mieliśmy znaleźć możliwość, żeby dzieci naszego Klienta przyleciały na wakacje do dziadków do Polski, mimo że sam Klient musiał zostać służbowo we Francji. Nie każdy wie, że linie lotnicze proponują usługę opieki stewardessy. I to było idealne wyjście dla naszego Klienta.

Możliwości przelotu bez rodzica

Ograniczeniem jest wiek dziecka. W większości linii lotniczych, dzieci nie mogą latać same poniżej 12 roku życia. Linie lotnicze wychodzą temu na przeciw – większość z nich proponuje asystę stewardessy od 5 do 12 roku życia. Dla dzieci starszych jest możliwa taka asysta, ale nie obligatoryjna.

Tutaj zdecydowanie większą elastycznością wykazuje się nasz krajowy przewoźnik. W Polskich Liniach Lotniczych LOT opieka stewardessy następuje również od momentu odprawy do momentu odbioru dzieci przez osoby dorosłe na terminalu miejsca docelowego. LOT proponuję opiekę nad dziećmi poniżej 5 roku życia w tym wypadku wykupuje się  eskortę prywatnej stewardessy dedykowanej. Taka osoba jest obok dziecka przez cały lot. W przypadku starszych dzieci stewardessa jedynie dogląda naszej pociechy.

Większość linii tzw. lowcostowych nie świadczy tego typu usług. Wyjątkiem jest tu Norwegian, który nie odstaje poziomem obsługi od pozostałych linii.

Co z bagażem?

Mimo, że dzieciom przysługuje taki sam bagaż podręczny jak dorosłym, musimy mieć na uwadze, że dziecko musi samo udźwignąć swoją torbę. Wszystkie więc ciężkie rzeczy polecamy nadać w bagażu rejestrowanym.

Nie musimy obawiać się, że dziecko nie da sobie rady z odbiorem bagażu – na lotnisku docelowym wyznaczony zostanie personel naziemny, który pomoże odnaleźć bagaż i przekaże go osobie odbierającej dziecko.

Poniżej zamieszczamy przegląd usługi prywatnej stewardessy wraz z cenami i odnośnikami do stron przewoźnika dla najpopularniejszych linii lotniczych w Europie.

Air France:

Koszty: 75 EUR dla lotu międzynarodowego w jedną stronę z 1 przesiadką, 50 EUR dla lotu międzynarodowego w jedną stronę bezpośredniego.

Jak zamówić asystę: Tylko zamawiając bilety telefonicznie przez infolinię, podając nazwiska i numery telefonów osób dorosłych odbierających dzieci na lotnisku docelowym oraz podając numer karty kredytowej lub dokonując przelewu bankowego w momencie rezerwacji telefonicznej.

Dodatkowe informacje można uzyskać jedynie drogą telefoniczną

 

Polskie Linie Lotnicze LOT

Koszt: Dedykowana stewardessa- to pokrycie ceny biletu stewardessy w jedną stronę. Powyżej 5 roku życia asysta stewardessy to koszt 40 EUR za jedno dziecko podczas lotu międzynarodowego w jedną stronę. 

Jak zamówić asystę: Zamówić taką usługę można jedynie kupując bilet telefonicznie i podając nazwiska i numery telefonów osób dorosłych odbierających dzieci na lotnisku docelowym oraz podając numer karty kredytowej lub dokonując przelewu bankowego w momencie rezerwacji telefonicznej.

Zaciekawi Cię również:  Jak oswoić podróż służbową?

Link: http://www.lot.com/pl/pl/podroz-dziecka-bez-opiekuna

Lufthansa

Koszt: 60 euro – loty po Europie, 100 euro loty międzykontynentalne.

Jak zgłosić: Telefonicznie lub przez stronę. Jeśli rezerwujemy bilet przez stronę, dziecko które będzie podróżowało samodzielnie należy zgłosić zaraz po rezerwacji biletu.

Dodatkowe informacje: Linie udostępniają listę kontrolną, na której są wszystkie istotne informacje. Na lotnisku dziecko otrzyma żółtą torebkę Lufthansy, którą powinno trzymać w widocznym miejscu przez całą podróż. Torebka powinna zawierać wszystkie potrzebne dokumenty tj. paszport dziecka, wizę do kraju docelowego, potwierdzenie ubezpieczenia, informację o ewentualnej alergii, ewentualne pokwitowanie opłaty za serwis opieki, oświadczenia rodziców lub opiekunów oraz wypełniony formularz opieki.

Link: http://www.lufthansa.com/pl/pl/Dzieci-podrozujace-same

KLM

Koszt: 100 euro za lot po Europie/ 150 euro za loty międzykontynentalne. Taryfa ta jest droższa, jeśli lecimy z lotniska w Amsterdamie.

Jak zgłosić: Jedynie poprzez Rezerwację Telefoniczną KLM lub pracownika biura podróży. Podczas rezerwacji usługi  linie lotnicze potrzebują informacji na temat dziecka oraz Państwa danych kontaktowych.

Link: https://goo.gl/zP3oCL

Norwegian

Koszt: 37 euro

Jak zgłosić: Telefonicznie, najpóźniej na 48 h prze odlotem

Dodatkowe informacje: Usługa asysty dla osoby niepełnoletniej podróżującej bez opiekuna (Unaccompanied Minor Service) nie jest dostępna w przypadku lotów z lub do Argentyna, Izraela, Kosowa, Bośni, Serbii, Bułgarii, Turcji, Maroka, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Tajlandii, Singapur, Karaiby (Gwadelupa, Martynika i St Croix) i Stanów Zjednoczonych.

Norwegian nie świadczy tej usługi na loty z przesiadką.

Link: https://goo.gl/GwoQEM

Ponadto – jeśli jedna z Twoich pociech ma powyżej 16 lat, może zająć się rodzeństwem – jest to honorowane we wszystkich wspomnianych liniach lotniczych. Jak widać zawsze znajdzie się wyjście z sytuacji. I w tym przypadku dosłownie – Only sky is the limit.

Brella Magazyn

Jeden komentarz na temat “Skysitting czyli podróż dziecka bez opiekuna”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *