Szukaj w:

Jesień, ach to Ty! 🍂

 

Jesień to magiczna pora roku, w której nostalgia łączy się ze skandynawską filozofia szczęścia – hygge. Świece, pyszna jesienna kawa, czekolada lub herbata to jest to co pozytywnie nastraja w tym czasie. 🎃

 

Może na początek porozmawiamy na temat dekoracji w domu..

Jesienne dekoracje pozwolą wyczarować magiczny nastrój. Zestawienie pięknych wrzosów, golterii chilijskiej oraz innych roślin doniczkowych, które ozdobią dom i ogród jesienią, do tego mnóstwo świec, piękne dynie, liście, jesienny wieniec na drzwi, suszone kwiaty i przytulny koc, sprawią, że poczujesz się w swoim domu, pracy i w biurze komfortowo i pozytywnie.

 

Mimo iż jesień zachwyca wyjątkową paletą kolorów, wśród najmodniejszych dekoracji tej jesieni wiodą kompozycje w neutralnych kolorach. A ich niezaprzeczalną królową jest biała dynia.

Ta właśnie dynia w dekoracjach sprawia, że wnętrze staje się bardziej uporządkowane i moim zdaniem, bliższe duńskiemu hygge, a więc bardzo przytulne. Dodając inne naturalne elementy, możemy zyskać również wiele dekoracji o charakterze rustykalnym albo udekorować własny dom eleganckimi dekoracjami.

 

Kilka pomysłów, jak wykorzystać białe dynie w swoich jesiennych dekoracjach:

  1. Białe dynie dobrze jest zestawiać z kapustą ozdobną, czerwonymi jabłkami i chryzantemami w różnych kolorach. Taką dekorację rozświetlą lampki na baterie.
  2. Na schodach przed wejściem do domu ułóż kilka białych dyni, zbierz gałęzie z drzew liściastych lub z owocami głogu czy dzikich róż, które stworzą elegancki efekt. Dynie możesz ułożyć w starym koszu lub małej skrzyni.
  3. Ułóż dynie na drewnianym krzesełku wraz z dyniami w kolorze pomarańczowych. Obok ustaw doniczkę z wrzosem i gotowe.
  4. Biała dynia to świetna ozdoba stołu. Wystarczy dodać gałązki eukaliptusa lub inne zielone liście, by w kilka chwil zyskać niebanalną ozdobę stołu.
  5. W dużym słoju stwórz kompozycję z małych białych dyń, szyszek i gałęzi. Taką dekorację można ustawić w dowolnym miejscu domu.
  6. Stwórz piękny i odprężający zakątek we własnym domu. Na kawowym stoliku w stylowej misce połóż kilka małych białych dyń odmiany Baby Boo, na tacy ustaw kilka świeczek i bukiet z liści zebranych podczas spaceru po parku.
  7. Możesz stworzyć piękną doniczkę, wazonik lub świecznik z białej dyni. Wystarczy od góry wyciąć w niej dziurę i wydrążyć odpowiedniej wielkości otwór. Obok takiej jesiennej dekoracji połóż liście winorośli.
  8. Ozdobną białą klatkę lub dużą latarenkę także można wykorzystać, by przygotować niezwykłe jesienne dekoracje. Proponuję do wnętrza białej klatki wstawić dwie lub trzy duże świece, włożyć kilka małych białych dyń oraz jeden ususzony kwiat hortensji.

W takim razie przejdźmy do stylowych jesiennych świec zapachowych w szkle..

Jesień to czas, który kojarzy nam się z przyjemnymi zapachami pieczonych ciasteczek czy cynamonowo-imbirowej herbaty. W jaki sposób możemy się nastrajać pozytywnie jesienią? Pomogą nam piękne i eleganckie świece wypełnione jesiennymi zapachami! 🪔

  • Świeca o zapachu jabłka i cynamonu – idealnie sprawdza się w okresie jesieni. Aromat uwalnia się i wypełnia wnętrze mieszkania, wprowadzając do niego niepowtarzalną atmosferę. Jej rozgrzewający zapach pozytywnie nastraja. Może nawet przywodzić na myśl aromatyczną i pyszną szarlotkę naszej babci. 🥧
  • Świeca o zapachu wanilii – ekspresowy sposób, by poprawić samopoczucie, odprężyć się, zrelaksować i ukoić zmysły. Pięknie aromatyzuje mieszkanie zmysłowym zapachem oraz napełnia je egzotyczną wonią, przywodząc na myśl dalekie podróże. 
  • Świeca o zapachu tarty dyniowej – ciasto, które chciałoby się zjeść! Wszystko za sprawą połączenia dyni z prażonymi migdałami w towarzystwie płatków owsianych i mleka migdałowego. Zapach lekko maślany, bardzo korzenny. 🎃
  • Świeca o zapachu suszonej lawendy i dębu – nasyci Twój dom urzekającym aromatem lawendy i szlachetnego drewna dębowego. Zapach kojarzony z wiejskim targiem.

Jak przygotować swoje mieszkanie na jesień?

Jesień, czyli czas chłodnych nocy, długich wieczorów, szaro burości i jesiennej chandry. Nie daj się zaskoczyć jesieni i już wcześniej przygotuj się na jej nadejście..

  • Wypierz grube koce, swetry i kurtki, póki pogoda w miarę sprzyja.
  • Posprzątaj mieszkanie przed jesienią – głębiej w szafach z ubraniami schowaj cienkie letnie ubrania, a wyciągnij te cieplejsze. Umyj okna, powieś świeżo uprane i uprasowane firanki.
  • Sprawdź szczelność okien i drzwi – przed każdym sezonem grzewczym sprawdz ich szczelność i w miarę potrzeby uzupełnij ubytki. Jeśli czujesz chłód od okna lub w okolicach drzwi trzeba wyregulować i uszczelnić.
  • Przygotuj nawilżacz powietrza – okres grzewczy sprawia, że powietrze w naszym mieszkaniu staje się bardzo suche.
  • Udekoruj mieszkanie według wskazówek wyżej.

 

Jesienne kwiaty w ogrodzie, na balkonie i tarasie – sprawdźmy, które rośliny kwitną o tej porze roku..

 

Jeżeli twój ogród ma się wyróżniać i zachwycać kolorami o tej porze roku, kwiaty muszą być nie tylko atrakcyjne, ale też odporne na jesienne przymrozki. Powinny sprostać trudnej aurze..

 

Na przykład dalie. To prawdziwe królowe wśród jesiennych roślin. Mają liczne, kolorowe kwiaty o zróżnicowanych odcieniach, różnorodne kształty i wielkości. Kwitną nieprzerwanie przez wiele tygodni. Dalie tworzą rozłożyste krzewy, które osiągają wysokość nawet 120-160 cm.

 

Z kolei werbena patagońska tworzy ażurowe, zebrane w wiechy fioletowe kwiaty o intensywnym odcieniu. Najlepiej rośnie na stanowisku zacisznym i słonecznym. Niestety lubi przemarzać, ale jej zaletą jest to, że sama rozsiewa się w naszym ogrodzie, dzięki czemu co rok będzie zachwycać.

 

Spośród kwiatów, które zdobią jesienny ogród, zwraca uwagę jeżówka purpurowa. Wyróżniają ją różowe kwiaty i charakterystyczne kwiatostany z kolczastym środkiem. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym i półcienistym. Jeżówki mają jeszcze jedną ogromną zaletę, przyciągają motyle, pszczoły i inne owady.

 

Do jednych z bardziej atrakcyjnych pnączy, które kwitnie jesienią w ogrodzie, należy clematis, czyli inaczej powojnik. Clematisy są dostępne w wielu odmianach o różnych kształtach kwiatów i kolorach we wszystkich możliwych odcieniach: białym, fioletowy, różowym, żółtym i pomarańczowym.

 

Chryzantema ogrodowa to jeden z najpopularniejszych kwiatów jesieni odpornych na pierwsze przymrozki i jeden z najtrwalszych kwiatów ciętych. Charakteryzuje się rozgałęzioną i miękko owłosioną łodygą, która u dołu jest lekko zdrewniała. Największą dekoracją chryzantem są piękne kwiaty w kolorze białym, pomarańczowym, purpurowym i oczywiście złotym zebrane w charakterystyczne koszyczki.

Zaciekawi Cię również:  5 książek o kobietach, nie tylko na Dzień Kobiet

 

Odporny na niskie temperatury jest także rozchodnik. Zachwyca nas kwiatami aż do później jesieni. Nie jest trudny w uprawie i nie wymaga zbytniej pielęgnacji – to idealna rozwiązanie dla początkujących ogrodników. Z końcem sierpnia kwiaty przebarwiają się na różowo. Późną jesienią brązowieją, ale nawet zimą pięknie zdobią ogród.

 

Rudbekie to kolejne atrakcyjne i niekłopotliwe rośliny – same się rozrastają przez podziemne rozłogi. Ich słoneczne kwiaty rozświetlą każdy ogród. Rudbekie tworzą luźne kępy liści i sztywne łodygi, na których kołyszą się okazałe kwiaty. Najczęściej kwiatostany mają brązowe lub czarne płatki wewnętrzne, a zewnętrzne żółte lub pomarańczowe.

 

Niebanalnym kwiatem w przydomowym ogrodzie jest miechunka. Przypomina bowiem pomarańczowe, chińskie lampiony. Miechunka jest w naszym klimacie rośliną jednoroczną. Kwitnienie późnym latem i pozostaje atrakcyjna aż do przymrozków. Ciekawostką jest to, że ukryte w kwiatach owoce miechunki są jadalne.

 

W październiku kwitną jeszcze: astry jesienne, aksamitki, cynie, kanny, nasturcje, złocienie, lwie paszcze, portulaki, wrzosy czy hibiskusy. Z pnączy kwitnie rdestówka Auberta.

Pomysły na rozgrzewające jesienne potrawy.. Czyli jesienna kuchnia

Jeśli nie chcesz spędzać dużo czasu w kuchni, możesz postawić na jesienne potrawy w postaci dań jednogarnkowych. Wystarczy typowy garnek albo głęboka patelnia czy też wok. W ten sposób przygotujesz nie tylko dania mięsne, ale także wegetariańskie. Kluczem do pysznej potrawy są oczywiście świeże produkty spożywcze oraz aromatyczne zioła.

Co możesz przygotować? Wybierz rodzaj mięsa (jeśli nie, to pomiń), dodaj warzywa, a także podlej całość wodą, przecierem pomidorowym albo puszką pomidorów. Warzywa z mięsem możesz też urozmaicić ulubionym sosem. Tak przygotowane danie z łatwością przechowasz w lodówce i odgrzejesz następnego dnia.

 

Wśród ciekawych pomysłów są:

  • klopsiki z mięsa mielonego, duszone z papryką, pomidorami, pieczarkami i cebulą,
  • chłopski garnek z mięsem mielonym, makaronem, cebulą, groszkiem i marchewką,
  • zupa gulaszowa,
  • strogonow ze schabem, pieczarkami i cebulą,
  • garnek pełen warzyw: ziemniaki, papryka, czosnek, cukinia, pomidory i cebula,
  • gulasz wołowy z marchewką, ziemniakami i cebulą,
  • tradycyjne leczo, ale z dodatkiem batatów i cukinii.

 

Jesienne potrawy z dynią:

Jesień to doskonały czas na przygotowanie dań z dynią, która urozmaici Twoje codzienne obiady i ciepłe kolacje. Dynia świetnie smakuje jako gęsta zupa krem, a także z makaronem i kurczakiem. Jeśli pójdziesz w stronę aromatycznych ziół, curry i kurkumy, stworzysz pyszne rozgrzewające potrawy.

A oto kilka pomysłów:

  • zupa krem z dyni,
  • ryż z kurczakiem i dynią, mocno przyprawiony curry i kurkumą,
  • pieczone udka z kurczaka z dynią i ziemniakami,
  • polędwiczki z indyka smażone z dynią, marchewką i cebulą, podlane bulionem,
  • leczo z dynią, cebulą, pomidorami, papryką i cukinią,
  • gulasz z dyni zamiast tradycyjnego mięsa.

 

Owoce jesieni – czyli grzyby:

Nie ma jesiennych rozgrzewających dań bez grzybów, w tym borowików czy kurek. Między innymi kremowe sosy, które są aromatyczne, gęste i proste w przygotowaniu. Właśnie dlatego często królują na jesiennym stole podczas obiadu..

Przykłady dań z grzybami:

  • polędwiczki wieprzowe w sosie kurkowym,
  • gęsta zupa krem z borowików,
  • szakszuka z kurek, pomidorów i cebuli,
  • gulasz wieprzowy lub wołowy z dodatkiem grzybów,
  • kluski śląskie z sosem grzybowym,
  • strogonow z grzybami zamiast pieczarkami,
  • pierogi z grzybami.

Trendy modowe jesień 2023

W tym sezonie widoczny jest powrót do kultowej już sylwetki New Look zaproponowanej kilka dekad temu przez Christiana Diora charakteryzującej się mocno podkreśloną talią, rozkloszowanym dołem (spódnice szyte z koła) oraz dopasowanym żakietem o wąskiej linii ramion. To bardzo elegancka, kobieca i klasyczna sylwetka. Zamiast szerokich spódnic talię można podkreślić za pomocą bardzo szerokich, gorsetowych pasków. Z drugiej strony modne będą oversizowe, luźne ubrania z poszerzoną linią ramion, spodniami z wysokim stanem. To dwie odmienne sylwetki i od Was zależy, która Wam bardziej pasuje do figury.

 

Krawaty, kokardy, szale – charakterystyczne w tym sezonie będą dodatki zwracające uwagę na szyję i dekolt. Krawaty to propozycja  dla kobiet lubiących elementy męskiego stylu (jak tutaj) oraz minimalizm, a kokardy (duże i kobiece) to propozycja dla pań lubiących romantyzm, styl retro i bardziej kobiece stylizacje. To niewielka inwestycja, bo krawat możemy pożyczyć z szafy męża lub po prostu kupić, a do zawiązania kokardy możemy wykorzystać jedwabny szal lub apaszkę (jak tutaj i tutaj). Modne będą też wszelkiego rodzaju bluzki, koszule i sukienki z dużymi kokardami. Dla minimalistek dobrą opcją będzie długi szal nonszalancko oplatający szyję.

 

Krata – jeden z kilku modnych wzorów. Modne będą zarówno komplety w kratę jak i pojedyncze elementy np. płaszcze, żakiety, spódnice i spodnie. Jesienią śmiało można sięgać po ten print zarówno w wydaniu subtelnym i stonowanym (szarości, beże) jak i bardziej kolorowym i wyrazistym. Poza tym wzorzyste ubrania nawiązujące do stylu boho oraz kwiaty – te ostatnie pojawiają się przede wszystkim w postaci naszywanych aplikacji. Znacznie mniej jest wzorów zwierzęcych, ubrań z napisami i logotypami, pasków, pepitki czy wzorów geometrycznych.

Brella Magazyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *