Szukaj w:

5 książek o kobietach, nie tylko na Dzień Kobiet

dzień kobiet

Dzień kobiet związany jest z długą batalią o równouprawnienie. 8 marca zatrzymujemy się na chwilę, żeby świętować kobiecą siłę i wrażliwość, a myślami jesteśmy z tymi, które walczyły i tymi, które nadal walczą. To dobry pretekst, żeby zgłębić historie niezwykłych kobiet, które zmieniły bieg historii, kobiet które inspirują, wzruszają i napawają dumą.

Clarissa Pinkola Estés „Biegnąca z wilkami”

Autorka stworzyła piękny zbiór lokalnych baśni i legend z różnych zakątków świata i na ich podstawie dokonała analizy kobiecego umysłu. Wyjątkowa pozycja, która powinna znaleźć się na szafce nocnej każdej kobiety. Dyskutowałam o niej z koleżankami zanim usiadłam do tego zestawienia. Zdania na jej temat były podzielone- jedna mówi, że za długa, inna że trafia w czułe punkty. Ale co do jednego byłyśmy zgodne- to książka, którą się pamięta, do której się wraca, która w nas zostaje i zmienia.

Michelle Obama „Becoming. Moja historia”

Michelle w swojej biografii wspomina czasy dzieciństwa, swoją rodzinę i przyjaciół. Później towarzyszymy jej na studiach i w pierwszej pracy, w której poznaje Baracka. Poznajemy historię ich miłości, początki w polityce i kulisy kampanii prezydenckiej. Dzięki lekturze możemy oczami pierwszej damy przyjrzeć się życiu w białym domu. Autorka nazywa swoje dzieło „pamiętnikiem” nie bez powodu. Książka jest pełna intymnych zwierzeń, trudnych wyborów i anegdot, które pokazują kim tak naprawdę jest Michelle Obama.

Oprah Winfrey „To, co wiem na pewno”

Oprah Winfrey, czyli kobieta, której chyba nikomu nie muszę przedstawiać. Książka jest owocem czternastoletniej pracy autorki nad kolumną pod tym samym tytułem, ukazującą się w „O, The Oprah Magazine”. Nie odkrywa przed nami nowych prawd, ale przypomina o tym co naprawdę ważne w życiu i uczy wdzięczności.

„Żyję zanurzona w poczuciu wdzięczności. I otrzymuję za to milion razy więcej. Zaczęłam od dziękczynienia za drobiazgi, a im więcej dziękowałam, tym większą dostawałam nagrodę. Dzieje się tak, ponieważ – wiem to na pewno – coś, na czym się koncentrujesz, rozwija się. Jeśli skupisz się na dobru obecnym w twoim życiu, sprawisz, że tego dobra jest coraz więcej.” Oprah Winfrey

Zaciekawi Cię również:  Kogo warto obserwować w polskim Internecie? Część 2
Gloria Steinem „Moje życie w drodze”

Autobiografia jednej z najbardziej znanych aktywistek walczących o równouprawnienie płci. Jej kariera rozpoczęła się po opublikowaniu głośnego reportażu demaskującego pracę „króliczków” Playboya.  Wiele lat spędziła na podróżach po swojej ojczyźnie, na spotkaniach, rozmowach i wykładach. Ta wyjątkowa dziennikarka, działaczka i podróżniczka została nagrodzona przez prezydenta Baracka Obamę odznaczeniem Medal od Freedom. Lektura dodaje skrzydeł i sprawia, że „się chce”.

Mariusz Sepioło „Himalaistki”

Książka zbiera historie nie tylko naszych legendarnych himalaistek, ale też przedstawia sylwetki współczesnych, działających w akcjach górskich kobiet. Przejmująca opowieść o kobietach, które zmagały się z niezrozumieniem ze strony środowiska i powątpiewaniem ze strony mężczyzn. Zostawiały dom, rodziny, by jechać w nieznane i dokonać czegoś, czego przed nimi nie dokonał nikt. Płaciły za to ogromną cenę. Doskonała lektura nie tylko dla sympatyków wspinaczki, ale przede wszystkim dla tych, którzy szukają motywacji.

Aleksandra Auguściak

Brella Magazyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *