Szukaj w:

Zamiana etatu na samozatrudnienie

Czas czytania artykułu: 3 minut(y)

Najpopularniejszą formą zatrudnienia w Polsce jest w dalszym ciągu praca na etacie. Poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa, to główne korzyści płynące z umowy o pracę. W ostatnim czasie coraz większym powodzeniem cieszy się samozatrudnienie. Czy zatem własna działalność gospodarcza może być dobrą alternatywą dla umowy o pracę?

Istnieje kilka istotnych zalet zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

 • Zapewnione wynagrodzenie minimalne. Nie zarobisz mniej, niż zostało to zapisane w umowie;
 • Płatny urlop wypoczynkowy, macierzyński oraz wychowawczy;
 • Wszystkie formalności dotyczące podatków czy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne to obowiązek pracodawcy;
 • Umowę o pracę jest korzystniejsza przy udzielaniu przez bank kredytów;
 • Pracodawca nie może zwolnić cię z dnia na dzień, ponieważ obowiązuje określony okres wypowiedzenia;
 • Płatne nadgodziny.
Brak niezależności

Mimo wielu zalet umowa o pracę wiąże się też z pewnymi ograniczeniami. Warto o tym pamiętać, przed wyborem odpowiedniej dla siebie formy zatrudnienia.

 • Praca w miejscu i czasie określonym przez pracodawcę;
 • Brak możliwości oddelegowania zadania;
 • Pracujesz na rzecz swojego pracodawcy. Otrzymujesz za to wynagrodzenie, jednak swój trud wkładasz w rozwijanie cudzego biznesu. Ponadto, masz nad sobą szefa, któremu jesteś podległy. W ten sposób twoja niezależność jest mocno ograniczona.

Umowa o pracę ma też swoje wady. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się mało znaczące. Wszystko zależy jednak od preferencji. Osoba przedsiębiorcza i pełna własnych pomysłów i inicjatyw może być niezadowolona z pracy w takim trybie. W takim wypadku warto więc zastanowić się nad własną działalnością gospodarczą.

Samozatrudnienie może być kuszącą perspektywą. Zanim jednak podejmie się decyzję o jej założeniu, warto dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw.

Sam sobie szefem

Istnieje kilka kluczowych zalet jednoosobowej działalności gospodarczej.

 • Nie podlegasz nikomu. Jesteś swoim własnym szefem i to ty ustalasz, kiedy i jak pracujesz. Zyskujesz dzięki temu dużą elastyczność. Poza tym masz także większe możliwości własnego rozwoju;
 • Jesteś niezależny. Nie masz nikogo nad głową, więc sam możesz decydować o kluczowych dla siebie kwestiach. Pamiętaj jednak, że tego typu wolność to nie tylko przywilej, ale i odpowiedzialność;
 • Możesz podjąć pracę dla kilku zleceniodawców jednocześnie. Będzie ona miała charakter współpracy, a więc relacji poziomych, a nie pionowych;
 • Twój potencjał zarobkowy jest nieograniczony – nie ma tu górnego limitu wynagrodzenia;
 • Zaoszczędzisz na podatkach. Wszystko dzięki temu, że możesz odliczać koszty prowadzenia firmy od dochodu. Do kosztów zalicza się, np. rachunki za telefon, internet czy paliwo. Twoja firma musi mieć też swoją siedzibę. Jeśli będzie nią kawałek twojego mieszkania – możesz odliczyć od podatku również część czynszu;
 • Przysługuje ci możliwość skorzystania z ulg, np. przez pierwsze 2 lata prowadzenia własnej działalności gospodarczej zapłacisz mniejszy ZUS;
 • Masz szansę zarobienia więcej niż na umowie o pracę. Pamiętaj jednak, że będzie to możliwe dopiero po osiągnięciu odpowiedniego pułapu zarobków. W pierwszych dwóch latach prowadzenia własnej działalności gospodarczej będzie ona opłacalna już na poziomie dochodu w wysokości ok. 2000 zł brutto miesięcznie. Po tym okresie granica opłacalności przesunie się do zarobków w wysokości 6000 zł brutto.
Zaciekawi Cię również:  Szczęśliwa 7-ka inspirujących kobiet polskiego biznesu

Wymienione zalety samozatrudnienia nie przekonują wszystkich, ponieważ znaczna ich część wymaga dużej dawki odpowiedzialności. Przyda się także umiejętność organizacji i samodyscyplina. Nie każdemu będzie to odpowiadać. Jeżeli uważasz, że posiadasz te cechy, ta forma pracy może ci się spodobać. Mimo to musisz pamiętać, że samozatrudnienie posiada także swoje wady.

Samozatrudnienie i jego wady

Istnieje kilka minusów prowadzenia własnej działalności:

 • Ryzyko jest po twojej stronie. Jeżeli cokolwiek pójdzie nie tak, konsekwencje tego poniesiesz ty.
 • Nie jesteś chroniony przez kodeks pracy. W związku z tym nie przysługuje ci, chociażby prawo do płatnego urlopu czy zwolnienia lekarskiego.
 • Koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej spadają na ciebie. To ty musisz opłacić ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Poza tym jesteś odpowiedzialny za księgowość;
 • Po twojej stronie leży załatwianie wszystkich formalnych spraw związanych z odprowadzaniem składek czy płaceniem podatków;
 • Nie masz stabilności finansowej. Tylko od ciebie zależy, ile zarobisz w danym miesiącu;
 • Nie dostaniesz benefitów pozapłacowych;
 • Będzie ci przysługiwała niższa emerytura niż w wypadku umowy o pracę. Osoby prowadzące jednoosobowe firmy opłacają bowiem najniższą składkę emerytalną;

Wymienione wady mogą zniechęcić niektóre osoby, jednak dla innych nie będą stanowić przeszkody. Najważniejszą rzeczą jest świadomość zarówno plusów, jak i minusów tego rozwiązania i podjęcie przemyślanej decyzji co do wyboru właśnie tej formy pracy.

Umowa o pracę vs. samozatrudnienie

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: to zależy. Od twoich preferencji, oczekiwań i planów zawodowych. Co dla niektórych może być plusem, dla innych będzie wadą. Jeżeli szukasz w życiu stabilizacji, nie lubisz częstych zmian i ryzyka, to lepszą formą zatrudnienia będzie dla ciebie umowa o pracę. Jeżeli jednak cenisz sobie niezależność i nie boisz się odpowiedzialności – poważnie zastanów się nad założeniem własnej działalności gospodarczej. W niektórych przypadkach może ci się to naprawdę opłacić. Pamiętaj, że dzięki prowadzeniu własnej firmy możesz zarobić więcej niż na umowie o pracę. Jeżeli jesteś osobą przedsiębiorczą, ta forma zatrudnienia da ci możliwość nieograniczonych zarobków.

 

O tym, jak jest “fajnie na swoim” pisze i mówi Jacek Kłosiński na swojej stronie. Zapraszamy również do śledzenia innych naszych wpisów z tej kategorii. A jeżeli nie chcesz przegapić interesujących treści z Magazynu Brelli, zapisz się na newsletter:

 

Newsletter Brella.pl

Zapisz się ...

Please wait...

Dziękujemy : )

Latest posts by Brella Magazyn (see all)

Jeden komentarz na temat “Zamiana etatu na samozatrudnienie”

 1. Kornelia skomentował:

  Bardzo ciekawy artykuł. Zgadzam się, że praca na etacie w Polsce jest dalej najbardziej popularna, ale jednocześnie wierzę, że coraz więcej osób będzie decydować się na założenie własnej firmy. Ryzykowne, ale ryzyko najczęściej się opłaca!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *