Szukaj w:

Drukowanie 3D – stwórz swoją własną rzeczywistość

Czas czytania artykułu: 2 minuty

Wyobrażałeś sobie kiedykolwiek, w jakim kierunku rozwinie się technologia druku 3D? Produkcja spersonalizowanego obuwia, gadżetów codziennego użytku, a może nawet broni?

Sprawdź, jakie najbardziej śmiałe projekty można obecnie zmaterializować za pomocą drukarek 3D i czego wciąż nie wiesz na temat tych małych arcydzieł postępu technologicznego.

1. Komuś niebawem stuknie 30-stka.

Jeszcze do niedawna pomysł drukowania trójwymiarowych obiektów za pomocą dostępnych nam narzędzi wydawał się niemniej niedorzeczny niż teoria mówiąca o tym, że Ziemia jest płaska. Nie ulega jednak wątpliwości, że w 1980 roku zainicjowano proces stereolitografii, będącej zarodkiem współczesnej technologii druku 3D, w której to mogliśmy nakładać na siebie warstwy materiału za pomocą laserów UV. Od tego czasu przebyliśmy bardzo długą drogę i dziś możemy wydrukować niemalże wszystko!

2. Wydrukuj sobie asystentkę?

Rozwój druku 3D zaszedł już na tyle daleko, że możemy z zaskakującą wręcz precyzją wyprodukować niektóre części ciała człowieka (noga, ręka, ucho), a nawet cały ludzki szkielet, pomagając w ten sposób osobom niepełnosprawnym w ich codziennym życiu. Medycyna znajduje coraz to nowe zastosowania dla wytworów drukarek 3D, czego przykładem jest rosnącą popularność implantowanych bioder i żuchw zaprojektowanych i wykonanych w tych niezwykłych urządzeniach. Wyprodukowanie wirtualnej asystentki wciąż jednak pozostaje poza zasięgiem drukarek 3D.

3. Zaprojektuj dom bądź samochód.

Brzmi całkiem futurystycznie, ale w obecnych czasach możesz dosłownie wydrukować samochód lub prawdziwy, gotowy do zamieszkania dom. W filmie pt. „Skyfall”, używany przez Agenta 007 Jamesa Bonda samochód Aston Martin DB5 był jednym z trzech istniejących modeli aut zaprojektowanych w skali 1:3 za pomocą drukarek 3D. Niebawem firma Kor Ecologic zamierza wypuścić linię samochodów, których zarówno wnętrza, jaki i elementy zewnętrzne powstaną przy użyciu technologii trójwymiarowego drukowania. Jeżeli nadal czujesz niedosyt to spieszę poinformować, że naukowcy odkryli niezwykle twardy materiał produkowany metodą 3D, który będzie można użyć do budowli obiektów architektonicznych.

4. Nadchodzi kres głodu na świecie?

Są to zaledwie optymistyczne wizje przyszłości, ale już dziś obserwujemy rozwój rynku gastronomicznego opartego na technologii druku 3D. Możesz wydrukować sobie ser, czekoladę, cukierki, makaron, pizzę, a nawet stworzyć spersonalizowane ciasto. FoodInk w Londynie jest pierwszą na świecie restauracją wykorzystującą drukowanie 3D do produkcji używanych w niej mebli oraz sztućców. Ponadto, wszystkie obecnie dostępne w supermarketach w Holandii naleśniki do odgrzewania w mikrofalówkach są produktem drukarek 3D. Ich smak pozostawiamy indywidualnej ocenie.

Zaciekawi Cię również:  Skysitting czyli podróż dziecka bez opiekuna

5. Technologia bez granic.

W dzisiejszych czasach drukowanie 3D umożliwia nam wyprodukowanie spersonalizowanego obuwia, unikalnej sukienki czy biżuterii, działającej broni, akustycznej gitary, soczewek, mebli, obudowy do telefonu, trójwymiarowego modelu Twojego płodu, a nawet ożywienia rysunku Twojego dziecka. Wyobraźnia ludzka jest nie nieograniczona, więc można spodziewać się kolejnych zaskakujących wytworów drukarek 3D.

6. Każdy dom może stać się fabryką.

Mogłoby się wydawać, że zakup drukarki 3D jest zbyt kosztowny dla kieszeni przeciętnego Kowalskiego. Nic bardziej mylnego! Koszt sprawnego i potrafiącego zdziałać cuda urządzenia zaczyna się od kwoty 300 dolarów, czyli mniej niż 1 200 złotych. Jeżeli więc fascynuje Cię trójwymiarowe drukowanie i chciałbyś przekuć zainwestowane pieniądze w nowy biznes lub ekstremalne hobby to śmiało, do dzieła!

Podziel się swoimi pomysłami i zdradź nam co jako pierwsze wydrukowałbyś mając na własność drukarkę 3D? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *