Szukaj w:

Jak dobrze zacząć dzień, by być produktywnym?

Czas czytania artykułu: 3 minut(y)

Dla wielu osób poranek jest najcięższą porą dnia – już samo wstanie z  łóżka jest zadaniem niełatwym, a co dopiero z byciem wydajnym zaraz po przebudzeniu?

Badania dowiodły, że to właśnie z rana mózg jest najbardziej produktywny, dlatego warto poznać kilka wskazówek jak sprawić, aby poranki nie były tak straszne:

 • Wyśpij się – człowiek potrzebuje co najmniej 6 godzin snu. Skumulowane zmęczenie działa negatywnie na motywację i wydajność. Mimo, że dobrze wiesz, że dobry sen to podstawa, to gdy chcesz się wcześniej położyć, nie możesz zasnąć? Zrezygnuj z ciężkich kolacji, nie uprawiaj sportu wieczorem, a w łóżku zamiast korzystać z telefonu, czy tabletu sięgnij po ciekawą lekturę.
 • Rano nie włączaj funkcji drzemki, która źle wpływa na Twój nastrój – najlepiej odstaw telefon na odległość, aby rano musieć wstać, żeby wyłączyć budzik.
 • Po przebudzeniu uprawiaj sport od 7 do 15 minut, tak aby się pobudzić, a nie zmęczyć.
 • Codziennie wyznaczaj 3 cele, które chcesz osiągnąć. Zrealizowanie planu dziennego będzie dowodem Twojej produktywności i podtrzyma Twoją motywację.
 • Zjedz smaczne i pełnowartościowe śniadanie! Wszyscy wiemy, że to najważniejszy posiłek dnia, który zapewni Ci energię na kilka godzin. Poza tym nie znajdziesz niczego lepszego na poprawę humoru po ciężkim przebudzeniu.
 • Przygotuj małe przekąski, które będziesz zajadać w ciągu dnia, a które nie sprawią, że będziesz czuł się ociężały i senny. Nawet siedząc przed komputerem cały czas spalasz kalorie i potrzebujesz systematycznego dostarczania energii.
 • Nie sprawdzaj służbowego maila, dopóki nie będziesz w pracy. Wbrew pozorom nie jest to produktywne. Lepiej poświęcić ten czas na rozbudzenie się.
 • Nie trać więcej niż 15 minut na portale społecznościowe, to tylko marnowanie czasu.

Bycie produktywnym nie polega na pracowaniu ciężej, tylko pracowaniu mądrzej. To wymaga starannego przygotowania i inteligentnego korzystania z różnych środków, jednak przede wszystkim liczy się Twoja postawa.

Aby zmaksymalizować produktywność, musisz mieć potrzebę poprawy i odniesienia sukcesu. Możesz poznać wiele sposobów na zwiększenie produktywności, ale będą one przydatne tylko, gdy będziesz naprawdę chciał się rozwijać zawodowo.

Aby Twój dzień pracy był produktywny:

 • Przyjdź trochę wcześniej. Ta chwila spokoju i refleksji sprzyja wdrażaniu elementów, które zwiększą Twoją rentowność, np. opracowując harmonogram lub czytając maile.
 • Bądź w dobrym nastroju. Miej pozytywne nastawienie po przybyciu do biura. Będzie to miało pozytywny wpływ na twoje relacje ze współpracownikami.
 • Bądź obecny fizycznie i psychicznie, aby dobrze się dogadać ze swoimi kolegami. Przyjedź z uśmiechem, uściśnij dłoń kolegom i poświęć czas na rozmowę z nimi.
 • Uporządkuj swoje stanowisko pracy. Biurko musi być czyste i uporządkowane. Posiadanie dobrze zorganizowanej przestrzeni w pracy pozwala oszczędzić czas.
 • Sprawdźcie wszyscy wspólnie, jakie są najważniejsze cele. Poświęcenie od 5 do 10 minut rano na dzielenie się ważnymi informacjami związanymi z działaniem firmy pozwala skoncentrować się na priorytetach.
 • Zmień swój proces myślowy. Prawdziwą zaletą profesjonalisty jest możliwość pracowania pod presją. Zmiana sposobu myślenia o stresie może zwiększyć Twoją produktywność, a przede wszystkim szanse na powodzenie. Wzmacniaj swoje pozytywne myśli i odrzucaj negatywne myśli. Zamiast myśleć: „Mam tak dużo pracy, jak mam sobie z tym wszystkim poradzić?”, opracuj realistyczny plan działania, wykonując każde zadanie w kolejności zgodnej z nadanym priorytetem. Takie systematyczne podejście pomoże Ci racjonalnie ocenić pilność i trafność każdego projektu.
 • Rób wszystko dobrze za pierwszym razem. Lepiej skoncentrować się i wykonać od razu dobrze zadanie, niż pospiesznie i na raty. Ryzyko jest duże, ponieważ może coś Ci umknąć, a poza tym musisz do tego ciągle wracać myślami.
Zaciekawi Cię również:  Wyślij swoje wyniki sprzedażowe w kosmos

Po 21 dniach praktyki powstają nowe nawyki. Zastosuj je, a wkrótce stworzysz opłacalny cykl produktywności i Twoja kariera rozwinie się. Nie zapominaj jednak o odpoczynku, przerwach w pracy i o nagradzaniu siebie. Świętuj swoje sukcesy, spotykaj się z najbliższymi – to pozwoli Ci uzyskać satysfakcję z pracy i zmotywuje Cię jeszcze bardziej i to na dłużej.

Osobom, które nie wyobrażają sobie idealnego poranka bez kawy polecamy nasz artykuł Wschód słońca najlepiej oblewać filiżanką dobrej kawy. 

Latest posts by Brella Magazyn (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *