Szukaj w:

Efektywny urlop

Czas czytania artykułu: 3 minuty

Każdy z nas potrzebuje choćby kilku dni w roku, aby na chwilę odetchnąć od codziennych obowiązków – zapomnieć o budziku, raportach, tabelach, kłopotliwych kontrahentach, spotkaniach. Bez pośpiechu, bez wiszących nad Tobą terminów. Odliczasz już dzień po dniu, z błogą świadomością, że za kilka dni w końcu wyjdziesz z biura, wyłączysz telefon i naprawdę, naprawdę odpoczniesz.

Nie jest to Twój pierwszy urlop w życiu – Znasz  to uczucie, kiedy po powrocie myślisz sobie, że tak naprawdę wcale nie masz więcej sił, że przydałby się dodatkowy tydzień?

Sezon urlopowy w pełni – jeśli jeszcze nie wykorzystałeś swojego odpoczynku, skorzystaj z naszych kilku wskazówek, które pozwolą Ci odpoczywać efektywniej.

Za krótki wypoczynek

Większość z nas ma ściśle określoną liczbę dni w roku, kiedy może mieć dodatkowe wolne od pracy. Często nasze dni urlopowe wykorzystujemy poza faktycznym wypoczynkiem – jeden dzień, bo trzeba załatwić prywatne sprawy w urzędach, drugi dzień, bo siostra akurat wychodzi za mąż. Kolejny, bo trzeba oddać auto do mechanika, załatwić części zamienne itd. Finalnie gdy przychodzi do okresu letniego, okazuje się, że z ustawowych 20 czy 26 dni wolnych zostaje nam 10-15. Często chcemy też zostawić sobie pewną rezerwę na jesienne i zimowe miesiące i finalnie odpoczywamy za krótko.

Naukowcy mówią, że nasz organizm potrzebuje 4-5  dni, aby zauważyć, że coś się zmieniło i naprawdę zacząć odpoczywać. Zdaniem psychologów pierwszy tydzień urlopu jest jak detoks – przenosimy się w zupełnie inne środowisko, musimy przystosować się do nowych warunków. W drugim tygodniu poznajemy dokładnie miejsce i zaczynamy cieszyć się z pobytu. Dopiero w trzecim tygodniu odpoczywamy w pełnym tego słowa znaczeniu. Ręka do góry osoby, które pozwoliły sobie na tak długi wypoczynek. Niewielu z Was się zgłosiło, prawda?

Cyfrowy detoks

Wyłącz telefon i  komputer. Skup się na rodzinie, nowym miejscu, smakach, dźwiękach. Nie ulegaj pokusie sprawdzenia maila – to tak, jakbyś cały czas był w pracy. Urlop podobno to jeden z najlepszych sposobów na wypalenie zawodowe. Jeśli wciąż będziesz na bieżąco, nie odpoczniesz.

Oddeleguj wszystko przed wyjazdem

Jeśli nie chcesz zaniedbać swoich obowiązków, oddeleguj wszystkie zadania zanim wyjedziesz na urlop. Warto pomyśleć o tym już miesiąc, najpóźniej dwa tygodnie przed. Nie bierz na siebie nowych obowiązków, a obecne powoli przekaż współpracownikom.

Zaciekawi Cię również:  Delegowanie zadań – wymysł dla leniwych, czy konieczność?

Odpocznij w sposób inny niż pracujesz

Jeśli ciągle podróżujesz służbowo, wyjazd wakacyjny może nie przynieść Ci upragnionego wypoczynku. Zrób coś, czego nie robisz na co dzień – pozwoli Ci to naprawdę zapomnieć o obowiązkach i odpocząć.

Pamiętaj jednak o przyjemności

Jeśli na co dzień masz pracę wymagającą ruchu, nie spędzaj urlopu z nosem w książkach, jeśli tego nie lubisz. Taki odpoczynek nie przyniesie Ci relaksu. Odpoczynek, który wywołuje u nas uczucie przyjemności, sprawia, że ciało się relaksuje. Wydzielają się hormony szczęścia.

Odrzuć napięty plan

Nawet jeśli swój urlop spędzasz zwiedzając nowe miejsca- wyluzuj. Nie warto planować każdej minuty- rozkoszuj się atmosferą miasta, zostać w niektórych miejscach dłużej. Dokładny plan sprawi, że będziesz czuł się na urlopie tak samo jak w pracy. Pomyśl sobie, że jeśli czegoś nie zdążysz zobaczyć, zawsze możesz tu wrócić.

Znajdź wakacyjne biuro

Jeśli ze względu na specyfikę swojej pracy, nie masz możliwości przestać pracować, znajdź miejsce, w którym będziesz mógł w komfortowych warunkach pracować zdalnie. Polecamy kawiarnie – dźwięki kawiarni są uważane za jedne z najbardziej relaksujących, ciche rozmowy, brzęczenie filiżanek stawianych na talerzykach-  te dźwięki mają podobny poziom od tych w biurze. Miła odmiana, która pozwoli Ci pracować efektywniej.

Wróć wcześniej

Jeśli nie chcesz prosto z błogostanu wpaść w szaleńczy wir pracy (co na pewno dostarczy Ci ogromnej porcji stresu), wróć w sobotę, a najpóźniej w niedzielę rano. Pozwoli Ci to przygotować się mentalnie do powrotu do pracy. Zbyt późny powrót może sprawić, że w poniedziałek od rana będziemy zdenerwowani i finalnie, cały wypoczynek na marne.

W jaki sposób najchętniej wypoczywacie na wakacjach? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *