Szukaj w:

Pięć firm, w których każdy chciałby pracować

Czas czytania artykułu: 3 minuty

W ciągu ostatniej dekady rynek pracy przeszedł sporą transformację. Monopol pracodawców na dyktowanie warunków dobiegł końca.

Do głosu doszły natomiast potrzeby pracowników, którzy wobec całkiem sporych możliwości, poszukując pracy nie kierują się już jedynie wysokością pensji.

Dziś liczy się też możliwość rozwoju, szansa na międzynarodową karierę oraz atmosfera, a wszystko to można zamknąć w pięknym zwrocie – kultura organizacji. Jaką więc kulturę tworzą Ci, z którymi chcą pracować wykwalifikowani pracownicy i przy których zdolna młodzież chce nabierać zawodowych szlifów? Przyjrzyjmy się kilku przykładom:

Zappos

Można odnieść wrażenie, że w Polsce Zappos jest firmą znaną dużo lepiej ze swojej kultury niż z działalności biznesowej. Cóż takiego wyróżnia tego internetowego sprzedawcę butów spośród całej rzeszy innych? Przede wszystkim niezwykłe podejście do klienta, w myśl którego jego obsługa jest odpowiedzialnością całej, absolutnie całej firmy, a w żadnym razie nie pojedynczego działu. Dostarczanie szczęścia to główne motto Zappos. Oczywiście nie można uszczęśliwić klienta bez szczęśliwych pracowników, dlatego rekrutacja oraz szkolenie nowo zatrudnionych osób jest dość specyficzne – każdy nowy pracownik otrzymuje 2000 dolarów, jeśli zdecyduje się odejść, gdy po szkoleniu wstępnym, uzna, że praca nie jest dla niego.

Wszak jeśli pracownik, nie poczuje się dobrze w tym, co robi, nigdy nie będzie zadowolony. Co jeszcze? Szczęście i dzielenie się nim jest kluczowym aspektem kultury zbudowanej przez Zappos. Dlatego firma wspiera dążenia swoich pracowników do rozwoju zawodowego i osobistego, szczęśliwi ludzie dzielą się szczęściem, a to przekuwa się w wartość jaką dla przedsiębiorstwa stanowi zysk. Brzmi idealistycznie, może nieco naiwnie, a jednak działa.

Facebook

Tej firmy nikomu nie trzeba przedstawiać, podobnie jak nie trzeba zbyt wiele wspominać o doskonałej kulturze tej organizacji. Tutaj pracownik może poczuć się naprawdę komfortowo. Po pierwsze, ma możliwość nabycia akcji firmy, przez co w dużo większym stopniu staje się jej częścią, poza tym w biurze, które ma charakter kreatywnego open space’a, może się najeść, odprężyć, wypocząć, a nawet zrobić sobie pranie. Może też zamienić kilka słów z CEO Facebooka, Markiem Zuckerbergiem, który, zamiast zamykać się za grubymi drzwiami gabinetu, pracuje tej samej przestrzeni, co inni. Facebook daje też swoim pracownikom dość wyjątkową na amerykańskim rynku możliwość skorzystania z czteromiesięcznego, płatnego urlopu macierzyńskiego lub tacierzyńskiego, z czego nie zawahał się skorzystać także Zuckerberg.

Chevron 

To ciekawy przykład firmy, która pomimo ostrej krytyki za działalność na szkodę środowiska naturalnego i za czerpanie korzyści z wątpliwych etycznie przedsięwzięć – chociażby jako największy dostawca paliwa podczas wojny w Iraku, tworzy niezwykle cenioną kulturę organizacji. Jedna z największych korporacji energetycznych na świecie, szczególnie troszczy się o zdrowie i dobrą kondycję swoich pracowników zapewniając im darmowy dostęp do opieki medycznej oraz dodatkowe programy prozdrowotne takie jak masaże czy treningi personalne. Ponadto Chevron każdego dnia przypomina swoim pracownikom o konieczności skorzystania z przerwy w pracy. Wszystko po to, aby osoby zatrudnione w firmie nie zapominały o sobie i swoim zdrowiu.

Zaciekawi Cię również:  Jak wytrwać w postanowieniach?

Google

Korporacja znalazła się na szczycie rankingu najlepszych międzynarodowych miejsc pracy Great Place to Work 2015. Nic dziwnego, bo Google od lat jest synonimem doskonałej kultury organizacji i fantastycznego traktowania swoich pracowników. Szeroki wachlarz benefitów – od finansów, poprzez darmowe posiłki, po siłownię, a nawet strefę przyjazną czworonogom – sprawia, że niemal każdy chciałby pracować w takim miejscu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że jako międzynarodowa korporacja, Google dokłada wszelkich starań, by filie rozsiane po różnych zakątkach świata, realizowały kulturową politykę organizacji. Poza tym, chyba nikt nie jest w stanie zapomnieć wzruszającego listu małej dziewczynki, która, z okazji urodzin swojego taty – pracownika Google, poprosiła o dzień wolny dla niego. W odpowiedzi, przełożony jej ojca, dał mu cały tydzień urlopu. Można oczywiście uznać, że tak dochodowemu przedsiębiorstwu dużo łatwiej jest zaspokajać potrzeby pracowników niż firmom zajmującym niższą pozycję na rynku. Nic bardziej mylnego, wszak i polski rynek radzi sobie z tym coraz lepiej…

Allegro

Najpopularniejsza w Polsce platforma handlowa jest też liderem jeśli chodzi o kulturę organizacji na naszym rynku pracy. Allegro to synonim doskonałego pracodawcy i, w przełożeniu na polskie realia, nie chodzi tutaj tylko o darmowe posiłki w pracy (chociaż pracownicy Allegro codziennie dostają porcję witamin w postaci świeżych owoców), ale przede wszystkim o klarowne warunki zatrudnienia i traktowanie pracownika z szacunkiem, respektowanie jego praw i tworzenie komfortowych warunków pracy. W siedzibie firmy znajdują się więc liczne strefy wypoczynku, w których można odetchnąć i zaczerpnąć odrobiny relaksu, pracownicy mają też możliwość posyłania dzieci do firmowego przedszkola, a matki karmiące, które już wróciły do pracy, mogą spokojnie nakarmić dziecko lub odciągnąć pokarm w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu.

Co jeszcze? Oczywiście liczne szkolenia, integracja, wyjazdy i cała masa ambitnych zadań. Allegro pokazuje, że doskonała kultura organizacji nie jest domeną jedynie wielkich, zagranicznych korporacji ze szczytu listy Fortune 500.

A jak na tym polu radzi sobie Twoja firma? Czy realizujecie jakieś ciekawe programy wspierające rozwój pracowników? A może poszukujecie inspiracji lub pomocy chociażby przy organizacji spotkań integracyjnych lub szkoleń? Jeśli tak ­ koniecznie daj nam znać!

Brella Magazyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *